
BMW X6
Ex-showroom price in new-delhi
| Transmission | Automatic (TC) - 8 Gears, Manual Override & Paddle Shift, Sport Mode |
| Top Speed | 250 |
| Acceleration (0-100 kmph) | 5.5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Standard | BS 6 |
| Others | Regenerative Braking, Idle Start/Stop |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Drivetrain | AWD |
| Turbocharger / Supercharger | Turbocharged |
| Engine Type | N55 Turbocharged I6 |
| Engine | 2998 cc, 6 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Mileage (ARAI) | 10.3 |
| Max Power (bhp@rpm) | 335 bhp @ 5500 rpm |
| Driving Range | 855 |
| Max Torque (Nm@rpm) | 450 Nm @ 1500 rpm |
| Ethanol Compatibility | E20 |
| Pure Electric Driving Mode | No |
| Acceleration | 0-100 km/h in 5.5 seconds (claimed) |
| Idle Start/Stop | Yes |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharger Variable Geometry |
| E20 Compatibility | Yes |
| Regenerative Braking | Yes |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharged (Variable Geometry) |
| Mileage | ARAI: 10.3 kmpl |
| Height | 1696 |
| Length | 4935 |
| Ground Clearance | 216 |
| Width | 2004 |
| Kerb Weight | 2130 |
| Wheelbase | 2975 |
| Ground Clearance | 216 mm (unladen) |
| Length *Width *Height | 4935 mm * 2004 mm * 1696 mm |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel Tank Capacity | 83 |
| Bootspace | 580 |
| No of Rows | 2 |
| Bootspace | 580L |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Bootspace | 580 L |
| Four Wheel Steering | No |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Spare Wheel | Space Saver |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Rear Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Suspension | Five-link Axle with Automatic Self-leveling Air Springs |
| Rear Tyres | 305 / 40 R20 |
| Minimum Turning Radius | 6.3 |
| Front Suspension | Double-wishbone Axle with Automatic Self-leveling Air Springs |
| Front Tyres | 275 / 45 R20 |
| Additional Steering Features | No |
| Spare Wheel & Tyre | Space Saver |
| Rear Suspension | Five-link Axle with Automatic Self-leveling Air Springs |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Front Tyres | 275 / 45 R20 |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Puncture Repair Kit | No |
| Remote Parking with Key | Optional |
| Rear Middle Head Rest | Yes |
| Rear Middle Three Point seatbelt | Yes |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Emergency Brake Light Flashing | Yes |
| NCAP Rating | Not Tested |
| Second Row Middle Seat Safety | Rear Middle Head Rest & Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Lane Functions | Lane Departure Prevention (Optional) |
| Lane Functions | Lane Departure Prevention is optional |
| Forward Collision Warning | Optional |
| Automatic Emergency Braking | Optional |
| Puncture Repair Kit | No |
| High-beam Assist | Yes |
| Rear Cross-traffic Assist | No |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Lane Departure Warning | Optional |
| Lane Departure Prevention | Optional |
| Forward Collision Warning (FCW) | Optional |
| Automatic Emergency Braking (AEB) | Optional |
| Blind Spot Detection | Optional |
| Airbags | 6 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Knee, Front Passenger Knee) |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Ride Height Adjustment | Yes |
| Limited Slip Differential (LSD) | No |
| Differential Lock | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Limited Slip Differential | No |
| Brakes | Ventilated Disc (Front & Rear) |
| Four-Wheel-Drive | Torque-On-Demand |
| Hill Descent Control | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Central Locking | Keyless |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Front AC | Two Zones, Individual Fan Speed Controls |
| Heater | Yes |
| Charging Ports | 12V Power Outlet |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control: Three Zone (Front AC: Two Zones with Fan speed control, Second row AC: Separate Zone with Fan speed control with Vents Behind Front Armrest) |
| Heated/Cooled Cup Holders | Front Only |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver |
| Parking Assist | Reverse Camera with Guidance |
| Cruise Control | Yes |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| Steering Adjustment | Electric Tilt & Telescopic |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Three Zone) |
| 12V Power Outlets | Yes |
| Heated/Cooled Cup Holders | Yes |
| Rear AC | Separate Zone, Vents Behind Front Armrest, Common Fan Speed Control |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - Internal & Driver Door |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Remote Parking with Key | Optional |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Third Row Seat Type | No |
| Second Row Seat Adjustment | 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Front Passenger Seat Adjustment | 8 way electrically adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down, seat base angle: up / down) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Driver Armrest | Yes |
