![Elite i20 [2016-2017]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fhyundai%2Felite-i20-2016-2017%2Fhyundai-elite-i20-2016-2017-871241898.jpg&w=640&q=75)
Hyundai Elite i20 [2016-2017]
Ex-showroom price in new-delhi
| Max Power (bhp@rpm) | 82 bhp @ 6000 rpm |
| Drivetrain | FWD |
| Max Torque (Nm@rpm) | 115 Nm @ 4000 rpm |
| Transmission | Manual - 5 Gears |
| Engine Type | 1.2 Kappa petrol with dual VTVT, 16 Valves, 4 Cylinder |
| Mileage (ARAI) | 18.6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Turbocharger / Supercharger | No |
| Engine | 1197 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Idle Start/Stop | No |
| Turbocharger/ Supercharger | No |
| Mileage | ARAI: 18.6 kmpl |
| Ground Clearance | 170 mm (unladen) |
| Height | 1505 |
| Length *Width *Height | 3985 mm * 1734 mm * 1505 mm |
| Wheelbase | 2570 |
| Ground Clearance | 170 |
| Width | 1734 |
| Length | 3985 |
| Bootspace | 285 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Tank Capacity | 45 |
| Doors | 5 |
| No of Rows | 2 |
| Bootspace | 285L |
| Bootspace | 285 L |
| Front Suspension | McPherson strut with coil spring |
| Minimum Turning Radius | 4.7 |
| Rear Brake Type | Drum |
| Wheels | Steel Rims |
| Rear Suspension | Coupled torsion beam axle with coil spring |
| Spare Wheel | Steel |
| Front Brake Type | Disc |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Front Tyres | 185 / 70 R14 |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Spare Wheel & Tyre | Steel |
| Rear Tyres | 185 / 70 R14 |
| Front Tyres | 185 / 70 R14 |
| Child Seat Anchor Points | No |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | No |
| Rear Middle Head Rest | No |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Tyre Pressure Monitoring System | No |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Hill Descent Control | No |
| Differential Lock | No |
| Traction Control System (TC/TCS) | No |
| Brake Assist (BA) | No |
| Electronic Stability Program (ESP) | No |
| Hill Hold Control | No |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | No |
| Brakes | Disc (Front), Drum (Rear) |
| Child Safety Lock | Yes |
| Central Locking | With Key |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Speed Sensing Door Lock | No |
| Central Locking | Manual Key-Operated |
| Heater | Yes |
| 12V Power Outlets | 1 |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver Only |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Air Conditioner | Yes (Manual) |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Parking Assist | No |
| Cruise Control | No |
| Cabin Boot Access | No |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Steering Adjustment | No |
| Parking Sensors | No |
| Charging Ports | 1 x 12V Power Outlet |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver |
| Air Conditioner | Manual |
| Folding Rear Seat | Full |
| Rear Armrest | No |
| Ventilated Seats | No |
| Ventilated Seat Type | No |
| Interiors | Dual Tone |
| Split Rear Seat | No |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Leather-wrapped Steering Wheel | No |
| Driver Armrest | No |
| Leather-wrapped Gear Knob | No |
| Split Third Row Seat | No |
| Seat Upholstery | Fabric |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Interior | Dual Tone |
| Active headrest | No |
| Cup Holders | Front Only |
| Sunglass Holder | No |
| Driver Armrest Storage | No |
| Cooled Glovebox | No |
| Cup Holders | Cupholders in Front Only |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Power Windows | Front Only |
| Rear Defogger | No |
| Interior Door Handles | Painted |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Rear Wiper | No |
| Exterior Door Handles | Black |
| ORVM Colour | Black |
| One Touch Up | No |
| Turn Indicators on ORVMs | No |
| Bootlid Opener | Internal |
| One Touch Down | No |
| Adjustable ORVMs | Internally Adjustable |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Interior Door Handles Finish | Painted |
| Exterior Door Handles | Black Finish with handle type |
| Exterior Door | Black Door Handles Finish |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Black finish ORVM Colour |
| Boot Opener | Cabin-Release |
| Power Windows | Front Only Power Windows |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | No |
| Body Kit | No |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Rub-strips | No |
| Roof Rails | No |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Sunroof | No |
| Cornering Headlights | No |
| Puddle Lamps | No |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Follow Me Home Headlamps | No |
| Rear Reading Lamp | No |
| Headlights | Halogen |
| Light on Vanity Mirrors | No |
| Taillights | Halogen |
| Glovebox Lamp | No |
| Automatic Headlamps | No |
| Interior Lamps | Front and Rear |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Shift Indicator | Dynamic |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Clock | Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Instrument Cluster | Analogue |
| Instantaneous Consumption | No |
| Average Speed | No |
| Adjustable Cluster Brightness | No |
| Average Fuel Consumption | No |
| Distance to Empty | No |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Gear Shift Indicator | Dynamic |
| Fuel Consumption | Low Fuel Level Warning |
| Instrument Cluster Screen | Analogue Instrument Cluster |
| AUX Compatibility | No |
| DVD Playback | No |
| Head Unit Size | Not Available |
| Display Screen for Rear Passengers | No |
| iPod Compatibility | No |
| Voice Command | No |
| Bluetooth Compatibility | No |
| GPS Navigation System | No |
| Display | No |
| Integrated (in-dash) Music System | No |
| Speakers | No |
| Internal Hard Drive | No |
| AM/FM Radio | No |
| USB Compatibility | No |
| Steering-mounted controls | No |
| Infotainment Screen | No |
| Audio System | No |
| Input Methods | No |
| SD Card Compatibility | No |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Warranty (In Years) | 2 |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Kms |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Km |
