![C-Class [2011-2014]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fmercedes-benz%2Fc-class-2011-2014%2Fmercedes-benz-c-class-2011-2014-1334445492.jpg&w=640&q=75)
Mercedes-Benz C-Class [2011-2014]
Ex-showroom price in new-delhi
| Transmission | Automatic - 7 Gears |
| Fuel Type | Diesel |
| Max Torque (Nm@rpm) | 500 Nm @ 1800 rpm |
| Drivetrain | RWD |
| Mileage | ARAI: 14.94 kmpl |
| Max Power (bhp@rpm) | 203 bhp @ 4200 rpm |
| Mileage (ARAI) | 14.94 |
| Engine | 2143 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder |
| Engine Type | BlueEFFICIENCY 4 cylinder inline diesel engine |
| Kerb Weight | 1655 |
| Height | 1447 |
| Wheelbase | 2960 |
| Width | 1770 |
| Length *Width *Height | 4596 mm * 1770 mm * 1447 mm |
| Length | 4596 |
| Seating Capacity | 5 |
| No of Rows | 2 |
| Fuel Tank Capacity | 66 |
| Bootspace | 475 |
| Doors | 4 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Bootspace | 475L |
| Bootspace | 475 L |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Tyres | 205 / 45 R17 |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Tyres | 205 / 45 R17 |
| Spare Wheel | Alloy |
| Spare Wheel & Tyre | Alloy |
| Front Suspension | AGILITY CONTROL suspension with selective damping system |
| Tyres | Radial - With Tube Tyres |
| Rear Suspension | AGILITY CONTROL suspension with selective damping system |
| Steering Type | Power Steering |
| Front Tyres | 205 / 45 R17 |
| Minimum Turning Radius | 5.42 |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Hill Hold Control | Yes |
| Hill Descent Control | Yes |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Child Safety Lock | Yes |
| Central Locking | Remote |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Heater | Yes |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Driver Armrest | No |
| Rear Armrest | Yes |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Headrests | Front & Rear |
| Audio Controls in Rear Armrest | No |
| Sunglass Holder | Yes |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Wiper | Yes |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| Door Pockets | No |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Turn Indicators on ORVMs |
| Boot Opener | Internal with Remote |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Sunroof / Moonroof | Electrically Adjustable |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Sunroof | Electrically Adjustable Sunroof |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Headlights | Projector with Xenon |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| DVD Playback | No |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Speakers | 6 |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| iPod Compatibility | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone |
| GPS Navigation System | No |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls |
| Audio System | 6 Speakers |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone) |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls), AUX Compatibility |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Warranty (In Years) | 2 |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Km |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Kms |
