![5 Series [2010-2013]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fbmw%2F5-series-2010-2013%2Fbmw-5-series-2010-2013-486552843.jpg&w=640&q=75)
BMW 5 Series [2010-2013]
Ex-showroom price in new-delhi
| Fuel Type | Diesel |
| Max Torque (Nm@rpm) | 380 Nm @ 1750 rpm |
| Drivetrain | RWD |
| Max Power (bhp@rpm) | 184 bhp @ 4000 rpm |
| Transmission | Automatic - 8 Gears |
| Engine Type | straight 4 cylinder diesel engine |
| Mileage | ARAI: 18.48 kmpl |
| Mileage (ARAI) | 18.48 |
| Engine | 1995 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder |
| Width | 2094 |
| Height | 1464 |
| Wheelbase | 2968 |
| Length | 4899 |
| Length *Width *Height | 4899 mm * 2094 mm * 1464 mm |
| No of Rows | 2 |
| Doors | 4 |
| Seating Capacity | 5 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Front Tyres | 225 / 55 R17 |
| Rear Tyres | 225 / 55 R17 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Spare Wheel | Alloy |
| Spare Wheel & Tyre | Alloy |
| Tyres | Radial - With Tube Tyres |
| Front Tyres | 225 / 55 R17 |
| Steering Type | Electric Power Steering with Servotronic |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Child Safety Lock | Yes |
| Central Locking | Remote |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Heater | Yes |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Rear Armrest | Yes |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Driver Armrest | No |
| Headrests | Front & Rear |
| Active headrest | Yes |
| Audio Controls in Rear Armrest | No |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Power Windows | Front & Rear |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Rear Wiper | No |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Turn Indicators on ORVMs |
| Boot Opener | Internal with Remote |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows |
| Sunroof / Moonroof | Electrically Adjustable |
| Sunroof | Electrically Adjustable Sunroof |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Headlights | Projector with Xenon |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| Bluetooth Compatibility | Phone |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| Speakers | 6+ |
| USB Compatibility | Yes |
| iPod Compatibility | Yes |
| DVD Playback | No |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Internal Hard Drive | No |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone) |
| Audio System | 6+ Speakers |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls), AUX Compatibility |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Warranty (In Years) | 2 |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Kms |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Km |
