Mercedes-Benz G-Class [2018-2023]
Ex-showroom price in new-delhi
| Turbocharger / Supercharger | Twin Turbo |
| Others | Idle Start/Stop |
| Fuel Type | Petrol |
| Drivetrain | 4WD / AWD |
| Max Power (bhp@rpm) | 577 bhp @ 5500 rpm |
| Emission Standard | BS 4 |
| Max Torque (Nm@rpm) | 850 Nm @ 2000 rpm |
| Others | Idle Start/Stop |
| Max Torque (Nm@rpm) | 760 Nm @ 2000 rpm |
| Idle Start/Stop | Yes |
| Transmission | Automatic - 9 Gears, Paddle Shift, Sport Mode |
| Engine | 3998 cc, 8 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Engine Type | 4.0-litre V8 biturbo engine |
| Mileage | User Reported: 10 kmpl |
| Mileage - Owner Reported | 10 |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharger Parallel |
| Turbocharger/ Supercharger | Twin Turbo (Parallel) |
| Width | 1855 |
| Wheelbase | 2850 |
| Ground Clearance | 205 |
| Ground Clearance | 205 mm (unladen) |
| Length | 4763 |
| Height | 1938 |
| Kerb Weight | 2550 |
| Length *Width *Height | 4763 mm * 1855 mm * 1938 mm |
| Doors | 5 |
| Bootspace | 480 |
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Tank Capacity | 96 |
| No of Rows | 2 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Bootspace | 480L |
| Bootspace | 480 L |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Tyres | 275 / 50 R20 |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Tyres | 275 / 50 R20 |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Spare Wheel | Alloy |
| Minimum Turning Radius | 6.8 |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Advanced Suspension Features | Ride Height Adjustment |
| Spare Wheel & Tyre | Alloy |
| Front Tyres | 275 / 50 R20 |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Tyre Pressure Monitoring System | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Rear Middle Head Rest | No |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Limited Slip Differential | No |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Ride Height Adjustment | Yes |
| Limited Slip Differential (LSD) | No |
| Differential Lock | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Four-Wheel-Drive | Torque-On-Demand |
| Hill Descent Control | Yes |
| Central Locking | Remote |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Charging Ports | 2 x 12V Power Outlets |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver |
| Cruise Control | Yes |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control (Front AC: Fan speed control, Second row AC: Fan speed control with Vents Behind Front Armrest) |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver (with light) |
| Heater | Yes |
| Steering Adjustment | Electric Tilt & Telescopic |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Parking Assist | Auto Steering |
| 12V Power Outlets | 2 |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Front AC | Common Fan Speed Control |
| Rear AC | Vents Behind Front Armrest, Common Fan Speed Control |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - Internal & Driver Door |
| Cabin Boot Access | No |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Rear Armrest | Cup Holder |
| Audio Controls in Rear Armrest | Yes |
| Active headrest | Yes |
| Ventilated Seats | Front (Cooled) |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Driver Armrest | Yes |
| Ventilated Seats | Front only |
| Ventilated Seat Type | Heated and cooled |
| Interiors | Single Tone |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Rear Armrest | With Cup Holder |
| Folding Rear Seat | Full |
| Interior Colours | Black |
| Leather-wrapped Gear Knob | No |
| Split Rear Seat | 60:40 split |
| Split Third Row Seat | No |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Interior | Single Tone (Black) |
| Split Rear Seat | 60:40 |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Third Row Seat Type | No |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Sunglass Holder | Yes |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Third Row Cup Holders | No |
| Cooled Glovebox | Yes |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - Internal & Driver Door |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Anti-glare ORVMs | Driver Side |
| Bootlid Opener | Key |
| Boot Opener | Key-Operated |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Interior Door Handles | Chrome |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Defogger | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Side Window Blinds | No |
| Rear Windshield Blind | No |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| One Touch Down | All |
| One Touch Up | All |
| Interior Door Handles Finish | Chrome |
| Bootlid Opener | With Key |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable |
| Soft-close Door | No |
| Sunroof | Electrically Adjustable Sunroof |
| Spoiler | Yes |
| Exhaust | Chrome Finish |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | Yes |
| Body Kit | No |
| Sunroof / Moonroof | Electrically Adjustable |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Rub-strips | Body Coloured |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Interior Lamps | Front and Rear Glovebox Lamp, |
| Fog Lights | LED - Front & LED - Rear |
| Daytime Running Lights (DRL) | LED |
| Puddle Lamps | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Headlights | LED |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Cornering Headlights | Active |
| Daytime Running Lights | LED |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Fog Lights | LED on front, LED on rear |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Taillights | LED |
| Light on Vanity Mirrors | Driver & Co-Driver |
| Glovebox Lamp | Yes |
| Instrument Cluster Screen | Analogue Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Gear Shift Indicator | Dynamic |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Shift Indicator | Dynamic |
| Trip Meter | Multi-Function Display |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Tachometer | Analogue |
| Instrument Cluster | Analogue |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Infotainment Screen | LCD Display |
| Audio System | 6+ Speakers |
| SD Card Compatibility | Yes |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming), DVD Playback |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), DVD Playback |
| iPod Compatibility | Yes |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Voice Command | Yes |
| GPS Navigation System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| Display Screen for Rear Passengers | No |
| Speakers | 6+ |
| DVD Playback | Yes |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Display | LCD Display |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Km |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Kms |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Warranty (In Years) | 2 |
