Hyundai Aura [2020-2023]
Ex-showroom price in new-delhi
| Engine | 1197 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Drivetrain | FWD |
| Max Power (bhp@rpm) | 82 bhp @ 6000 rpm |
| Transmission | Manual - 5 Gears |
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Standard | BS 6 |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Pure Electric Driving Mode | No |
| Idle Start/Stop | No |
| Engine Type | 1.2 Kappa Petrol |
| Turbocharger / Supercharger | No |
| Mileage (ARAI) | 21 |
| Max Torque (Nm@rpm) | 114 Nm @ 4000 rpm |
| Driving Range | 777 |
| Regenerative Braking | No |
| Mileage - Owner Reported | 19 |
| Turbocharger/ Supercharger | No |
| Mileage | ARAI: 21 kmpl | User Reported: 19 kmpl |
| Wheelbase | 2450 |
| Length | 3995 |
| Width | 1680 |
| Height | 1520 |
| Length *Width *Height | 3995 mm * 1680 mm * 1520 mm |
| Doors | 4 |
| Fuel Tank Capacity | 37 |
| Seating Capacity | 5 |
| Bootspace | 402 |
| No of Rows | 2 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Bootspace | 402 L |
| Bootspace | 402L |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Front Suspension | McPherson Strut |
| Rear Brake Type | Drum |
| Wheels | Steel Rims |
| Spare Wheel | Steel |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle |
| Front Tyres | 165 / 70 R14 |
| Rear Tyres | 165 / 70 R14 |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Spare Wheel & Tyre | Steel |
| Front Tyres | 165 / 70 R14 |
| Puncture Repair Kit | No |
| Check Vehicle Status via App | No |
| Alexa Compatibility | No |
| Find My Car | No |
| Geo-fence | No |
| Emergency Call | No |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Car Light Flashing & Honking via App | No |
| Over The Air (OTA) Updates | No |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | No |
| Emergency Call Button | No |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Lane Departure Warning | No |
| Forward Collision Warning | No |
| High-beam Assist | No |
| Automatic Emergency Braking | No |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Puncture Repair Kit | No |
| Tyre Pressure Monitoring System | No |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Blind Spot Detection | No |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Airbags | 2 Airbags (Driver, Front Passenger) |
| Airbags | 2 Airbags (Driver, Passenger) |
| Emergency Brake Light Flashing | No |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | No |
| NCAP Rating | 2 Star (Global NCAP) |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Hill Descent Control | No |
| Differential Lock | No |
| Limited Slip Differential | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brakes | Disc (Front), Drum (Rear) |
| Traction Control System (TC/TCS) | No |
| Brake Assist (BA) | No |
| Electronic Stability Program (ESP) | No |
| Hill Hold Control | No |
| Central Locking | Remote |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Rear AC | Vents Behind Front Armrest |
| Air Purifier | No |
| Headlight and Ignition On Reminder | No |
| Heater | Yes |
| Parking Sensors | Rear |
| 12V Power Outlets | 1 |
| Air Conditioner | Manual (Front AC: Fan speed control, Second row AC: Vents Behind Front Armrest) |
| Charging Ports | 1 x 12V Power Outlet |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | No |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Rear AC | Vents Behind Front Armrest |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Parking Assist | No |
| Cruise Control | No |
| Steering Adjustment | Tilt |
| Air Conditioner | Yes (Manual) |
| Front AC | Common Fan Speed Control |
| Cabin Boot Access | No |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Car Light Flashing & Honking via App | No |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Emergency Call | No |
| Find My Car | No |
| Check Vehicle Status via App | No |
| Geo-fence | No |
| Front Passenger Seat Adjustment | 4 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back) |
| Second Row Seat Adjustment | 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Front Seatback Pockets | No |
| Interior | Dual Tone (Dual Tone Grey) |
| Driver Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down) |
| Rear Armrest | Cup Holder |
| Rear Row Seat Adjustment | 2 way manually adjustable (headrest up / down) |
| Ventilated Seats | No |
| Ventilated Seat Type | No |
| Interiors | Dual Tone |
| Folding Rear Seat | No |
| Split Rear Seat | No |
| Rear Armrest | With Cup Holder |
| Leather-wrapped Gear Knob | No |
| Driver Armrest | No |
| Seat Upholstery | Fabric |
| Leather-wrapped Steering Wheel | No |
| Front Passenger Seat Adjustment | 4 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back) |
| Driver Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, seat height up / down) |
| Interior Colours | Dual Tone Grey |
| Headrests | Front & Rear |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Sunglass Holder | No |
| Driver Armrest Storage | No |
| Cooled Glovebox | Yes |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Anti-glare ORVMs | No |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish ORVM Colour |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish ORVM Colour |
| Interior Door Handles Finish | Unpainted |
| Boot Opener | Cabin-Release |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, Driver One-touch down |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Defogger | Yes |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Scuff Plates | No |
| Side Window Blinds | No |
| Rear Windshield Blind | No |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Interior Door Handles | Unpainted |
| Rear Wiper | No |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| One Touch Down | Driver |
| One Touch Up | No |
| Turn Indicators on ORVMs | No |
| Bootlid Opener | Internal |
| Rub-strips | No |
| Roof Rails | No |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Sunroof | No |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | No |
| Body Kit | No |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Light on Vanity Mirrors | No |
| Interior Lamps | Front and Rear |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Daytime Running Lights | LED |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Daytime Running Lights (DRL) | LED |
| Fog Lights | Halogen Projector - Front |
| Cornering Headlights | No |
| Puddle Lamps | No |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Ambient Interior Lighting | No |
| Fog Lights | Halogen Projector |
| Headlights | Halogen |
| Taillights | LED |
| Automatic Headlamps | No |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Shift Indicator | Dynamic |
| Instrument Cluster Screen | Analogue Instrument Cluster |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Gear Shift Indicator | Dynamic |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Instrument Cluster | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Gear Indicator | No |
| Adjustable Cluster Brightness | No |
| Android Auto | No |
| Apple CarPlay | No |
| SD Card Compatibility | No |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| iPod Compatibility | Yes |
| Audio System | 4 Speakers |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AUX Compatibility | Yes |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility |
| Infotainment Screen | No |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming) |
| Gesture Control | No |
| Smart Connectivity | Android Auto (No), Apple Car Play (No) |
| Voice Command | No |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Wireless Charger | No |
| GPS Navigation System | No |
| Display | No |
| Speakers | 4 |
| Smart Connectivity | No |
| Internal Hard Drive | No |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Battery Warranty (In Years) | No |
| Battery Warranty (In Kilometres) | No |
| Vehicle Warranty | 3 Years / 100000 Km |
| Vehicle Warranty | 3 Years / 100000 Kms |
| Warranty (In Years) | 3 |
| Warranty (In Kilometres) | 100000 |
