![Santa Fe [2011-2014]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fhyundai%2Fsantafe20112014%2Fhyundai-santafe20112014-1624140130.jpg&w=640&q=75)
Hyundai Santa Fe [2011-2014]
Ex-showroom price in new-delhi
| Drivetrain | FWD |
| Transmission | Manual - 6 Gears |
| Engine | 2199 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage (ARAI) | 14.66 |
| Mileage | ARAI: 14.66 kmpl |
| Engine Type | R 2.2 CRDi |
| Max Torque (Nm@rpm) | 421 Nm @ 1800 rpm |
| Max Power (bhp@rpm) | 195 bhp @ 3800 rpm |
| Length | 4660 |
| Wheelbase | 2700 |
| Ground Clearance | 200 |
| Width | 1890 |
| Height | 1760 |
| Ground Clearance | 200 mm (unladen) |
| Length *Width *Height | 4660 mm * 1890 mm * 1760 mm |
| Kerb Weight | 1868 |
| No of Rows | 3 |
| Fuel Tank Capacity | 70 |
| Doors | 5 |
| Seating Capacity | 7 |
| Bootspace | 969 L |
| Seating Capacity | 7 Seats and 3 Rows |
| Bootspace | 969L |
| Bootspace | 969 |
| Front Tyres | 235 / 60 R18 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Tyres | 235 / 60 R18 |
| Rear Brake Type | Disc |
| Spare Wheel | Alloy |
| Spare Wheel & Tyre | Alloy |
| Front Suspension | Mc Pherson Strut Type |
| Tyres | Radial - With Tube Tyres |
| Rear Suspension | Multi - Link Type |
| Front Tyres | 235 / 60 R18 |
| Steering Type | Tilt and Telescopic Power Steering |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Rear Middle Head Rest | No |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Differential Lock | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Hill Descent Control | No |
| Limited Slip Differential (LSD) | No |
| Traction Control System (TC/TCS) | No |
| Electronic Stability Program (ESP) | No |
| Hill Hold Control | No |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Limited Slip Differential | No |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Central Locking | With Key |
| Central Locking | Manual Key-Operated |
| Heater | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Cruise Control | No |
| Anti-glare Mirrors | No |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| 12V Power Outlets | No |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Parking Assist | Partial |
| Charging Ports | No |
| Extendable Sun Visor | No |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Leather-wrapped Gear Knob | Yes |
| Driver Armrest | Yes |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Split Rear Seat | 60:40 split |
| Rear Armrest | With Cup Holder |
| Folding Rear Seat | Full |
| Split Third Row Seat | 50:50 split |
| Seat Upholstery | Artificial Leather |
| Headrests | Front & Rear |
| Split Rear Seat | 60:40 |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Split Third Row Seat | 50:50 |
| Audio Controls in Rear Armrest | No |
| Active headrest | No |
| Rear Armrest | Cup Holder |
| Sunglass Holder | Yes |
| Cup Holders | Rear Only |
| Third Row Cup Holders | Yes |
| Cooled Glovebox | Yes |
| Cup Holders | Cupholders in Second Row Only |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Interior Door Handles | Painted |
| Rear Defogger | Yes |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| Rear Wiper | No |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | No |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| Interior Door Handles Finish | Painted |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows |
| Anti-glare Mirrors | No |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | No |
| Boot Opener | Internal with Remote |
| Anti-glare ORVMs | No |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | Yes |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Sunroof | No |
| Roof Rails | Yes |
| Exhaust | Chrome Finish |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Cornering Headlights | No |
| Puddle Lamps | No |
| Follow Me Home Headlamps | No |
| Rear Reading Lamp | No |
| Fog Lights | Halogen on rear |
| Headlights | Projector with Xenon |
| Automatic Headlamps | No |
| Light on Vanity Mirrors | Driver & Co-Driver |
| Glovebox Lamp | No |
| Fog Lights | Halogen - Rear |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Instantaneous Consumption | No |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| iPod Compatibility | Yes |
| DVD Playback | No |
| GPS Navigation System | No |
| Speakers | 6+ |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Bluetooth Compatibility | No |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Internal Hard Drive | No |
| Audio System | 6+ Speakers |
| SD Card Compatibility | No |
| Input Methods | AUX Compatibility |
| Warranty (In Years) | 2 |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Km |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Kms |
