![Ghibli [2015-2018]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fmaserati%2Fghibli-2015-2018%2Fmaserati-ghibli-2015-2018-1842614549.jpg&w=640&q=75)
Maserati Ghibli [2015-2018]
Ex-showroom price in new-delhi
| Engine | 2987 cc, 6 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder |
| Engine Type | Turbocharged Diesel Engine |
| Max Power (bhp@rpm) | 275 bhp @ 4000 rpm |
| Mileage | ARAI: 16.9 kmpl |
| Fuel Type | Diesel |
| Mileage (ARAI) | 16.9 |
| Drivetrain | RWD |
| Max Torque (Nm@rpm) | 600 Nm @ 2000 rpm |
| Transmission | Automatic - 8 Gears, Sport Mode |
| Length *Width *Height | 4971 mm * 1945 mm * 1461 mm |
| Length | 4971 |
| Height | 1461 |
| Kerb Weight | 1835 |
| Wheelbase | 2998 |
| Width | 1945 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Bootspace | 500L |
| Bootspace | 500 L |
| Fuel Tank Capacity | 70 |
| No of Rows | 2 |
| Bootspace | 500 |
| Doors | 4 |
| Seating Capacity | 5 |
| Rear Tyres | 50 / 235 R18 |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Steering Type | Electric Power Steering |
| Front Tyres | 50 / 235 R18 |
| Front Suspension | McPherson Strut Independent suspension |
| Rear Suspension | Independent suspension |
| Front Tyres | 50 / 235 R18 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Minimum Turning Radius | 5.85 |
| Rear Middle Three Point seatbelt | Yes |
| Second Row Middle Seat Safety | Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Central Locking | Keyless |
| Child Safety Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Rear AC | Separate Zone |
| Charging Ports | 2 x 12V Power Outlets |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control: Three Zone (Front AC: Two Zones, Second row AC: Separate Zone) |
| Heater | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver |
| Cruise Control | Yes |
| Steering Adjustment | Electric Tilt & Telescopic |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Three Zone) |
| Front AC | Two Zones |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| 12V Power Outlets | 2 |
| Audio Controls in Rear Armrest | No |
| Headrests | Front & Rear |
| Rear Armrest | Cup Holder |
| Active headrest | No |
| Rear Armrest | With Cup Holder |
| Folding Rear Seat | No |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Driver Armrest | Yes |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Turn Indicators on ORVMs |
| Boot Opener | Internal with Remote |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Defogger | Yes |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Rear Wiper | No |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| Sunroof | Electrically Adjustable Sunroof |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Sunroof / Moonroof | Electrically Adjustable |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Headlight Height Adjuster | No |
| Headlights | Bi-Xenon Projector |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming), DVD Playback |
| Audio System | 6+ Speakers |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility, DVD Playback |
| AUX Compatibility | Yes |
| Speakers | 6+ |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| GPS Navigation System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| DVD Playback | Yes |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Vehicle Warranty | 3 Years / Unlimited Km |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Vehicle Warranty | 3 Years / Unlimited Kms |
| Warranty (In Years) | 3 |
