![Alto 800 [2012-2016]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fmaruti-suzuki%2Falto-800-2012-2016%2Fmaruti-suzuki-alto-800-2012-2016-382406420.jpg&w=640&q=75)
Maruti Suzuki Alto 800 [2012-2016]
Ex-showroom price in new-delhi
| Fuel Type | Petrol |
| Engine | 796 cc, 3 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, SOHC |
| Engine Type | F8D |
| Max Power (bhp@rpm) | 47 bhp @ 6000 rpm |
| Max Torque (Nm@rpm) | 69 Nm @ 3500 rpm |
| Drivetrain | FWD |
| Transmission | Manual - 5 Gears |
| Mileage (ARAI) | 22.74 |
| Turbocharger / Supercharger | No |
| Idle Start/Stop | No |
| Turbocharger/ Supercharger | No |
| Mileage | ARAI: 22.74 kmpl |
| Wheelbase | 2360 |
| Ground Clearance | 160 |
| Height | 1475 |
| Kerb Weight | 695 |
| Length | 3395 |
| Width | 1490 |
| Ground Clearance | 160 mm (unladen) |
| Length *Width *Height | 3395 mm * 1490 mm * 1475 mm |
| Fuel Tank Capacity | 35 |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors | 5 |
| No of Rows | 2 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Rear Brake Type | Drum |
| Wheels | Steel Rims |
| Minimum Turning Radius | 4.6 |
| Spare Wheel | Steel |
| Front Brake Type | Disc |
| Steering | Manual steering |
| Front Tyres | 145 / 80 R12 |
| Steering Type | Manual |
| Front Tyres | 145 / 80 R12 |
| Rear Tyres | 145 / 80 R12 |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Spare Wheel & Tyre | Steel |
| Front Suspension | Gas Filled Mc Pherson Strut Torsion Roll Control Device |
| Rear Suspension | Coil Spring, Gas Filled Shock Absorbers With Three Link Rigid Axle And Isolated Trailing Arm |
| Steering Type | Manual Steering |
| Child Seat Anchor Points | No |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | No |
| Seat Belt Warning | No |
| Rear Middle Head Rest | No |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Tyre Pressure Monitoring System | No |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Traction Control System (TC/TCS) | No |
| Hill Hold Control | No |
| Brake Assist (BA) | No |
| Electronic Stability Program (ESP) | No |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | No |
| Brakes | Disc (Front), Drum (Rear) |
| Child Safety Lock | Yes |
| Central Locking | No |
| Speed Sensing Door Lock | No |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | No |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Parking Assist | No |
| Cruise Control | No |
| Air Conditioner | No |
| Heater | No |
| Steering Adjustment | No |
| 12V Power Outlets | No |
| Parking Sensors | No |
| Cabin Boot Access | No |
| Headlight and Ignition On Reminder | No |
| Charging Ports | No |
| Extendable Sun Visor | No |
| Interiors | Dual Tone |
| Rear Armrest | No |
| Folding Rear Seat | No |
| Front Seatback Pockets | No |
| Split Rear Seat | No |
| Seat Upholstery | Fabric |
| Leather-wrapped Steering Wheel | No |
| Driver Armrest | No |
| Leather-wrapped Gear Knob | No |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front |
| Active headrest | No |
| Interior | Dual Tone |
| Cup Holders | No |
| Sunglass Holder | No |
| Driver Armrest Storage | No |
| Cooled Glovebox | No |
| Boot Opener | Cabin-Release |
| Door Pockets | Front |
| Rear Defogger | No |
| Side Window Blinds | No |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Rear Wiper | No |
| Power Windows | No |
| Interior Door Handles | Unpainted |
| Exterior Door Handles | Black |
| Adjustable ORVMs | Externally Adjustable |
| One Touch Up | No |
| Turn Indicators on ORVMs | No |
| Bootlid Opener | Internal |
| ORVM Colour | Black - Driver Only |
| One Touch Down | No |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Black - Driver Only finish ORVM Colour |
| Anti-glare ORVMs | No |
| Exterior Door Handles | Black Finish with handle type |
| Exterior Door | Black Door Handles Finish |
| Interior Door Handles Finish | Unpainted |
| Body Kit | No |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | No |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Roof-mounted Antenna | No |
| Body-coloured Bumpers | No |
| Roof Rails | No |
| Rub-strips | No |
| Sunroof | No |
| Cornering Headlights | No |
| Cabin Lamps | Front |
| Puddle Lamps | No |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Headlights | Halogen |
| Follow Me Home Headlamps | No |
| Rear Reading Lamp | No |
| Automatic Headlamps | No |
| Taillights | Halogen |
| Light on Vanity Mirrors | No |
| Glovebox Lamp | No |
| Interior Lamps | Front |
| Instrument Cluster | Analogue |
| Instantaneous Consumption | No |
| Gear Indicator | No |
| Average Speed | No |
| Shift Indicator | No |
| Adjustable Cluster Brightness | No |
| Door Ajar Warning | No |
| Distance to Empty | No |
| Trip Meter | 2 Trips |
| Clock | No |
| Average Fuel Consumption | No |
| Tachometer | No |
| Low Fuel Level Warning | No |
| Instrument Cluster Screen | Analogue Instrument Cluster |
| Gear Shift Indicator | No |
| Head Unit Size | Not Available |
| DVD Playback | No |
| AUX Compatibility | No |
| iPod Compatibility | No |
| Voice Command | No |
| Speakers | No |
| GPS Navigation System | No |
| Display | No |
| Integrated (in-dash) Music System | No |
| Bluetooth Compatibility | No |
| AM/FM Radio | No |
| USB Compatibility | No |
| Internal Hard Drive | No |
| Steering-mounted controls | No |
| SD Card Compatibility | No |
| Infotainment Screen | No |
| Audio System | No |
| Input Methods | No |
| Warranty (In Kilometres) | 40000 |
| Warranty (In Years) | 2 |
| Vehicle Warranty | 2 Years / 40000 Km |
| Vehicle Warranty | 2 Years / 40000 Kms |
