Maruti Suzuki XL6 [2019-2022]
Ex-showroom price in new-delhi
| Engine | 1462 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Max Power (bhp@rpm) | 103 bhp @ 6000 rpm |
| Fuel Type | Petrol |
| Max Torque (Nm@rpm) | 138 Nm @ 4400 rpm |
| Emission Standard | BS 6 |
| Drivetrain | FWD |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Transmission | Manual - 5 Gears |
| Others | Regenerative Braking, Idle Start/Stop |
| Idle Start/Stop | Yes |
| Turbocharger / Supercharger | No |
| Mileage (ARAI) | 19.01 |
| Engine Type | K15B Smart Hybrid |
| Driving Range | 855.45 |
| Turbocharger/ Supercharger | No |
| Regenerative Braking | Yes |
| Pure Electric Driving Mode | No |
| Mileage | ARAI: 19.01 kmpl | User Reported: 16 kmpl |
| Mileage - Owner Reported | 16 |
| Ground Clearance | 180 |
| Length | 4445 |
| Wheelbase | 2740 |
| Height | 1700 |
| Width | 1775 |
| Kerb Weight | 1180 |
| Length *Width *Height | 4445 mm * 1775 mm * 1700 mm |
| Ground Clearance | 180 mm (unladen) |
| Doors | 5 |
| Bootspace | 209 |
| Seating Capacity | 6 |
| No of Rows | 3 |
| Fuel Tank Capacity | 45 |
| Bootspace | 209L |
| Bootspace | 209 L |
| Seating Capacity | 6 Seats and 3 Rows |
| Front Tyres | 185 / 65 R15 |
| Rear Tyres | 185 / 65 R15 |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Steering Type | Power assisted (Hydraulic) |
| Rear Brake Type | Drum |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Spare Wheel | Steel |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Rear Suspension | Torsion Beam & Coil Spring |
| Front Suspension | MacPherson Strut & Coil Spring |
| Minimum Turning Radius | 5.2 |
| Spare Wheel & Tyre | Steel |
| Puncture Repair Kit | No |
| Steering | Power assisted (Hydraulic) steering |
| Front Tyres | 185 / 65 R15 |
| Alexa Compatibility | No |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Car Light Flashing & Honking via App | No |
| Over The Air (OTA) Updates | No |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | No |
| Check Vehicle Status via App | Optional |
| Geo-fence | Optional |
| Emergency Call | Optional |
| Find My Car | Optional |
| Geo-fence | 2 |
| Emergency Call Button | Optional |
| Emergency Call Button | 2 |
| Find My Car | 2 |
| Check Vehicle Status via App | 2 |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Lane Departure Warning | No |
| High-beam Assist | No |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Forward Collision Warning | No |
| Automatic Emergency Braking | No |
| Tyre Pressure Monitoring System | No |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Puncture Repair Kit | No |
| Blind Spot Detection | No |
| Emergency Brake Light Flashing | No |
| Airbags | 2 Airbags (Driver, Passenger) |
| Airbags | 2 Airbags (Driver, Front Passenger) |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | No |
| NCAP Rating | 3 Star (Global NCAP) |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Brakes | Ventilated Disc (Front), Drum (Rear) |
| Hill Descent Control | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | No |
| Electronic Stability Program (ESP) | No |
| Hill Hold Control | No |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Central Locking | Keyless |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Air Purifier | No |
| Heater | Yes |
| Parking Sensors | Rear |
| Cruise Control | Yes |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver |
| Extendable Sun Visor | Co-Driver |
| Charging Ports | 3 x 12V Power Outlets |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control (Front AC: Single Zone with Fan speed control, Second row AC: Fan speed control with Vents on Roof) |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver Only |
| 12V Power Outlets | 3 |
| Front AC | Single Zone, Common Fan Speed Control |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Parking Assist | No |
| Steering Adjustment | Tilt |
| Rear AC | Vents on Roof , Common Fan Speed Control |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Car Light Flashing & Honking via App | No |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Alexa Compatibility | No |
| Check Vehicle Status via App | Optional |
| Over The Air (OTA) Updates | No |
| Find My Car | Optional |
| Geo-fence | Optional |
| Emergency Call | Optional |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | No |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Driver Seat Adjustment | 8 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down) |
