BMW 7 Series [2016-2019]
Ex-showroom price in new-delhi
| Others | Idle Start/Stop |
| Fuel Type | Petrol |
| Drivetrain | RWD |
| Engine | 4395 cc, 8 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharger Variable Geometry |
| Engine Type | BMW TwinTurbo V8 petrol engine |
| Turbocharger / Supercharger | Turbocharged |
| Max Power (bhp@rpm) | 450 bhp @ 5500 rpm |
| Transmission | Automatic - 8 Gears, Paddle Shift, Sport Mode |
| Max Torque (Nm@rpm) | 650 Nm @ 1800 rpm |
| Mileage (ARAI) | 5.8 |
| Others | Idle Start/Stop |
| Idle Start/Stop | Yes |
| Mileage | ARAI: 5.8 kmpl |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharged (Variable Geometry) |
| Wheelbase | 3210 |
| Ground Clearance | 152 |
| Width | 1902 |
| Kerb Weight | 2035 |
| Height | 1481 |
| Length | 5219 |
| Ground Clearance | 152 mm (unladen) |
| Length *Width *Height | 5219 mm * 1902 mm * 1481 mm |
| Seating Capacity | 4 |
| Fuel Tank Capacity | 78 |
| Doors | 4 |
| No of Rows | 2 |
| Bootspace | 515 |
| Bootspace | 515 L |
| Seating Capacity | 4 Seats and 2 Rows |
| Bootspace | 515L |
| Rear Tyres | 275 / 40 R19 |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Minimum Turning Radius | 6.45 |
| Spare Wheel | No |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Front Tyres | 245 / 45 R19 |
| Rear Suspension | Rear axle air suspension with |
| Tyres | Run-Flat Tyres |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Front Suspension | Double-joint spring strut front axle |
| Steering Type | servotronic steering |
| Front Tyres | 245 / 45 R19 |
| Spare Wheel & Tyre | No |
| Second Row Middle Seat Safety | Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Rear Middle Three Point seatbelt | Yes |
| Rear Middle Head Rest | No |
| Tyre Pressure Monitoring System | Yes |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Limited Slip Differential (LSD) | No |
| Differential Lock | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Four-Wheel-Drive | No |
| Ride Height Adjustment | No |
| Hill Descent Control | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | No |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Limited Slip Differential | No |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Central Locking | Keyless |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Charging Ports | 4 x 12V Power Outlets |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control: Four Zone (Front AC: Two Zones, Second row AC: Dual Zones) |
| Cruise Control | Yes |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| Steering Adjustment | Electric Tilt & Telescopic |
| Heater | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Four Zone) |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| 12V Power Outlets | 4 |
| Parking Assist | 360 Degree Camera |
| Front AC | Two Zones |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Rear AC | Two Zones |
| Audio Controls in Rear Armrest | Yes |
| Active headrest | Yes |
| Interior | Dual Tone |
| Ventilated Seats | All Seats (Cooled) |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Leather-wrapped Gear Knob | Yes |
| Driver Armrest | Yes |
| Ventilated Seat Type | Heated and cooled |
| Interiors | Dual Tone |
| Rear Armrest | Yes |
| Folding Rear Seat | No |
| Split Rear Seat | No |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Ventilated Seats | All |
| Headrests | Front & Rear |
| Rear Passenger Seat Type | Captain Seats |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Sunglass Holder | Yes |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Cooled Glovebox | Yes |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Anti-glare ORVMs | Both Sides |
| Boot Opener | Internal with Remote |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Defogger | Yes |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Rear Windshield Blind | Electric |
| Side Window Blinds | Rear - Electric |
| Interior Door Handles | Chrome |
| Rear Wiper | No |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| One Touch Down | All |
| One Touch Up | All |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| Interior Door Handles Finish | Chrome |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| Sunroof | Panoramic Sunroof |
| Exhaust | Chrome Finish |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | Yes |
| Sunroof / Moonroof | Panoramic Sunroof |
| Body Kit | No |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Fog Lights | Halogen - Rear |
| Headlights | LED |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Puddle Lamps | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Fog Lights | Halogen on rear |
| Cornering Headlights | Intelligent |
| Light on Vanity Mirrors | Driver & Co-Driver |
| Glovebox Lamp | Yes |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Taillights | LED |
| Interior Lamps | Front and Rear Glovebox Lamp, Reading Lamp, |
| Instrument Cluster Screen | TFT Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Gear Shift Indicator | Dynamic |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Trip Meter | Multi-Function Display |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Shift Indicator | Dynamic |
| Tachometer | Analogue |
| Instrument Cluster | TFT |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming), DVD Playback |
| Audio System | 6+ Speakers |
| Infotainment Screen | Touch-screen Display |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility, DVD Playback |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Voice Command | Yes |
| GPS Navigation System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| iPod Compatibility | Yes |
| Display | Touch-screen Display |
| Speakers | 6+ |
| Display Screen for Rear Passengers | Yes |
| DVD Playback | Yes |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Internal Hard Drive | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Km |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Kms |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Warranty (In Years) | 2 |
