![Carens [2022-2023]](/_next/image?url=%2Fimages%2Fno-image.avif&w=640&q=75)
Kia Carens [2022-2023]
Ex-showroom price in new-delhi
| Mileage | ARAI: 16.5 kmpl | User Reported: 15 kmpl |
| Mileage - Owner Reported | 15 |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharged |
| Idle Start/Stop | No |
| Regenerative Braking | No |
| Mileage (ARAI) | 16.5 |
| Transmission | Automatic (DCT) - 7 Gears, Manual Override, Sport Mode |
| Drivetrain | FWD |
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Standard | BS 6 |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Driving Range | 743 |
| Turbocharger / Supercharger | Turbocharged |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharger |
| Engine | 1353 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Engine Type | Smartstream G 1.4T-GDI |
| Pure Electric Driving Mode | No |
| Max Power (bhp@rpm) | 138 bhp @ 6000 rpm |
| Max Torque (Nm@rpm) | 242 Nm @ 1500 rpm |
| Length *Width *Height | 4540 mm * 1800 mm * 1708 mm |
| Ground Clearance | 195 mm (unladen) |
| Width | 1800 |
| Height | 1708 |
| Wheelbase | 2780 |
| Ground Clearance | 195 |
| Length | 4540 |
| Bootspace | 216L |
| Seating Capacity | 7 Seats and 3 Rows |
| Bootspace | 216 L |
| Fuel Tank Capacity | 45 |
| Doors | 5 |
| Seating Capacity | 7 |
| No of Rows | 3 |
| Bootspace | 216 |
| Front Tyres | 205 / 65 R16 |
| Puncture Repair Kit | No |
| Rear Brake Type | Disc |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Front Suspension | McPherson strut with coil spring |
| Spare Wheel | Steel |
| Front Tyres | 205 / 65 R16 |
| Rear Tyres | 205 / 65 R16 |
| Front Brake Type | Disc |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle (CTBA) with Coil Spring |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Spare Wheel & Tyre | Steel |
| Check Vehicle Status via App | No |
| Alexa Compatibility | No |
| Find My Car | No |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Car Light Flashing & Honking via App | No |
| Over The Air (OTA) Updates | No |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | No |
| Geo-fence | No |
| Emergency Call | No |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Emergency Call Button | No |
| Rear Cross-traffic Assist | No |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Puncture Repair Kit | No |
| Blind Spot Detection | No |
| Forward Collision Warning (FCW) | No |
| Automatic Emergency Braking (AEB) | No |
| Emergency Brake Light Flashing | No |
| Tyre Pressure Monitoring System | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Airbags | 6 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side) |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Lane Departure Warning | No |
| NCAP Rating | 3 Star (Global NCAP) |
| Forward Collision Warning | No |
| High-beam Assist | No |
| Automatic Emergency Braking | No |
| Lane Departure Prevention | No |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Rear Middle Head Rest | No |
| Hill Descent Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | No |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Four-Wheel-Drive | No |
| Hill Hold Control | Yes |
| Central Locking | Keyless |
| Child Safety Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Third Row AC Zone | Vents on Roof |
| Air Purifier | No |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | No |
| 12V Power Outlets | Yes |
| Heated/Cooled Cup Holders | No |
| Third Row AC Zone | Vents on Roof |
| Front AC | Single Zone, Common Fan Speed Control |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Steering Adjustment | Tilt |
| Charging Ports | 12V Power Outlet |
| Heater | Yes |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Parking Assist | Reverse Camera with Guidance |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control (Front AC: Single Zone with Fan speed control, Second row AC: Blower with Fan speed control with Vents on Roof, Third row AC: Vents on Roof) |
| Cruise Control | Yes |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| Rear AC | Blower, Vents on Roof , Common Fan Speed Control |
| Umbrella Storage in Door | No |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Alexa Compatibility | No |
| Over The Air (OTA) Updates | No |
| Find My Car | No |
| Check Vehicle Status via App | No |
| Geo-fence | No |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | No |
| Car Light Flashing & Honking via App | No |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Emergency Call | No |
| Massage Seats | No |
| Ventilated Seats | No |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Rear Row Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Rear Armrest | With Cup Holder |
| Ventilated Seat Type | No |
| Interiors | Dual Tone |
| Third Row Seat Adjustment | 4 way manually adjustable (backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Driver Seat Adjustment | 8 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down, seat height up / down) |
| Third Row Seat Adjustment | 4 way manually adjustable (backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Folding Rear Seat | Full |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Split Third Row Seat | 50:50 split |
| Driver Seat Adjustment | 8 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down) |
| Split Rear Seat | 60:40 |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Leather-wrapped Gear Knob | No |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Split Rear Seat | 60:40 split |
| Leather-wrapped Steering Wheel | No |
| Rear Armrest | Cup Holder |
| Seat Upholstery | Fabric + Leatherette |
| Interior Colours | Black and Beige |
| Third Row Seat Type | Bench |
| Interior | Dual Tone (Black and Beige) |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Second Row Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Split Third Row Seat | 50:50 |
| Driver Armrest | Yes |
| Third Row Cup Holders | Yes |
| Cooled Glovebox | No |
| Cup Holders | Front, Second & Third |
| Cup Holders | Cupholders in Front, Second & Third Row |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Sunglass Holder | Yes |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Defogger | Yes |
| Interior Door Handles | Silver |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Side Window Blinds | Rear - Manual |
| Rear Wiper | Yes |
| One Touch Up | Driver |
| Bootlid Opener | Electric Tailgate Release |
| Rear Windshield Blind | No |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, Driver One-touch up/down |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Scuff Plates | Plastic |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Interior Door Handles Finish | Silver |
| One Touch Down | Driver |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Anti-glare ORVMs | No |
| Boot Opener | Electric Tailgate Release |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | No |
| Body Kit | No |
| Rub-strips | No |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Sunroof | No |
| Roof Rails | Yes |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Puddle Lamps | No |
| Cornering Headlights | No |
| Light on Vanity Mirrors | No |
| Glovebox Lamp | No |
| Ambient Interior Lighting | No |
| Rear Reading Lamp | No |
| Cabin Lamps | No |
| Interior Lamps | No |
| Headlights | Halogen |
| Fog Lights | No |
| Fog Lights | No |
| Daytime Running Lights (DRL) | LED |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Taillights | LED |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Daytime Running Lights | LED |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Shift Indicator | Yes |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Gear Indicator | No |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Adjustable Cluster Brightness | No |
| Gear Shift Indicator | Yes |
| Instrument Cluster Screen | Digital Instrument Cluster |
| Instrument Cluster | Digital |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Speakers | 6 |
| Voice Command | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| DVD Playback | No |
| Display | Touch-screen Display |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Smart Connectivity | Android Auto (Wireless), Apple Car Play (Wireless) |
| Display Screen for Rear Passengers | No |
| iPod Compatibility | No |
| Touchscreen Size | 8 |
| Audio System | 6 Speakers |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Wireless Charger | No |
| Android Auto | Wireless |
| Apple CarPlay | Wireless |
| GPS Navigation System | No |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Infotainment Screen | 8" Touch-screen Display |
| WiFi Hotspot | No |
| Smart Connectivity | Android Auto (Wireless) & Apple CarPlay (Wireless) |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming) |
| Internal Hard Drive | No |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Battery Warranty (In Years) | No |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Battery Warranty (In Kilometres) | Not Applicable |
| Warranty (In Years) | 3 |
| Vehicle Warranty | 3 Years / Unlimited Kms |
| Vehicle Warranty | 3 Years / Unlimited Km |
