![E-Class [2021-2024]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fmercedes-benz%2Fe-class-2021-2024%2Fmercedes-benz-e-class-621982833.avif&w=640&q=75)
Mercedes-Benz E-Class [2021-2024]
Ex-showroom price in new-delhi
| Drivetrain | RWD |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Fuel Type | Diesel |
| Top Speed | 250 |
| Others | Idle Start/Stop |
| Idle Start/Stop | Yes |
| Engine Type | OM656 Turbo I6 |
| Engine | 2925 cc, 6 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Emission Standard | BS6 Phase 2 |
| Transmission | Automatic (TC) - 9 Gears, Paddle Shift, Sport Mode |
| Turbocharger / Supercharger | Turbocharged |
| Acceleration (0-100 kmph) | 6.1 |
| Max Power (bhp@rpm) | 282 bhp @ 3400-4600 rpm |
| Max Torque (Nm@rpm) | 600 Nm @ 1200-3200 rpm |
| Others | Idle Start/Stop |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharged (Variable Geometry) |
| Pure Electric Driving Mode | No |
| Acceleration | 0-100 km/h in 6.1 seconds (claimed) |
| Height | 1495 |
| Length | 5075 |
| Width | 1860 |
| Wheelbase | 3079 |
| Length *Width *Height | 5075 mm * 1860 mm * 1495 mm |
| Fuel Tank Capacity | 80 |
| Doors | 4 |
| Seating Capacity | 5 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Bootspace | 540 |
| No of Rows | 2 |
| Bootspace | 540 L |
| Four Wheel Steering | No |
| Minimum Turning Radius | 5.3 |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Spare Wheel | Space Saver |
| Front Tyres | 245 / 45 R18 |
| Rear Tyres | 245 / 45 R18 |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Ventilated Disc |
| Front Suspension | Four-Link, Air Springs, Twin-Tube Gas-filled Shock Absorbers with Adaptive Damping |
| Rear Suspension | Multi-Link, Air Springs, Twin-Tube Gas-filled Shock Absorbers with Adaptive Damping |
| Puncture Repair Kit | No |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Advanced Suspension Features | Ride Height Adjustment |
| Additional Steering Features | No |
| Spare Wheel & Tyre | Space Saver |
| Front Tyres | 245 / 45 R18 |
| Seat Base: Sliding | No |
| Check Vehicle Status via App | Yes |
| Find My Car | Yes |
| Geo-fence | Yes |
| Over The Air (OTA) Updates | Yes |
| Remote Car Lock/Unlock via App | Yes |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | Yes |
| Car Light Flashing & Honking via App | Yes |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Emergency Call Button | Yes |
| Alexa Compatibility | Yes |
| Remote Parking with Key | No |
| Remote Engine Start/Stop | Yes |
| Rear Middle Three Point seatbelt | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Lane Departure Warning | No |
| Rear Middle Head Rest | Yes |
| Emergency Brake Light Flashing | Yes |
| Blind Spot Detection | Yes |
| Lane Departure Prevention | No |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | Yes |
| Second Row Middle Seat Safety | Rear Middle Head Rest & Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Tyre Pressure Monitoring System | Yes |
| Forward Collision Warning | Warning only |
| Automatic Emergency Braking | Yes |
| Automatic Emergency Braking (AEB) | Yes |
| Puncture Repair Kit | No |
| Forward Collision Warning (FCW) | Yes |
| High-beam Assist | Yes |
| NCAP Rating | 5 Star (Euro NCAP) |
| Rear Cross-traffic Assist | No |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Airbags | 7 Airbags (Driver, Passenger, 2 Curtain, Driver Knee, Driver Side, Front Passenger Side) |
| Airbags | 7 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Knee, Driver Side, Front Passenger Side) |
| Hill Descent Control | No |
| Limited Slip Differential (LSD) | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Differential Lock | No |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Four-Wheel-Drive | No |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Ride Height Adjustment | Yes |
| Brakes | Ventilated Disc (Front & Rear) |
| Limited Slip Differential | No |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Central Locking | Keyless |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Electronic Parking Brake | Yes with Auto Hold |
| Air Purifier | No |
| Steering Adjustment | Electric Tilt & Telescopic |
| Charging Ports | 12V Power Outlet |
| Front AC | Two Zones, Individual Fan Speed Controls |
| Heater | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver |
| Cruise Control | Yes |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control: Three Zone (Front AC: Two Zones with Fan speed control, Second row AC: Separate Zone with Fan speed control with Vents Behind Front Armrest) |
| Electronic Parking Brake | Auto Hold |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver (with light) |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| 12V Power Outlets | Yes |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - Internal Only |
| Umbrella Storage in Door | No |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Three Zone) |
| Parking Assist | 360 Degree Camera |
| Rear AC | Separate Zone, Vents Behind Front Armrest, Common Fan Speed Control |
| Car Light Flashing & Honking via App | Yes |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | Yes |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Find My Car | Yes |
| Check Vehicle Status via App | Yes |
| Geo-fence | Yes |
| Over The Air (OTA) Updates | Yes |
| Alexa Compatibility | Yes |
| Emergency Call | Yes |
| Remote Car Lock/Unlock via App | Yes |
