![XF [2013-2016]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fjaguar%2Fxf-2013-2016%2Fjaguar-xf-2013-2016-1439777894.jpg&w=640&q=75)
Jaguar XF [2013-2016]
Ex-showroom price in new-delhi
| Transmission | Automatic - 8 Gears, Paddle Shift, Sport Mode |
| Fuel Type | Petrol |
| Drivetrain | RWD |
| Engine | 5000 cc, 8 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Turbocharger / Supercharger | Supercharged |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharger |
| Engine Type | 5.0 Litre V8 S/C Petrol |
| Idle Start/Stop | No |
| Max Power (bhp@rpm) | 503 bhp @ 6500 rpm |
| Max Torque (Nm@rpm) | 625 Nm @ 5500 rpm |
| Turbocharger/ Supercharger | Supercharged |
| Length | 4961 |
| Height | 1460 |
| Width | 1877 |
| Wheelbase | 2909 |
| Kerb Weight | 1891 |
| Length *Width *Height | 4961 mm * 1877 mm * 1460 mm |
| Doors | 4 |
| Seating Capacity | 5 |
| No of Rows | 2 |
| Bootspace | 500 |
| Bootspace | 500 L |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Bootspace | 500L |
| Minimum Turning Radius | 5.74 |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Rear Tyres | 295 / 30 R20 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Spare Wheel | Alloy |
| Front Tyres | 295 / 30 R20 |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Spare Wheel & Tyre | Alloy |
| Steering Type | Rack and pinion with power steering |
| Front Tyres | 295 / 30 R20 |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Rear Middle Head Rest | No |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Hill Descent Control | No |
| Limited Slip Differential (LSD) | No |
| Differential Lock | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Four-Wheel-Drive | No |
| Ride Height Adjustment | No |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Limited Slip Differential | No |
| Central Locking | Remote |
| Child Safety Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| Parking Assist | Reverse Camera with Guidance |
| Cruise Control | Yes |
| Heater | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| 12V Power Outlets | 1 |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control |
| Charging Ports | 1 x 12V Power Outlet |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Driver Armrest | Yes |
| Rear Armrest | Yes |
| Folding Rear Seat | No |
| Split Rear Seat | No |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Leather-wrapped Gear Knob | No |
| Headrests | Front & Rear |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Third Row Seat Type | No |
| Audio Controls in Rear Armrest | No |
| Active headrest | Yes |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Cooled Glovebox | Yes |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Power Windows | Front & Rear |
| Interior Door Handles | Chrome |
| Rear Defogger | Yes |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Rear Wiper | No |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| One Touch Down | All |
| One Touch Up | All |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| Interior Door Handles Finish | Chrome |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Turn Indicators on ORVMs |
| Anti-glare ORVMs | Both Sides |
| Boot Opener | Internal with Remote |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| Sunroof / Moonroof | Electrically Adjustable |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Sunroof | Electrically Adjustable Sunroof |
| Roof-mounted Antenna | No |
| Roof Rails | No |
| Spoiler | Yes |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Headlights | Projector with Xenon |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Taillights | LED |
| Light on Vanity Mirrors | Driver & Co-Driver |
| Glovebox Lamp | Yes |
| Interior Lamps | Front and Rear Glovebox Lamp, Reading Lamp, |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Shift Indicator | Dynamic |
| Instrument Cluster | Analogue |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Tachometer | Analogue |
| Instantaneous Consumption | No |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Instrument Cluster Screen | Analogue Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Gear Shift Indicator | Dynamic |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| iPod Compatibility | Yes |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Voice Command | Yes |
| GPS Navigation System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| DVD Playback | Yes |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Display Screen for Rear Passengers | No |
| Speakers | 6+ |
| Display | LCD Display |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Internal Hard Drive | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming), DVD Playback |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility, DVD Playback |
| Infotainment Screen | LCD Display |
| Audio System | 6+ Speakers |
| Warranty (In Years) | 3 |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Vehicle Warranty | 3 Years / Unlimited Km |
| Vehicle Warranty | 3 Years / Unlimited Kms |
