
Maruti Suzuki e Vitara
₹13.49 - ₹17.26 LakhEx-showroom price in new-delhi
| Regenerative Braking | 3 Level Regenerative Braking |
| AC Fast Charging | 10 - 100 % : 6 hrs 30 mins, 7.4 kW charger |
| Driving Range | 440 |
| DC Fast Charging | 10-80 % : 45 mins |
| Charger Included with Vehicle | Home Charger – AC Wall Box, Portable Charger |
| Vehicle to Vehicle charging (V2V) | No |
| Vehicle to load technology (V2L) | No |
| Ingress Protection(IP) for Motor & Battery Pack | IP67 |
| Pure Electric Driving Mode | Yes |
| Charger Connection Type | CCS2 |
| Portable EV Charging Cable | Yes |
| Drive Modes | Eco, Sport, Normal |
| Differential Lock | No |
| Four-Wheel-Drive | No |
| Drivetrain | FWD |
| Transmission | Automatic |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi Link |
| Length *Width *Height | 4275 mm * 1800 mm * 1640 mm |
| Wheelbase | 2700 |
| Ground Clearance | 185 mm (unladen) |
| Minimum Turning Radius | 5.2 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Doors | 5 |
| Frequency Selective Damping (FSD) | No |
| Kerb Weight Range | 1725 kg |
| Gross Weight | 2180 |
| Spare Wheel & Tyre | Alloy (225/55R18), Located in Boot |
| Front Tyres | 225 / 55 R18 |
| Rear Tyres | 225 / 55 R18 |
| Wheels | Aero Alloy Wheels |
| Tyres | Road Radial - Tubeless Tyres |
| Vehicle Warranty | 3 Years / 100000 Kms |
| Battery Warranty | 8 Years / 160000 Km |
| Battery | Lithium Iron Phosphate, 49 kWh, Placed Under Front Seats |
| Max Torque (Nm@rpm) | 193 Nm |
| Electric Motor | Single Permanent Magnet Synchronous Motor (Mounted at Front Axle) |
| Fuel Type | Electric |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Rear Parcel Tray | Yes |
| Utility Recess On Dashboard | No |
| Umbrella Storage in Door | No |
| Boot Opener | Electric |
| Bottle Holder in Doors | All Doors |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Sunglass Holder | No |
| Cooled Glovebox | No |
| Cup Holders | 4 Cupholders in Front & Second Row |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Boot Open Warning | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| High-beam Assist | No |
| Emergency Brake Light Flashing | No |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | Yes |
| Acoustic Vehicle Alerting System (AVAS) | Yes |
| Thermal Incident Protection | Yes |
| Forward Collision Warning | No |
| Lane Functions | No |
| Rear Collision Assist | No |
| Clutch Lock | No |
| Video Recording | No |
| ADAS | No |
| NCAP Rating | 5 Star (Bharat NCAP) |
| Seatbelts | Pretensioning with Load Limiter (Front) |
| Breakdown Assistance Call Button | Yes |
| Airbags | 7 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Knee, Driver Side, Front Passenger Side) |
| Child Safety Rating | 5 Star (Bharat NCAP) |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Dashcam | No |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Puncture Repair Kit | No |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Brake Disc Wiping | No |
| Torque Vectoring Brake Assist | No |
| Multi-collision Brake | No |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Hill Hold Control | Yes |
| Hill Descent Control | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Air Purifier | PM 2.5 |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control (Front AC: Single Zone with Fan speed control, Second row AC: Blower with Vents Behind Front Armrest) |
| Heater | Yes |
| Central Locking | Keyless |
| Anti-glare ORVMs | No |
| Adjustable ORVMs | Auto Folding |
| Boot Opener | Electric |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver |
| Extendable Sun Visor | No |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles, Pull Handles Type |
| Integrated Washer Jets with Wiper | No |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Inside Rear View Mirror (iRVM) | Auto-Dimming |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Rear Defogger | Yes |
| ORVMs Tilt on Reverse | No |
| Memory ORVMs | No |
| Heated ORVM | No |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Sunroof | No |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| Window Sunshade | No |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Cruise Control | No |
| Parking Assist | Reverse Camera |
| Rear Armrest | Cup Holder |
| Second Row Seat Adjustment | 4 way manually adjustable (backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Split Third Row Seat | No |
| Driver Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Split Rear Seat | 40:20:40 |
| Dead Pedal for Foot Rest | Yes |
| Height Adjustable Seat Belt | Yes |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Driver Armrest | Yes |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Ventilated Seats | No |
| Massage Seats | No |
| Ergo lever / Boss Mode | No |
| Comfort Headrest | No |
| Seat Upholstery | Fabric |
| Foldable Seatback Table | No |
| Headrests | Front & Rear |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Gesture Control | No |
| Ambient Sounds | No |
| Wireless Charger | No |
| Antenna | Shark Fin Antenna |
| Smart Connectivity | Android Auto (Wireless) & Apple CarPlay (Wireless) |
| Voice Command | Yes |
| Voice Assistant | Alexa |
| Infotainment Screen | 10.11" Touch-screen Display |
| Charging Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, 12V Power Outlet |
| Audio System | 4 Speakers |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| GPS Navigation System | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| Low Battery Warning | Yes |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Tyre Position Display | No |
| Speedometer | Digital |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Clock | Digital |
| Average Speed | Yes |
| Fuel Consumption | Distance to Empty |
| Instrument Cluster Screen | 10.1" Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Steering | Power-assisted (Electric) steering with 2 spokes |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Steering-Mounted Controls | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Taillights | LED |
| Daytime Running Lights (DRL) | LED |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Puddle Lamps | Yes |
| Illuminated Logo | No |
| Reflectors | Rear Bumper |
| Stop Lamp | Yes |
| Welcome and Goodbye Animation | No |
| Headlights | LED Projector |
| Ambient Interior Lighting | Multi-colour |
| Interior Lamps | Switch Controlled Front Halogen Cabin lamps, Reading Lamp, Boot Lamp |
| Connected LED | No |
| Summon Mode | No |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | No |
| Emergency Call Button | Yes |
| Service Reminder Via App | Yes |
| Find My Car | Yes |
| Live Location Sharing | Yes |
| Geo-fence | Yes |
| Check Vehicle Status via App | Yes |
| Alexa Compatibility | Yes |
| Remote AC: On / Off via App | Yes |
| Remote Car Lock/Unlock via App | Yes |
| Remote Engine Start/Stop | Yes |
| Connected Car App | Yes |
| Live Traffic Updates On App | Yes |
| Vehicle Tracking Via App | Yes |
| Anti Theft Immobilisation | Yes |
| Location Based Services | Valet Mode |
| App Details | Suzuki connect App |
| Driving Analytics | Yes |
| In-Car Remote | No |
| Spoiler | Yes |
| Diffuser | No |
| Roof Rails | No |
| Wrappings | Leatherette Wrapped Steering Wheel |
| Interior | Dual Tone |
| Grille Design | Smart Grille Shutter |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Boot Open Warning | Yes |
| Headlight and Ignition on Reminder | Yes |
| Tow Away Alert | Yes |