| Remote Parking with Key | No |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Third Row Seat Type | No |
| Seat Upholstery | Leather |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Driver Armrest | Yes |
| Rear Armrest | Audio controls & Cup holder |
| Active headrest | Yes |
| Second Row Seat Adjustment | 6 way electrically adjustable with 3 memory presets (backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat base angle: up / down) |
| Interior | Dual Tone (Grey open-pore ash wood trim / Beige with Tropez blue) |
| Split Rear Seat | 40:20:40 |
| Front Passenger Seat Adjustment | 16 way electrically adjustable with 3 memory presets (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down, extended thigh support: forward |
| Massage Seats | No |
| Ventilated Seats | No |
| Ventilated Seat Type | No |
| Interiors | Dual Tone |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Driver Seat Adjustment | 16 way electrically adjustable with 3 memory presets (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down, extended thigh support: forward |
| Leather-wrapped Gear Knob | No |
| Folding Rear Seat | Full |
| Driver Seat Adjustment | 16 way electrically adjustable with 3 memory presets (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down, seat height up / down, lumbar up / down, lumbar forward / back, seat base angle up / down, extended thigh support forward / back) |
| Front Passenger Seat Adjustment | 16 way electrically adjustable with 3 memory presets (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down, seat height up / down, lumbar up / down, lumbar forward / back, seat base angle up / down, extended thigh support forward / back) |
| Rear Row Seat Adjustment | 6 way electrically adjustable with 3 memory presets (backrest tilt forward / back, headrest up / down, seat base angle up / down) |
| Interior Colours | Grey open-pore ash wood trim / Beige with Tropez blue |
| Split Rear Seat | 40:20:40 split |
| Rear Armrest | With Audio controls & Cup holder |
| Cooled Glovebox | No |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Sunglass Holder | Yes |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Third Row Cup Holders | No |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| One Touch Down | All |
| One Touch Up | All |
| Soft-close Door | Yes |
| Bootlid Opener | Electric Tailgate Release |
| Interior Door Handles Finish | Chrome |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| Anti-glare ORVMs | No |
| Boot Opener | Electric Tailgate Release |
| Exterior Door | Soft-Close Doors, Body Coloured Door Handles |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Rear Windshield Blind | Electric |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Defogger | Yes |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Interior Door Handles | Chrome |
| Rear Wiper | No |
| Side Window Blinds | Rear - Electric |
| Scuff Plates | Illuminated |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Rub-strips | No |
| Roof-mounted Antenna | No |
| Roof Rails | No |
| Sunroof | Electrically Adjustable Sunroof |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | Yes |
| Exhaust | Chrome Finish |
| Sunroof / Moonroof | Electrically Adjustable |
| Body Kit | Yes |
| Glovebox Lamp | Yes |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Taillights | LED |
| Light on Vanity Mirrors | Driver & Co-Driver |
| Puddle Lamps | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Headlights | LED |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Interior Lamps | Front and Rear Glovebox Lamp, Reading Lamp, |
| Cornering Headlights | Active |
| Daytime Running Lights | LED |
| Ambient Interior Lighting | Multi-colour |
| Fog Lights | Halogen - Rear |
| Daytime Running Lights (DRL) | LED |
| Ambient Interior Lighting | Multi-colour (64) |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Ambient Interior Count | 64 |
| Fog Lights | Halogen |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Instrument Cluster Screen | Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Instrument Cluster | Digital |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Shift Indicator | Dynamic |
| Tachometer | Digital |
| Gear Shift Indicator | Dynamic |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Gear Indicator | No |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Internal Hard Drive | Yes |
| Touchscreen Size | 12.3 |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Smart Connectivity | Android Auto & Apple CarPlay |
| WiFi Hotspot | No |
| Audio System | 6+ Speakers |
| Infotainment Screen | 12.3" Touch-screen Display |
| GPS Navigation System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| Voice Assistant | Alexa |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility |
| iPod Compatibility | Yes |
| Smart Connectivity | Android Auto (Yes), Apple Car Play (Yes) |
| DVD Playback | No |
| Display | Touch-screen Display |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Voice Command | Yes |
| Gesture Control | Yes |
| Display Screen for Rear Passengers | No |
| Speakers | 6+ |
| Wireless Charger | Yes |
| Head Unit Size | Not Applicable |
| Battery Warranty (In Years) | Not Applicable |
| Battery Warranty (In Kilometres) | Not Applicable |
| Warranty (In Years) | 3 |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Vehicle Warranty | 3 Years / Unlimited Kms |
