![Wrangler [2016-2019]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fjeep%2Fwrangler-2016-2019%2Fjeep-wrangler-2016-2019-179880665.jpg&w=640&q=75)
Jeep Wrangler [2016-2019]
Ex-showroom price in new-delhi
| Fuel Type | Diesel |
| Transmission | Automatic - 5 Gears, Manual Override, Sport Mode |
| Drivetrain | 4WD / AWD |
| Max Power (bhp@rpm) | 197 bhp @ 3600 rpm |
| Turbocharger / Supercharger | Turbocharged |
| Mileage (ARAI) | 12.1 |
| Engine | 2799 cc, 6 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Engine Type | 2.8-litre EcoDiesel, inline 4-cylinder |
| Max Torque (Nm@rpm) | 460 Nm @ 1600 rpm |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharger |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharged |
| Mileage | ARAI: 12.1 kmpl |
| Length | 4583 |
| Length *Width *Height | 4583 mm * 1877 mm * 1829 mm |
| Ground Clearance | 186 mm (unladen) |
| Width | 1877 |
| Height | 1829 |
| Wheelbase | 2947 |
| Ground Clearance | 186 |
| Kerb Weight | 2119 |
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Tank Capacity | 85 |
| No of Rows | 2 |
| Doors | 4 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Bootspace | 884 |
| Bootspace | 884L |
| Bootspace | 884 L |
| Front Suspension | Independent suspension with McPherson Struts |
| Rear Suspension | Independent suspension with McPherson Struts |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Steering Type | Power assisted (Hydraulic) |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Spare Wheel | Alloy |
| Rear Tyres | 245 / 75 R15 |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Spare Wheel & Tyre | Alloy |
| Steering | Power assisted (Hydraulic) steering |
| Front Tyres | 245 / 75 R15 |
| Front Tyres | 245 / 75 R15 |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Rear Middle Head Rest | No |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Hill Hold Control | Yes |
| Hill Descent Control | Yes |
| Differential Lock | Centre & Both Axles |
| Four-Wheel-Drive | Manual Shift - Lever |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Central Locking | Remote |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | No |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver (with light) |
| Heater | Yes |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| 12V Power Outlets | Yes |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Parking Sensors | No |
| Cabin Boot Access | No |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Charging Ports | 12V Power Outlet |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Leather-wrapped Gear Knob | Yes |
| Driver Armrest | Yes |
| Interiors | Single Tone |
| Rear Armrest | No |
| Folding Rear Seat | Full |
| Ventilated Seats | No |
| Ventilated Seat Type | No |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Split Rear Seat | 60:40 split |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front |
| Split Rear Seat | 60:40 |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Third Row Seat Type | No |
| Interior | Single Tone |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Sunglass Holder | No |
| Cup Holders | Front Only |
| Cooled Glovebox | No |
| Cup Holders | Cupholders in Front Only |
| Door Pockets | Front |
| Rear Defogger | No |
| Power Windows | Front & Rear |
| Interior Door Handles | Black |
| Side Window Blinds | No |
| Rear Windshield Blind | No |
| Rear Wiper | No |
| Exterior Door Handles | Black |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Adjustable ORVMs | Externally Adjustable |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| Turn Indicators on ORVMs | No |
| One Touch Down | Front |
| One Touch Up | Front |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, Front One-touch up/down |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish ORVM Colour |
| Interior Door Handles Finish | Black |
| Anti-glare ORVMs | No |
| Exterior Door Handles | Black Finish with handle type |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish ORVM Colour |
| Exterior Door | Black Door Handles Finish |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | No |
| Body Kit | Cladding - Black/Grey |
| Body-coloured Bumpers | No |
| Roof-mounted Antenna | No |
| Roof Rails | No |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Cabin Lamps | Front |
| Cornering Headlights | No |
| Headlight Height Adjuster | No |
| Rear Reading Lamp | No |
| Headlights | Halogen |
| Taillights | Halogen |
| Automatic Headlamps | No |
| Light on Vanity Mirrors | Co-Driver Only |
| Glovebox Lamp | No |
| Interior Lamps | Front |
| Gear Indicator | Yes |
| Shift Indicator | Dynamic |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Tachometer | Analogue |
| Instrument Cluster | Analogue |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Instrument Cluster Screen | Analogue Instrument Cluster |
| Gear Shift Indicator | Dynamic |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| Display | Touch-screen Display |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Speakers | 6 |
| Voice Command | Yes |
| GPS Navigation System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AUX Compatibility | Yes |
| iPod Compatibility | Yes |
| Head Unit Size | 2 Din |
| DVD Playback | Yes |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Internal Hard Drive | No |
| Audio System | 6 Speakers |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming), DVD Playback |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility, DVD Playback |
| Infotainment Screen | Touch-screen Display |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Kms |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Warranty (In Years) | 2 |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Km |
