
Mercedes-Benz EQS SUV
₹1.34 - ₹1.48 CrEx-showroom price in new-delhi
| Battery | Lithium Ion, 122 kWh, Placed Under Floor Pan |
| Max Torque (Nm@rpm) | 800 Nm |
| Electric Motor | Dual Permanent Magnet Synchronous Motors (One Motor Each on Front and Rear Axle) |
| Top Speed | 210 |
| Acceleration | 0-100 km/h in 6.1 seconds (claimed) |
| Transmission | Automatic, Sport Mode |
| Pure Electric Driving Mode | Yes |
| Driving Range | 650 |
| Drivetrain | AWD |
| Fuel Type | Electric |
| Idle Start/Stop | No |
| Length *Width *Height | 5136 mm * 1965 mm * 1718 mm |
| Wheelbase | 3210 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Doors | 5 |
| Puncture Repair Kit | No |
| Spare Wheel & Tyre | No |
| Front Tyres | R21 |
| Rear Tyres | R21 |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Remote Car Lock/Unlock via App | Yes |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | Yes |
| Check Vehicle Status via App | Yes |
| Find My Car | Yes |
| Geo-fence | Yes |
| Over The Air (OTA) Updates | Yes |
| Remote AC: On / Off via App | Yes |
| Emergency Call Button | Yes |
| Car Light Flashing & Honking via App | Yes |
| Alexa Compatibility | Yes |
| Remote Parking with Key | No |
| Remote Engine Start/Stop | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System | Yes |
| Second Row Middle Seat Safety | Rear Middle Head Rest & Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Forward Collision Warning | Warning only |
| Automatic Emergency Braking | Yes |
| Rear Collision Assist | Rear Cross-traffic Assist |
| Airbags | 8 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Knee, Front Passenger Knee, Driver Side, Front Passenger Side, Front Centre) |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| High-beam Assist | Yes |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Emergency Brake Light Flashing | Yes |
| NCAP Rating | Not Tested |
| Blind Spot Detection | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Lane Departure Warning | Yes |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Limited Slip Differential | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Hill Descent Control | No |
| Differential Lock | No |
| Four-Wheel-Drive | Full-time |
| Central Locking | Keyless |
| Child Safety Lock | Yes |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Air Purifier | Yes |
| Electronic Parking Brake | Auto Hold |
| Charging Ports | 12V Power Outlet |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control: Five Zone (Front AC: Two Zones with Fan speed control, Second row AC: Dual Zones with Fan speed control with Vents Behind Front Armrest and on Pillars) |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver (with light) |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Heater | Yes |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| Steering Adjustment | Electric Tilt & Telescopic |
| Cruise Control | Adaptive |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Umbrella Storage in Door | No |
| Third Row Seat Type | No |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Split Rear Seat | 40:20:40 |
| Rear Armrest | Cup Holder |
| Second Row Seat Adjustment | 6 way electrically adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Driver Seat Adjustment | 20 way electrically adjustable with 3 memory presets (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down, extended thigh support: forward |
| Front Passenger Seat Adjustment | 20 way electrically adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down, extended thigh support: forward / back, backrest bolst |
| Interior | Dual Tone (Neva Gray/Balao Brown/Macchiato Beige / Space Gray) |
| Ventilated Seats | Front Seats (Cooled) |
| Seat Upholstery | Leather |
| Driver Armrest | Yes |
| Massage Seats | Yes |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Cooled Glovebox | No |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Sunglass Holder | No |
| Third Row Cup Holders | No |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Interior Door Handles Finish | Silver |
| Exterior Door | Chrome Door Handles Finish |
| Anti-glare ORVMs | Both Sides |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Scuff Plates | Illuminated |
| Rear Defogger | Yes |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Rear Wiper | No |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Roof Rails | No |
| Sunroof | Panoramic Sunroof |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Taillights | LED |
| Interior Lamps | Front and Rear Glovebox Lamp, |
| Daytime Running Lights (DRL) | LED |
| Fog Lights | LED - Front & LED - Rear |
| Ambient Interior Lighting | Yes (64) |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Headlights | LED |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Heads Up Display (HUD) | Yes |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Fuel Consumption | Distance to Empty |
| Instrument Cluster Screen | Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Average Speed | Yes |
| Clock | Digital |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | No |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Smart Connectivity | Android Auto & Apple CarPlay |
| WiFi Hotspot | No |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Infotainment Screen | 12.3" Touch-screen Display |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming) |
| Voice Assistant | Alexa |
| Voice Command | Yes |
| GPS Navigation System | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| Gesture Control | Yes |
| Wireless Charger | Yes |
| Integrated (in-dash) Music System | No |
| Vehicle Warranty | 3 Years / Unlimited Kms |
