![Range Rover [2013-2014]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fland-rover%2Frange-rover-2013-2014%2Fland-rover-range-rover-2013-2014-1243612855.jpg&w=640&q=75)
Land Rover Range Rover [2013-2014]
Ex-showroom price in new-delhi
| Transmission | Automatic - 8 Gears |
| Drivetrain | AWD |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | 4367 cc, 8 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder |
| Engine Type | SDV8 Diesel engine |
| Mileage | ARAI: 11.49 kmpl |
| Max Power (bhp@rpm) | 340 bhp @ 3500 rpm |
| Max Torque (Nm@rpm) | 700 Nm @ 3000 rpm |
| Mileage (ARAI) | 11.49 |
| Length | 4999 |
| Width | 2220 |
| Height | 1835 |
| Ground Clearance | 295.5 |
| Kerb Weight | 2360 |
| Wheelbase | 2922 |
| Length *Width *Height | 4999 mm * 2220 mm * 1835 mm |
| Ground Clearance | 295.5 mm (unladen) |
| Seating Capacity | 7 |
| No of Rows | 3 |
| Doors | 5 |
| Fuel Tank Capacity | 105 |
| Seating Capacity | 7 Seats and 3 Rows |
| Minimum Turning Radius | 6.35 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Spare Wheel | Alloy |
| Front Suspension | Electronic Cross Linked Air Suspension (with Variable Ride Height) |
| Rear Suspension | Electronic Cross Linked Air Suspension (with Variable Ride Height) |
| Spare Wheel & Tyre | Alloy |
| Tyres | Radial - With Tube Tyres |
| Steering Type | Electronic Power Assisted Steering |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Hill Hold Control | Yes |
| Hill Descent Control | Yes |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Central Locking | Remote |
| Child Safety Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Heater | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Driver Armrest | Yes |
| Rear Armrest | Yes |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Headrests | Front & Rear |
| Audio Controls in Rear Armrest | No |
| Cup Holders | Rear Only |
| Cup Holders | Cupholders in Second Row Only |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Defogger | Yes |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| Rear Wiper | No |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Turn Indicators on ORVMs |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| Boot Opener | Internal with Remote |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Sunroof / Moonroof | Electrically Adjustable |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Sunroof | Electrically Adjustable Sunroof |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Headlights | Projector with Xenon |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| AUX Compatibility | Yes |
| Speakers | 6+ |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| DVD Playback | No |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone |
| GPS Navigation System | No |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone) |
| Audio System | 6+ Speakers |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls), AUX Compatibility |
