![A3 [2014-2017]](/_next/image?url=%2Fimages%2Fno-image.avif&w=640&q=75)
Audi A3 [2014-2017]
Ex-showroom price in new-delhi
| Mileage (ARAI) | 16.6 |
| Others | Idle Start/Stop |
| Fuel Type | Petrol |
| Drivetrain | FWD |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharger Variable Geometry |
| Max Power (bhp@rpm) | 178 bhp @ 5100 rpm |
| Others | Idle Start/Stop |
| Turbocharger / Supercharger | Turbocharged |
| Idle Start/Stop | Yes |
| Transmission | Automatic - 7 Gears, Manual Override, Sport Mode |
| Engine | 1798 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Max Torque (Nm@rpm) | 250 Nm @ 1250 rpm |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharged (Variable Geometry) |
| Mileage | ARAI: 16.6 kmpl |
| Width | 1796 |
| Length | 4456 |
| Wheelbase | 2637 |
| Kerb Weight | 1295 |
| Height | 1416 |
| Length *Width *Height | 4456 mm * 1796 mm * 1416 mm |
| Bootspace | 425 |
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Tank Capacity | 50 |
| Doors | 4 |
| Bootspace | 425L |
| No of Rows | 2 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Bootspace | 425 L |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | McPherson Strut |
| Rear Brake Type | Disc |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Front Tyres | 205 / 55 R17 |
| Spare Wheel | Alloy |
| Rear Tyres | 205 / 55 R17 |
| Rear Suspension | Multi - link |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Spare Wheel & Tyre | Alloy |
| Front Tyres | 205 / 55 R17 |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Rear Middle Head Rest | No |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Tyre Pressure Monitoring System | Yes |
| Four-Wheel-Drive | No |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Hill Descent Control | No |
| Limited Slip Differential (LSD) | No |
| Differential Lock | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Ride Height Adjustment | No |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Limited Slip Differential | No |
| Central Locking | Remote |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | No |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Charging Ports | 1 x 12V Power Outlet |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| Cruise Control | Yes |
| Heater | Yes |
| 12V Power Outlets | 1 |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Parking Assist | No |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Audio Controls in Rear Armrest | No |
| Active headrest | No |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Driver Armrest | Yes |
| Rear Armrest | No |
| Ventilated Seats | No |
| Ventilated Seat Type | No |
| Split Rear Seat | No |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Folding Rear Seat | Full |
| Leather-wrapped Gear Knob | No |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Third Row Seat Type | No |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Cup Holders | Cupholders in Front Only |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Sunglass Holder | Yes |
| Cup Holders | Front Only |
| Cooled Glovebox | No |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, Front One-touch up/down |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Anti-glare ORVMs | Both Sides |
| Boot Opener | Internal with Remote |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Interior Door Handles | Painted |
| Door Pockets | Front |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Defogger | Yes |
| One Touch Down | Front |
| Rear Wiper | No |
| Side Window Blinds | No |
| Rear Windshield Blind | No |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| One Touch Up | Front |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| Interior Door Handles Finish | Painted |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| Sunroof | No |
| Exhaust | Chrome Finish |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | Yes |
| Body Kit | No |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Rub-strips | No |
| Roof Rails | No |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Fog Lights | Halogen - Rear |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Cornering Headlights | No |
| Puddle Lamps | No |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Fog Lights | Halogen on rear |
| Headlights | Projector with Xenon |
| Taillights | Halogen |
| Automatic Headlamps | No |
| Glovebox Lamp | Yes |
| Light on Vanity Mirrors | Co-Driver Only |
| Interior Lamps | Front and Rear Glovebox Lamp, Reading Lamp, |
| Gear Shift Indicator | Dynamic |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Trip Meter | Multi-Function Display |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Shift Indicator | Dynamic |
| Tachometer | Analogue |
| Instrument Cluster | Analogue |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Instrument Cluster Screen | Analogue Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming) |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility |
| Infotainment Screen | LCD Display |
| SD Card Compatibility | Yes |
| Speakers | 6 |
| Voice Command | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| DVD Playback | No |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Display Screen for Rear Passengers | No |
| iPod Compatibility | No |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Display | LCD Display |
| GPS Navigation System | No |
| Internal Hard Drive | No |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Audio System | 6 Speakers |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Vehicle Warranty | 2 Years |
| Warranty (In Years) | 2 |
