![Marazzo [2018-2020]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fmahindra%2Fmarazzo-2018-2020%2Fmahindra-marazzo-2018-2020-1398683694.jpg&w=640&q=75)
Mahindra Marazzo [2018-2020]
Ex-showroom price in new-delhi
| Max Torque (Nm@rpm) | 300 Nm @ 1750 rpm |
| Drivetrain | FWD |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Transmission | Manual - 6 Gears |
| Engine | 1497 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Fuel Type | Diesel |
| Idle Start/Stop | No |
| Turbocharger / Supercharger | Turbocharged |
| Emission Standard | BS 4 |
| Mileage (ARAI) | 17.3 |
| Max Power (bhp@rpm) | 121 bhp @ 3500 rpm |
| Engine Type | D15 1.5 Litre |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharger Variable Geometry |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharged (Variable Geometry) |
| Mileage | ARAI: 17.3 kmpl |
| Wheelbase | 2760 |
| Kerb Weight | 1680 |
| Length | 4585 |
| Width | 1866 |
| Height | 1774 |
| Length *Width *Height | 4585 mm * 1866 mm * 1774 mm |
| Seating Capacity | 7 |
| Fuel Tank Capacity | 45 |
| Doors | 5 |
| Seating Capacity | 7 Seats and 3 Rows |
| No of Rows | 3 |
| Bootspace | 190 |
| Bootspace | 190L |
| Bootspace | 190 L |
| Wheels | Steel Rims |
| Spare Wheel | Steel |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Front Tyres | 215 / 65 R16 |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Rear Tyres | 215 / 65 R16 |
| Rear Suspension | Rear Twist Beam with coil spring |
| Front Suspension | Double wishbone with shock absorber and coil spring |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Spare Wheel & Tyre | Steel |
| Minimum Turning Radius | 5.25 |
| Front Tyres | 215 / 65 R16 |
| Tyre Pressure Monitoring System | No |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | No |
| Airbags | 2 Airbags (Driver, Front Passenger) |
| Airbags | 2 Airbags (Driver, Passenger) |
| Rear Middle Head Rest | No |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Limited Slip Differential | No |
| Differential Lock | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Four-Wheel-Drive | No |
| Hill Descent Control | No |
| Limited Slip Differential (LSD) | No |
| Brake Assist (BA) | No |
| Traction Control System (TC/TCS) | No |
| Electronic Stability Program (ESP) | No |
| Hill Hold Control | No |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Charging Ports | 1 x 12V Power Outlet |
| Heater | Yes |
| Extendable Sun Visor | Co-Driver |
| Parking Sensors | Rear |
| 12V Power Outlets | 1 |
| Air Conditioner | Manual (Front AC: Fan speed control, Second row AC: Fan speed control with Vents on Roof, Third row AC: Vents on Roof) |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | No |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Air Conditioner | Yes (Manual) |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Parking Assist | No |
| Cruise Control | No |
| Steering Adjustment | Tilt |
| Front AC | Common Fan Speed Control |
| Rear AC | Vents on Roof , Common Fan Speed Control |
| Cabin Boot Access | No |
| Third Row AC Zone | Vents on Roof |
| Headlight and Ignition On Reminder | No |
| Third Row AC Zone | Vents on Roof |
| Interior | Dual Tone (Grey and Black) |
| Split Third Row Seat | 60:40 |
| Driver Armrest | Yes |
| Front Seatback Pockets | No |
| Folding Rear Seat | No |
| Split Rear Seat | No |
| Interiors | Dual Tone |
| Rear Armrest | Yes |
| Leather-wrapped Gear Knob | No |
| Split Third Row Seat | 60:40 split |
| Seat Upholstery | Fabric |
| Leather-wrapped Steering Wheel | No |
| Driver Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Interior Colours | Grey and Black |
| Headrests | Front & Rear |
| Third Row Seat Type | Bench |
| Rear Passenger Seat Type | Captain Seats |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Driver Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Cup Holders | Cupholders in Front Only |
| Third Row Cup Holders | Yes |
| Cup Holders | Front Only |
| Sunglass Holder | No |
| Driver Armrest Storage | No |
| Cooled Glovebox | No |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows |
| Exterior Door Handles | Black Finish with handle type |
| Interior Door Handles Finish | Unpainted |
| Exterior Door | Black Door Handles Finish |
| Boot Opener | Cabin-Release |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Black finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Rear Defogger | No |
| Power Windows | Front & Rear |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Side Window Blinds | No |
| Rear Windshield Blind | No |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Exterior Door Handles | Black |
| Rear Wiper | No |
| Interior Door Handles | Unpainted |
| ORVM Colour | Black |
| One Touch Up | No |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Bootlid Opener | Internal |
| One Touch Down | No |
| Adjustable ORVMs | Internally Adjustable |
| Roof Rails | No |
| Sunroof | No |
| Spoiler | Yes |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | No |
| Body Kit | No |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Roof-mounted Antenna | No |
| Rub-strips | No |
| Interior Lamps | Front and Rear |
| Fog Lights | No |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Daytime Running Lights (DRL) | No |
| Cornering Headlights | No |
| Puddle Lamps | No |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Follow Me Home Headlamps | No |
| Daytime Running Lights | No |
| Rear Reading Lamp | No |
| Headlights | Halogen |
| Taillights | LED |
| Fog Lights | No |
| Automatic Headlamps | No |
| Light on Vanity Mirrors | No |
| Glovebox Lamp | No |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Gear Shift Indicator | No |
| Average Speed | Yes |
| Clock | Digital |
| Fuel Consumption | Low Fuel Level Warning |
| Instrument Cluster Screen | Analogue Instrument Cluster |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Tachometer | Analogue |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Instrument Cluster | Analogue |
| Gear Indicator | No |
| Shift Indicator | No |
| Average Fuel Consumption | No |
| Instantaneous Consumption | No |
| Distance to Empty | No |
| Adjustable Cluster Brightness | No |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Apple CarPlay | No |
| Infotainment Screen | No |
| Audio System | No |
| SD Card Compatibility | No |
| Input Methods | No |
| Head Unit Size | Not Available |
| DVD Playback | No |
| Voice Command | No |
| AUX Compatibility | No |
| iPod Compatibility | No |
| Smart Connectivity | Android Auto (No), Apple Car Play (No) |
| GPS Navigation System | No |
| Display | No |
| Integrated (in-dash) Music System | No |
| Speakers | No |
| Bluetooth Compatibility | No |
| AM/FM Radio | No |
| USB Compatibility | No |
| Smart Connectivity | No |
| Steering-mounted controls | No |
| Android Auto | No |
| Vehicle Warranty | 3 Years / 100000 Km |
| Vehicle Warranty | 3 Years / 100000 Kms |
| Warranty (In Years) | 3 |
| Warranty (In Kilometres) | 100000 |
