![KUV100 [2016-2017]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fmahindra%2Fkuv100-2016-2017%2Fmahindra-kuv100-2016-2017-1232444716.jpg&w=640&q=75)
Mahindra KUV100 [2016-2017]
Ex-showroom price in new-delhi
| Transmission | Manual - 5 Gears |
| Turbocharger / Supercharger | No |
| Engine Type | mFalcon G80 Pertol |
| Mileage (ARAI) | 18.14 |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine | 1198 cc, 3 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Max Power (bhp@rpm) | 82 bhp @ 5500 rpm |
| Max Torque (Nm@rpm) | 115 Nm @ 3500 rpm |
| Drivetrain | FWD |
| Idle Start/Stop | No |
| Turbocharger/ Supercharger | No |
| Mileage | ARAI: 18.14 kmpl |
| Wheelbase | 2385 |
| Ground Clearance | 170 mm (unladen) |
| Ground Clearance | 170 |
| Width | 1705 |
| Kerb Weight | 1085 |
| Length | 3675 |
| Height | 1635 |
| Length *Width *Height | 3675 mm * 1705 mm * 1635 mm |
| Seating Capacity | 6 |
| Seating Capacity | 6 Seats and 2 Rows |
| Bootspace | 243 |
| No of Rows | 2 |
| Fuel Tank Capacity | 35 |
| Doors | 5 |
| Bootspace | 243L |
| Bootspace | 243 L |
| Rear Brake Type | Drum |
| Front Suspension | Independent McPherson Strut with Dual Path Mounts, Coil Spring and Hydraulic Gas Charged Shock Absorber |
| Wheels | Steel Rims |
| Rear Suspension | Semi-Independent Twist Beam with Coil Spring and Hydraulic Gas Charged Shock Absorber |
| Spare Wheel | Steel |
| Front Tyres | 185 / 65 R14 |
| Minimum Turning Radius | 5.05 |
| Front Brake Type | Disc |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Rear Tyres | 185 / 65 R14 |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Spare Wheel & Tyre | Steel |
| Front Tyres | 185 / 65 R14 |
| Seat Belt Warning | No |
| Rear Middle Head Rest | No |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brakes | Disc (Front), Drum (Rear) |
| Child Safety Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Central Locking | No |
| Speed Sensing Door Lock | No |
| Air Conditioner | Yes (Manual) |
| Steering Adjustment | Tilt |
| Heater | Yes |
| 12V Power Outlets | 1 |
| Anti-glare Mirrors | No |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Charging Ports | 1 x 12V Power Outlet |
| Air Conditioner | Manual |
| Driver Armrest | Yes |
| Interiors | Single Tone |
| Rear Armrest | No |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Folding Rear Seat | No |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Seat Upholstery | Vinyl |
| Headrests | Front & Rear |
| Interior | Single Tone |
| Cup Holders | Front Only |
| Sunglass Holder | No |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Cooled Glovebox | No |
| Cup Holders | Cupholders in Front Only |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Rear Defogger | No |
| Interior Door Handles | Painted |
| Rear Wiper | No |
| Power Windows | No |
| Exterior Door Handles | Black |
| One Touch Down | No |
| Adjustable ORVMs | Internally Adjustable |
| ORVM Colour | Black |
| Interior Door Handles Finish | Painted |
| Bootlid Opener | With Key |
| Bootlid Opener | Key |
| Exterior Door Handles | Black Finish with handle type |
| Exterior Door | Black Door Handles Finish |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Black finish ORVM Colour |
| Boot Opener | Key-Operated |
| Anti-glare Mirrors | No |
| Body Kit | No |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Roof Rails | Yes |
| Roof-mounted Antenna | No |
| Spoiler | Yes |
| Cabin Lamps | Centre |
| Ambient Interior Lighting | Yes |
| Puddle Lamps | Yes |
| Follow Me Home Headlamps | No |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Headlights | Halogen |
| Taillights | Halogen |
| Interior Lamps | Centre |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Instrument Cluster | Analogue |
| Clock | Analogue |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Tachometer | Analogue |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Distance to Empty | No |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Fuel Consumption | Low Fuel Level Warning |
| Instrument Cluster Screen | Analogue Instrument Cluster |
| Display | No |
| Head Unit Size | Not Available |
| AUX Compatibility | No |
| Integrated (in-dash) Music System | No |
| Speakers | No |
| Bluetooth Compatibility | No |
| AM/FM Radio | No |
| USB Compatibility | No |
| Infotainment Screen | No |
| Steering-mounted controls | No |
| Audio System | No |
| Input Methods | No |
| Warranty (In Years) | 2 |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Km |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Kms |
