![X6 [2012-2014]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fbmw%2Fx6-2012-2014%2Fbmw-x6-2012-2014-584112704.jpg&w=640&q=75)
BMW X6 [2012-2014]
Ex-showroom price in new-delhi
| Transmission | Automatic - 8 Gears |
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage (ARAI) | 7.2 |
| Drivetrain | AWD |
| Max Torque (Nm@rpm) | 600 Nm @ 1750 rpm |
| Engine | 4395 cc, 8 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder |
| Mileage | ARAI: 7.2 kmpl |
| Engine Type | BMW TwinPower Turbo V8 petrol engine |
| Max Power (bhp@rpm) | 408 bhp @ 5000 rpm |
| Height | 1669 |
| Width | 1983 |
| Kerb Weight | 2265 |
| Ground Clearance | 212 |
| Length | 4877 |
| Ground Clearance | 212 mm (unladen) |
| Wheelbase | 2933 |
| Length *Width *Height | 4877 mm * 1983 mm * 1669 mm |
| No of Rows | 2 |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors | 5 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Front Tyres | 255 / 50 R19 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Tyres | 255 / 50 R19 |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Suspension | multi-link rear axle |
| Spare Wheel | Alloy |
| Spare Wheel & Tyre | Alloy |
| Tyres | Radial - With Tube Tyres |
| Steering Type | servotronic steering |
| Front Suspension | Double-joint spring strut front axle |
| Front Tyres | 255 / 50 R19 |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Rear Middle Head Rest | No |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Hill Descent Control | Yes |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Central Locking | Remote |
| Child Safety Lock | Yes |
| Speed Sensing Door Lock | No |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Heater | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| Parking Assist | Reverse Camera with Guidance |
| Cruise Control | Yes |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control |
| Charging Ports | No |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Seat Upholstery | Leather |
| Rear Armrest | Yes |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Folding Rear Seat | Full |
| Split Rear Seat | Yes |
| Leather-wrapped Gear Knob | No |
| Split Third Row Seat | No |
| Driver Armrest | No |
| Headrests | Front & Rear |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Active headrest | Yes |
| Audio Controls in Rear Armrest | No |
| Sunglass Holder | Yes |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Third Row Cup Holders | No |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Cooled Glovebox | No |
| Rear Defogger | No |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Power Windows | Front & Rear |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| Rear Wiper | No |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Turn Indicators on ORVMs |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows |
| Anti-glare ORVMs | Both Sides |
| Boot Opener | Internal with Remote |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Sunroof / Moonroof | Electrically Adjustable |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | No |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Sunroof | Electrically Adjustable Sunroof |
| Roof Rails | Yes |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Cornering Headlights | No |
| Puddle Lamps | No |
| Follow Me Home Headlamps | No |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Headlights | Projector with Xenon |
| Light on Vanity Mirrors | Co-Driver Only |
| Glovebox Lamp | No |
| Interior Lamps | Reading Lamp, |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Instantaneous Consumption | No |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| DVD Playback | No |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| GPS Navigation System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| iPod Compatibility | Yes |
| Speakers | 6+ |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Internal Hard Drive | No |
| SD Card Compatibility | No |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming) |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility |
| Audio System | 6+ Speakers |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Warranty (In Years) | 2 |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Kms |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Km |
