![Eeco [2010-2022]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fmaruti-suzuki%2Feeco-2010-2022%2Fmaruti-suzuki-eeco-2010-2022-413880239.jpg&w=640&q=75)
Maruti Suzuki Eeco [2010-2022]
Ex-showroom price in new-delhi
| Fuel Type | Petrol |
| Drivetrain | RWD |
| Mileage (ARAI) | 16.2 |
| Transmission | Manual - 5 Gears |
| Engine | 1196 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, SOHC |
| Engine Type | Aluminium 32 bit |
| Max Power (bhp@rpm) | 73 bhp @ 6000 rpm |
| Max Torque (Nm@rpm) | 101 Nm @ 3000 rpm |
| Turbocharger/ Supercharger | No |
| Mileage | ARAI: 16.2 kmpl |
| Length | 3675 |
| Width | 1475 |
| Wheelbase | 2350 |
| Ground Clearance | 160 |
| Length *Width *Height | 3675 mm * 1475 mm * 1800 mm |
| Ground Clearance | 160 mm (unladen) |
| Height | 1800 |
| Kerb Weight | 928 |
| Fuel Tank Capacity | 40 |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors | 5 |
| Bootspace | 556 |
| No of Rows | 2 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Bootspace | 556L |
| Bootspace | 556 L |
| Rear Brake Type | Drum |
| Wheels | Steel Rims |
| Spare Wheel | Steel |
| Front Suspension | McPherson Struts |
| Front Brake Type | Disc |
| Steering Type | Manual |
| Minimum Turning Radius | 4.5 |
| Steering | Manual steering |
| Tyres | Radial - With Tube Tyres |
| Rear Suspension | 3 Link Rigid |
| Front Tyres | 155 R13 |
| Rear Tyres | 155 R13 |
| Spare Wheel & Tyre | Steel |
| Steering Type | Rack & Pinion |
| Front Tyres | 15513 |
| Rear Tyres | 15513 |
| Seat Belt Warning | No |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Electronic Stability Program (ESP) | No |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | No |
| Brakes | Disc (Front), Drum (Rear) |
| Central Locking | No |
| Child Safety Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Anti-glare Mirrors | No |
| Parking Assist | No |
| Parking Sensors | No |
| Cabin Boot Access | No |
| Air Conditioner | No |
| Heater | No |
| 12V Power Outlets | No |
| Charging Ports | No |
| Folding Rear Seat | No |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Interiors | Single Tone |
| Seat Upholstery | Fabric |
| Headrests | Front |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Interior | Single Tone |
| Third Row Seat Type | No |
| Rear Wiper | No |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Door Pockets | Front |
| Power Windows | No |
| Exterior Door Handles | Black |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| Adjustable ORVMs | Externally Adjustable |
| Interior Door Handles | Unpainted |
| Exterior Door Handles | Black Finish with handle type |
| Interior Door Handles Finish | Unpainted |
| Anti-glare Mirrors | No |
| ORVM Colour | Black - Driver Only |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Black - Driver Only finish ORVM Colour |
| Boot Opener | Internal with Remote |
| Exterior Door | Black Door Handles Finish |
| Cabin Lamps | Front |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Headlights | Halogen |
| Taillights | Halogen |
| Interior Lamps | Front |
| Instrument Cluster | Analogue |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Trip Meter | 1 Trip |
| Fuel Consumption | Low Fuel Level Warning |
| Instrument Cluster Screen | Analogue Instrument Cluster |
| Head Unit Size | Not Available |
| Warranty (In Years) | 2 |
| Vehicle Warranty | 2 Years / 40000 Kms |
| Warranty (In Kilometres) | 40000 |
| Vehicle Warranty | 2 Years / 40000 Km |
