Maruti Suzuki Vitara Brezza [2020-2022]
Ex-showroom price in new-delhi
| Mileage (ARAI) | 17 |
| Engine | 1462 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Max Power (bhp@rpm) | 103 bhp @ 6000 rpm |
| Max Torque (Nm@rpm) | 138 Nm @ 4400 rpm |
| Fuel Type | Petrol |
| Drivetrain | FWD |
| Emission Standard | BS 6 |
| Transmission | Manual - 5 Gears |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Engine Type | K15B |
| Driving Range | 817 |
| Turbocharger / Supercharger | No |
| Turbocharger/ Supercharger | No |
| E20 Compatibility | Yes |
| Ethanol Compatibility | E20 |
| Pure Electric Driving Mode | No |
| Idle Start/Stop | No |
| Mileage | ARAI: 17 kmpl | User Reported: 17 kmpl |
| Regenerative Braking | No |
| Mileage - Owner Reported | 17 |
| Length | 3995 |
| Height | 1640 |
| Ground Clearance | 198 |
| Kerb Weight | 1110 |
| Wheelbase | 2500 |
| Width | 1790 |
| Length *Width *Height | 3995 mm * 1790 mm * 1640 mm |
| Ground Clearance | 198 mm (unladen) |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors | 5 |
| Bootspace | 328 |
| Fuel Tank Capacity | 48 |
| No of Rows | 2 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Bootspace | 328L |
| Bootspace | 328 L |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Front Tyres | 205 / 60 R16 |
| Rear Brake Type | Drum |
| Wheels | Steel Rims |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Spare Wheel | Steel |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Rear Tyres | 205 / 60 R16 |
| Minimum Turning Radius | 5.2 |
| Front Suspension | McPherson strut with coil spring |
| Rear Suspension | Torsion Beam with coil spring |
| Spare Wheel & Tyre | Steel |
| Puncture Repair Kit | No |
| Front Tyres | 205 / 60 R16 |
| Car Light Flashing & Honking via App | No |
| Check Vehicle Status via App | No |
| Over The Air (OTA) Updates | No |
| Alexa Compatibility | No |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | No |
| Find My Car | No |
| Geo-fence | No |
| Emergency Call | No |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Emergency Call Button | No |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Lane Departure Warning | No |
| High-beam Assist | No |
| Lane Departure Prevention | No |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System | No |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Puncture Repair Kit | No |
| Blind Spot Detection | No |
| Rear Cross-traffic Assist | No |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Airbags | 2 Airbags (Driver, Front Passenger) |
| Forward Collision Warning (FCW) | No |
| Automatic Emergency Braking (AEB) | No |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | No |
| Airbags | 2 Airbags (Driver, Passenger) |
| Emergency Brake Light Flashing | No |
| NCAP Rating | 4 Star (Global NCAP) |
| Rear Middle Head Rest | No |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Hill Descent Control | No |
| Brakes | Ventilated Disc (Front), Drum (Rear) |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Ride Height Adjustment | No |
| Traction Control System (TC/TCS) | No |
| Brake Assist (BA) | No |
| Electronic Stability Program (ESP) | No |
| Hill Hold Control | No |
| Central Locking | Remote |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Air Purifier | No |
| Heater | Yes |
| Parking Sensors | Rear |
| 12V Power Outlets | 1 |
| Charging Ports | 1 x 12V Power Outlet |
| Air Conditioner | Manual (Front AC: Fan speed control) |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | No |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Air Conditioner | Yes (Manual) |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Parking Assist | No |
| Cruise Control | No |
| Steering Adjustment | Tilt |
| Front AC | Common Fan Speed Control |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Car Light Flashing & Honking via App | No |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Emergency Call | No |
| Alexa Compatibility | No |
| Find My Car | No |
| Check Vehicle Status via App | No |
| Geo-fence | No |
| Over The Air (OTA) Updates | No |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | No |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Driver Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Interiors | Single Tone |
| Rear Armrest | No |
| Interior | Single Tone (Black) |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Front Seatback Pockets | No |
| Split Rear Seat | No |
| Ventilated Seats | No |
| Ventilated Seat Type | No |
| Folding Rear Seat | Full |
| Seat Upholstery | Fabric |
| Interior Colours | Black |
| Leather-wrapped Gear Knob | No |
| Driver Armrest | No |
| Driver Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Leather-wrapped Steering Wheel | No |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front |
| Cooled Glovebox | No |
| Cup Holders | Cupholders in Front Only |
| Cup Holders | Front Only |
| Sunglass Holder | No |
| Driver Armrest Storage | No |
| One Touch Up | Driver |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable |
| Bootlid Opener | Electric Tailgate Release |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Anti-glare ORVMs | No |
| Rear Defogger | No |
| Boot Opener | Electric Tailgate Release |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, Driver One-touch up/down |
| Interior Door Handles Finish | Painted |
| Interior Door Handles | Painted |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Power Windows | Front & Rear |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Scuff Plates | No |
| Side Window Blinds | No |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Rear Wiper | No |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| One Touch Down | Driver |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Rub-strips | Black |
| Roof Rails | No |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Sunroof | No |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | No |
| Body Kit | No |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Automatic Headlamps | No |
| Glovebox Lamp | No |
| Light on Vanity Mirrors | No |
| Fog Lights | No |
| Interior Lamps | Centre |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Daytime Running Lights (DRL) | No |
| Cornering Headlights | No |
| Puddle Lamps | No |
| Ambient Interior Lighting | No |
| Headlights | Halogen Projector |
| Follow Me Home Headlamps | No |
| Daytime Running Lights | No |
| Rear Reading Lamp | No |
| Cabin Lamps | Centre |
| Taillights | LED |
| Fog Lights | No |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Instrument Cluster Screen | Analogue - Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Gear Shift Indicator | Yes |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Tachometer | Analogue |
| Instrument Cluster | Analogue - Digital |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Shift Indicator | Yes |
| Gear Indicator | No |
| Average Speed | No |
| Steering-mounted controls | No |
| Android Auto | No |
| Apple CarPlay | No |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| USB Compatibility | Yes |
| iPod Compatibility | Yes |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility, DVD Playback |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| Audio System | 4 Speakers |
| Infotainment Screen | No |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming), DVD Playback |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| Smart Connectivity | Android Auto (No), Apple Car Play (No) |
| Voice Command | No |
| DVD Playback | Yes |
| Wireless Charger | No |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Speakers | 4 |
| GPS Navigation System | No |
| Display | No |
| Smart Connectivity | No |
| Internal Hard Drive | No |
| Battery Warranty (In Kilometres) | No |
| Warranty (In Years) | 2 |
| Warranty (In Kilometres) | 40000 |
| Battery Warranty (In Years) | No |
| Vehicle Warranty | 2 Years / 40000 Kms |
| Vehicle Warranty | 2 Years / 40000 Km |
