![X5 [2014-2019]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fbmw%2Fx5-2014-2019%2Fbmw-x5-2014-2019-196446113.jpg&w=640&q=75)
BMW X5 [2014-2019]
Ex-showroom price in new-delhi
| Engine | 2993 cc, 6 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Transmission | Automatic - 8 Gears, Sport Mode |
| Drivetrain | AWD |
| Engine Type | TwinPower Turbo inline 6-cylinder engine |
| Fuel Type | Diesel |
| Max Power (bhp@rpm) | 258 bhp @ 4000 rpm |
| Max Torque (Nm@rpm) | 560 Nm @ 1500 rpm |
| Length | 4886 |
| Width | 1938 |
| Height | 1762 |
| Wheelbase | 2933 |
| Ground Clearance | 209 |
| Ground Clearance | 209 mm (unladen) |
| Length *Width *Height | 4886 mm * 1938 mm * 1762 mm |
| No of Rows | 3 |
| Doors | 5 |
| Seating Capacity | 7 |
| Seating Capacity | 7 Seats and 3 Rows |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Tyres | 255 / 55 R18 |
| Front Tyres | 255 / 55 R18 |
| Tyres | Radial - With Tube Tyres |
| Front Tyres | 255 / 55 R18 |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Rear Middle Three Point seatbelt | Yes |
| Second Row Middle Seat Safety | Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Child Safety Lock | Yes |
| Central Locking | Keyless |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Heater | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| Steering Adjustment | Electric Tilt & Telescopic |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| 12V Power Outlets | 2 |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control |
| Charging Ports | 2 x 12V Power Outlets |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Driver Armrest | Yes |
| Rear Armrest | With Cup Holder |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Headrests | Front & Rear |
| Folding Rear Seat | Full |
| Audio Controls in Rear Armrest | Yes |
| Active headrest | Yes |
| Rear Armrest | Cup Holder |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Defogger | Yes |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Rear Wiper | Yes |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Turn Indicators on ORVMs |
| Boot Opener | Internal with Remote |
| Sunroof / Moonroof | Electrically Adjustable |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Sunroof | Electrically Adjustable Sunroof |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Headlights | Projector with Xenon |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Fog Lights | Halogen on rear |
| Fog Lights | Halogen - Rear |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| Speakers | 6+ |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| iPod Compatibility | Yes |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| GPS Navigation System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AUX Compatibility | Yes |
| DVD Playback | Yes |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Audio System | 6+ Speakers |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming), DVD Playback |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility, DVD Playback |
