![Creta [2015-2017]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fhyundai%2Fcreta-2015-2017%2Fhyundai-creta-2015-2017-1925191601.jpg&w=640&q=75)
Hyundai Creta [2015-2017]
Ex-showroom price in new-delhi
| Drivetrain | FWD |
| Turbocharger / Supercharger | Turbocharged |
| Transmission | Manual - 6 Gears |
| Fuel Type | Diesel |
| Max Torque (Nm@rpm) | 265 Nm @ 1900 rpm |
| Engine | 1582 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Max Power (bhp@rpm) | 126 bhp @ 4000 rpm |
| Engine Type | U2 VGT CRDi |
| Idle Start/Stop | No |
| Mileage (ARAI) | 19.67 |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharger Variable Geometry |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharged (Variable Geometry) |
| Mileage | ARAI: 19.67 kmpl |
| Height | 1630 |
| Wheelbase | 2590 |
| Ground Clearance | 190 |
| Length | 4270 |
| Ground Clearance | 190 mm (unladen) |
| Width | 1780 |
| Length *Width *Height | 4270 mm * 1780 mm * 1630 mm |
| Fuel Tank Capacity | 60 |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors | 5 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| No of Rows | 2 |
| Rear Brake Type | Drum |
| Spare Wheel | Steel |
| Front Brake Type | Disc |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Front Tyres | 215 / 60 R17 |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Rear Tyres | 215 / 60 R17 |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle |
| Front Tyres | 215 / 60 R17 |
| Front Suspension | Mc Pherson Strut Type with Coil Spring |
| Steering Type | Electronic Power Steering |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Spare Wheel & Tyre | Steel |
| Child Seat Anchor Points | No |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | No |
| Rear Middle Head Rest | No |
| Tyre Pressure Monitoring System | No |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Brakes | Disc (Front), Drum (Rear) |
| Four-Wheel-Drive | No |
| Hill Hold Control | Yes |
| Hill Descent Control | No |
| Limited Slip Differential (LSD) | No |
| Differential Lock | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Ride Height Adjustment | No |
| Traction Control System (TC/TCS) | No |
| Central Locking | Remote |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control |
| Charging Ports | 2 x 12V Power Outlets |
| Parking Assist | Reverse Camera with Guidance |
| Parking Sensors | Rear |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| Heater | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver Only |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Cruise Control | No |
| Steering Adjustment | Tilt |
| Cabin Boot Access | No |
| 12V Power Outlets | 2 |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver |
| Interior | Dual Tone |
| Rear Armrest | Cup Holder |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Leather-wrapped Gear Knob | Yes |
| Driver Armrest | Yes |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Ventilated Seats | No |
| Ventilated Seat Type | No |
| Interiors | Dual Tone |
| Folding Rear Seat | No |
| Split Rear Seat | No |
| Rear Armrest | With Cup Holder |
| Split Third Row Seat | No |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Third Row Seat Type | No |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Sunglass Holder | No |
| Cooled Glovebox | No |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Bootlid Opener | Key |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, Driver One-touch up/down |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| Anti-glare ORVMs | No |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Boot Opener | Key-Operated |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Rear Wiper | Yes |
| Power Windows | Front & Rear |
| Interior Door Handles | Chrome |
| Rear Defogger | Yes |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Side Window Blinds | No |
| Rear Windshield Blind | No |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Bootlid Opener | With Key |
| One Touch Down | Driver |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| One Touch Up | Driver |
| Interior Door Handles Finish | Chrome |
| Exhaust | Chrome Finish |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | Yes |
| Body Kit | No |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Rub-strips | No |
| Sunroof | No |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Roof Rails | Yes |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Cornering Headlights | No |
| Puddle Lamps | No |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Headlights | Halogen Projector |
| Rear Reading Lamp | No |
| Glovebox Lamp | Yes |
| Taillights | Halogen |
| Automatic Headlamps | No |
| Light on Vanity Mirrors | Co-Driver Only |
| Interior Lamps | Front and Rear Glovebox Lamp, |
| Fuel Consumption | Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Gear Shift Indicator | Dynamic |
| Gear Indicator | Yes |
| Shift Indicator | Dynamic |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Trip Meter | Multi-Function Display |
| Average Speed | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Instrument Cluster | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Average Fuel Consumption | No |
| Distance to Empty | No |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Instrument Cluster Screen | Analogue Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming) |
| Infotainment Screen | Touch-screen Display |
| iPod Compatibility | Yes |
| DVD Playback | No |
| Display | Touch-screen Display |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Speakers | 6 |
| GPS Navigation System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| Voice Command | No |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Internal Hard Drive | Yes |
| SD Card Compatibility | No |
| Audio System | 6 Speakers |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Vehicle Warranty | 3 Years / Unlimited Km |
| Vehicle Warranty | 3 Years / Unlimited Kms |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Warranty (In Years) | 3 |
