![Tucson [2016-2020]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fhyundai%2Ftucson-2016-2020%2Fhyundai-tucson-2016-2020-646312958.jpg&w=640&q=75)
Hyundai Tucson [2016-2020]
Ex-showroom price in new-delhi
| Drivetrain | FWD |
| Fuel Type | Petrol |
| Transmission | Manual - 6 Gears |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Mileage (ARAI) | 13.3 |
| Idle Start/Stop | No |
| Engine Type | Nu 2.0 |
| Regenerative Braking | No |
| Max Torque (Nm@rpm) | 192 Nm @ 4000 rpm |
| Engine | 1999 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Max Power (bhp@rpm) | 153 bhp @ 6200 rpm |
| Turbocharger / Supercharger | No |
| Emission Standard | BS 4 |
| Turbocharger/ Supercharger | No |
| Mileage | ARAI: 13.3 kmpl |
| Width | 1850 |
| Ground Clearance | 172 |
| Wheelbase | 2670 |
| Length | 4475 |
| Kerb Weight | 1485 |
| Height | 1660 |
| Ground Clearance | 172 mm (unladen) |
| Length *Width *Height | 4475 mm * 1850 mm * 1660 mm |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors | 5 |
| Bootspace | 513 |
| Fuel Tank Capacity | 62 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| No of Rows | 2 |
| Bootspace | 513L |
| Bootspace | 513 L |
| Front Suspension | McPherson strut with coil spring |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Front Tyres | 225 / 60 R17 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Spare Wheel | Alloy |
| Rear Tyres | 225 / 60 R17 |
| Rear Suspension | Multi-Link with coil spring |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Spare Wheel & Tyre | Alloy |
| Front Tyres | 225 / 60 R17 |
| Find My Car | No |
| Emergency Call | No |
| Over The Air (OTA) Updates | No |
| Emergency Call Button | No |
| Check Vehicle Status via App | No |
| Second Row Middle Seat Safety | Rear Middle Head Rest & Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System | No |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Airbags | 2 Airbags (Driver, Front Passenger) |
| Airbags | 2 Airbags (Driver, Passenger) |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | No |
| Rear Middle Three Point seatbelt | Yes |
| Rear Middle Head Rest | Yes |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Differential Lock | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Four-Wheel-Drive | No |
| Hill Descent Control | No |
| Limited Slip Differential (LSD) | No |
| Hill Hold Control | No |
| Traction Control System (TC/TCS) | No |
| Brake Assist (BA) | No |
| Electronic Stability Program (ESP) | No |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Central Locking | Manual Key-Operated |
| Central Locking | With Key |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Charging Ports | 2 x 12V Power Outlets |
| Heater | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver |
| Parking Assist | Reverse Camera with Guidance |
| Air Conditioner | Manual (Front AC: Fan speed control) |
| Parking Sensors | Rear |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - Internal Only |
| 12V Power Outlets | 2 |
| Air Conditioner | Yes (Manual) |
| Cruise Control | No |
| Front AC | Common Fan Speed Control |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Emergency Call | No |
| Find My Car | No |
| Check Vehicle Status via App | No |
| Over The Air (OTA) Updates | No |
| Split Rear Seat | 60:40 |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Leather-wrapped Gear Knob | Yes |
| Interior | Dual Tone (Black and Beige) |
| Driver Armrest | Yes |
| Rear Armrest | Cup Holder |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Ventilated Seats | No |
| Ventilated Seat Type | No |
| Interiors | Dual Tone |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Driver Seat Adjustment | 8 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down, seat height up / down) |
| Rear Armrest | With Cup Holder |
| Folding Rear Seat | Full |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Split Rear Seat | 60:40 split |
| Seat Upholstery | Fabric |
| Interior Colours | Black and Beige |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Third Row Seat Type | No |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Driver Seat Adjustment | 8 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down) |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Sunglass Holder | Yes |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Cooled Glovebox | Yes |
| Exterior Door Handles | Chrome Finish with handle type |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - Internal Only |
| Bootlid Opener | Key |
| Interior Door Handles Finish | Silver |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, Driver One-touch up/down |
| Exterior Door | Chrome Door Handles Finish |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Boot Opener | Key-Operated |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Defogger | Yes |
| Interior Door Handles | Silver |
| Rear Wiper | Yes |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Exterior Door Handles | Chrome |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| One Touch Up | Driver |
| Bootlid Opener | With Key |
| One Touch Down | Driver |
| Roof Rails | No |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Sunroof | No |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | Yes |
| Exhaust | Chrome Finish |
| Body Kit | No |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Rub-strips | No |
| Interior Lamps | Front and Rear Glovebox Lamp, Reading Lamp, |
| Fog Lights | Halogen - Front & Halogen - Rear |
| Daytime Running Lights (DRL) | LED |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Daytime Running Lights | LED |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Cornering Headlights | No |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Headlights | Halogen Projector |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Light on Vanity Mirrors | Driver & Co-Driver |
| Fog Lights | Halogen on front, Halogen on rear |
| Glovebox Lamp | Yes |
| Taillights | Clear Lens |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Instrument Cluster Screen | Analogue Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Gear Shift Indicator | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Shift Indicator | Yes |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Tachometer | Analogue |
| Instrument Cluster | Analogue |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Smart Connectivity | Android Auto & Apple CarPlay |
| Audio System | 6 Speakers |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming), DVD Playback |
| Infotainment Screen | Touch-screen Display |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Speakers | 6 |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility, DVD Playback |
| Smart Connectivity | Android Auto (Yes), Apple Car Play (Yes) |
| Display | Touch-screen Display |
| Voice Command | Yes |
| GPS Navigation System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| iPod Compatibility | Yes |
| DVD Playback | Yes |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Internal Hard Drive | No |
| Android Auto | Yes |
| Apple CarPlay | Yes |
| Vehicle Warranty | 3 Years / Unlimited Km |
| Vehicle Warranty | 3 Years / Unlimited Kms |
| Warranty (In Years) | 3 |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