| Third Row Seat Adjustment | 4 way manually adjustable (backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Driver Armrest | Yes |
| Interiors | Single Tone |
| Interior | Single Tone (Black) |
| Folding Rear Seat | Inclined |
| Second Row Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Split Third Row Seat | 50:50 |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Ventilated Seats | No |
| Ventilated Seat Type | No |
| Rear Armrest | Yes |
| Split Rear Seat | No |
| Rear Row Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Split Third Row Seat | 50:50 split |
| Third Row Seat Adjustment | 4 way manually adjustable (backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Leather-wrapped Gear Knob | No |
| Folding Rear Seat | Partial |
| Interior Colours | Black |
| Driver Seat Adjustment | 8 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down, seat height up / down) |
| Leather-wrapped Steering Wheel | No |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Seat Upholstery | Fabric |
| Headrests | Front & Rear |
| Third Row Seat Type | Bench |
| Rear Passenger Seat Type | Captain Seats |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Sunglass Holder | Yes |
| Cup Holders | Cupholders in Front Only |
| Third Row Cup Holders | Yes |
| Cup Holders | Front Only |
| Bootlid Opener | Electric Tailgate Release |
| One Touch Up | Driver |
| Exterior Door Handles | Chrome Finish with handle type |
| Interior Door Handles Finish | Chrome |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, Driver One-touch up/down |
| Exterior Door | Chrome Door Handles Finish |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Boot Opener | Electric Tailgate Release |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Black finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Defogger | Yes |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Rear Wiper | Yes |
| Interior Door Handles | Chrome |
| Side Window Blinds | No |
| Scuff Plates | No |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Exterior Door Handles | Chrome |
| ORVM Colour | Black |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| One Touch Down | Driver |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Sunroof | No |
| Spoiler | Yes |
| Roof Rails | Yes |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | No |
| Body Kit | Cladding - Black/Grey |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Light on Vanity Mirrors | No |
| Interior Lamps | Front and Rear |
| Daytime Running Lights (DRL) | LED |
| Headlights | LED |
| Fog Lights | LED - Front |
| Daytime Running Lights | LED |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Puddle Lamps | No |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Fog Lights | LED on front |
| Ambient Interior Lighting | No |
| Follow Me Home Headlamps | No |
| Rear Reading Lamp | No |
| Automatic Headlamps | No |
| Taillights | LED |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Instrument Cluster Screen | Analogue - Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Distance to Empty | Yes |
| Gear Shift Indicator | Yes |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Tachometer | Analogue |
| Shift Indicator | Yes |
| Instrument Cluster | Analogue - Digital |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Android Auto | Yes |
| Apple CarPlay | Yes |
| Audio System | 6 Speakers |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Smart Connectivity | Android Auto & Apple CarPlay |
| Speakers | 6 |
| Voice Command | Yes |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility |
| Infotainment Screen | Touch-screen Display |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming) |
| WiFi Hotspot | No |
| Smart Connectivity | Android Auto (Yes), Apple Car Play (Yes) |
| Display | Touch-screen Display |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| Head Unit Size | Not Available |
| iPod Compatibility | Yes |
| Wireless Charger | No |
| GPS Navigation System | No |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Battery Warranty (In Years) | No |
| Battery Warranty (In Kilometres) | No |
| Warranty (In Years) | 2 |
| Warranty (In Kilometres) | 40000 |
| Vehicle Warranty | 2 Years / 40000 Km |
| Vehicle Warranty | 2 Years / 40000 Kms |