| Interior | Dual Tone (Tacora Red / Black, Canberra Beige / Black, Coffee / Black, Cognac / Black, Ivory White / Black, Black) |
| Active headrest | Yes |
| Rear Armrest | Cup Holder |
| Split Rear Seat | 40:20:40 |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Driver Seat Adjustment | 8 way electrically adjustable with 2 memory presets (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down, seat base angle: up / down) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Rear Row Seat Adjustment | 2 way manually adjustable (headrest up / down) |
| Ventilated Seats | No |
| Ventilated Seat Type | No |
| Interiors | Dual Tone |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Rear Armrest | With Cup Holder |
| Folding Rear Seat | Full |
| Split Rear Seat | 40:20:40 split |
| Leather-wrapped Gear Knob | No |
| Driver Seat Adjustment | 8 way electrically adjustable with 2 memory presets (seat forward / back, backrest tilt forward / back, seat height up / down, seat base angle up / down) + 2 way manually adjustable (headrest up / down) |
| Front Passenger Seat Adjustment | 8 way electrically adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, seat height up / down, seat base angle up / down) + 2 way manually adjustable (headrest up / down) |
| Interior Colours | Tacora Red / Black, Canberra Beige / Black, Coffee / Black, Cognac / Black, Ivory White / Black, Black |
| Cooled Glovebox | No |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Sunglass Holder | No |
| One Touch Down | All |
| One Touch Up | All |
| Bootlid Opener | Electric Opening and Closing |
| Soft-close Door | Optional |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Interior Door Handles Finish | Chrome |
| Boot Opener | Electric Opening and Closing |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - Internal & Driver Door |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| Anti-glare ORVMs | Driver Side |
| Rear Defogger | Yes |
| Power Windows | Front & Rear |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Side Window Blinds | Rear - Manual |
| Interior Door Handles | Chrome |
| Scuff Plates | Aluminium |
| Rear Windshield Blind | No |
| Rear Wiper | No |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| Rub-strips | No |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Sunroof | Panoramic Sunroof |
| Roof Rails | Yes |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | Yes |
| Spoiler | Yes |
| Exhaust | Chrome Finish |
| Sunroof / Moonroof | Panoramic Sunroof |
| Body Kit | No |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Interior Lamps | Front and Rear Glovebox Lamp, Reading Lamp, |
| Ambient Interior Lighting | Yes (6) |
| Fog Lights | LED - Front & LED - Rear |
| Daytime Running Lights (DRL) | LED |
| Ambient Interior Lighting | Yes (6 colours) |
| Headlights | LED |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Daytime Running Lights | LED |
| Puddle Lamps | Yes |
| Ambient Interior Lighting | Yes |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Cornering Headlights | Intelligent |
| Fog Lights | LED on front, Halogen on rear |
| Ambient Interior Count | 6 |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Taillights | LED |
| Light on Vanity Mirrors | Driver & Co-Driver |
| Glovebox Lamp | Yes |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Gear Shift Indicator | Yes |
| Instrument Cluster Screen | Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Gear Indicator | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Instrument Cluster | Digital |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Shift Indicator | Yes |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Touchscreen Size | 12.3 |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Android Auto | No |
| Apple CarPlay | Wireless |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility |
| Audio System | 6+ Speakers |
| Infotainment Screen | 12.3" Touch-screen Display |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming) |
| Smart Connectivity | Apple CarPlay (Wireless) |
| USB Compatibility | Yes |
| Display | Touch-screen Display |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Voice Command | Yes |
| GPS Navigation System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| Head Unit Size | Not Available |
| iPod Compatibility | Yes |
| DVD Playback | No |
| Display Screen for Rear Passengers | No |
| Speakers | 6+ |
| Wireless Charger | Yes |
| Gesture Control | Yes |
| Smart Connectivity | Android Auto (No), Apple Car Play (Wireless) |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Internal Hard Drive | Yes |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Warranty (In Years) | 3 |
| Battery Warranty (In Years) | No |
| Battery Warranty (In Kilometres) | No |
| Vehicle Warranty | 3 Years / Unlimited Kms |
| Vehicle Warranty | 3 Years / Unlimited Km |
