
Mercedes-Benz GLC
₹75.5 LakhEx-showroom price in new-delhi
| Fuel Type | Diesel |
| Emission Standard | BS6 Phase 2 |
| Others | Regenerative Braking, Idle Start/Stop |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Acceleration (0-100 kmph) | 8 |
| Transmission | Automatic (TC) - 9 Gears, Manual Override & Paddle Shift, Sport Mode |
| Drivetrain | AWD |
| Turbocharger / Supercharger | Turbocharged |
| Top Speed | 219 |
| Max Power (bhp@rpm) | 194 bhp @ 3600 rpm |
| Electric Motor | No |
| Max Torque (Nm@rpm) | 440 Nm @ 1800-3200 rpm |
| Drivetrain | 4WD |
| Idle Start/Stop | Yes |
| Engine | 1993 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, SOHC |
| Engine Type | 2.0 litre with Inline-4 Turbo |
| Acceleration | 0-100 km/h in 8 seconds (claimed) |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharged |
| Mileage | User Reported: 10.5 kmpl |
| Height | 1640 |
| Width | 1890 |
| Wheelbase | 2888 |
| Length | 4716 |
| Length *Width *Height | 4716 mm * 1890 mm * 1640 mm |
| Doors | 5 |
| Seating Capacity | 5 |
| Bootspace | 620 |
| No of Rows | 2 |
| Fuel Tank Capacity | 62 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Bootspace | 620 L |
| Rear Tyres | 235 / 55 R19 |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Spare Wheel | Steel |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Front Tyres | 235 / 55 R19 |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Spare Wheel & Tyre | Steel |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Front Tyres | 235 / 55 R19 |
| Advanced Suspension Features | No |
| Check Vehicle Status via App | Yes |
| Find My Car | Yes |
| Geo-fence | Yes |
| Over The Air (OTA) Updates | Yes |
| Remote Car Lock/Unlock via App | Yes |
| Alexa Compatibility | No |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Car Light Flashing & Honking via App | No |
| Emergency Call Button | Yes |
| Remote Engine Start/Stop | Yes |
| Rear Middle Head Rest | Yes |
| Rear Middle Three Point seatbelt | Yes |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Blind Spot Detection | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Second Row Middle Seat Safety | Rear Middle Head Rest & Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Tyre Pressure Monitoring System | Yes |
| Forward Collision Warning | Warning only |
| Automatic Emergency Braking | Yes |
| Lane Functions | Lane Departure Prevention, Lane Keep Assist |
| High-beam Assist | Adaptive |
| High-beam Assist | Yes |
| NCAP Rating | 5 Star (Euro NCAP) |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Lane Departure Warning | Yes |
| Forward Collision Warning (FCW) | No |
| Automatic Emergency Braking (AEB) | No |
| Emergency Brake Light Flashing | No |
| Lane Departure Prevention | Yes |
| Airbags | 9 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Knee, Driver Side, Front Passenger Side, 2 Rear Passenger Side) |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Differential Lock | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Limited Slip Differential | No |
| Ride Height Adjustment | No |
| Hill Descent Control | Yes |
| Four-Wheel-Drive | Full-time |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Central Locking | Keyless |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Air Purifier | Yes |
| Heater | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver |
| Third Row AC Zone | No |
| Cruise Control | Yes |
| Electronic Parking Brake | Yes with Auto Hold |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Dual Zone) |
| Front AC | Two Zones, Individual Fan Speed Controls |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control: Dual Zone (Front AC: Two Zones with Fan speed control, Second row AC: Blower with Vents Behind Front Armrest) |
| Charging Ports | 12V Power Outlet |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| Steering Adjustment | Electric Tilt & Telescopic |
| Electronic Parking Brake | Auto Hold |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver (with light) |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Parking Assist | Automatic Parking |
| Heated/Cooled Cup Holders | No |
| 12V Power Outlets | Yes |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - Internal Only |
| Rear AC | Blower, Vents Behind Front Armrest |
| Parking Assist | 360 Degree Camera |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Car Light Flashing & Honking via App | No |
| Find My Car | Yes |
| Check Vehicle Status via App | Yes |
| Geo-fence | Yes |
| Over The Air (OTA) Updates | Yes |
| Emergency Call | Yes |
| Remote Car Lock/Unlock via App | Yes |
| Alexa Compatibility | No |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Rear Row Seat Adjustment | 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Driver Seat Adjustment | 12 way electrically adjustable with 3 memory presets (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Front Passenger Seat Adjustment | 12 way electrically adjustable with 3 memory presets (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Driver Armrest | Yes |
| Ventilated Seats | Front only |
| Second Row Seat Adjustment | 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Seat Upholstery | Leather |
| Rear Armrest | Cup Holder |
| Ventilated Seats | Front (Cooled) |
| Split Rear Seat | 40:20:40 |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Interior | Dual Tone (Black/ Macchiato Beige and Sienna brown) |
| Massage Seats | No |
| Front Passenger Seat Adjustment | 12 way electrically adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, seat height up / down, lumbar up / down, lumbar forward / back, seat base angle up / down) + 2 way manually adjustable (headrest up / down) |
| Interiors | Dual Tone |
| Driver Seat Adjustment | 12 way electrically adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, seat height up / down, lumbar up / down, lumbar forward / back, seat base angle up / down) + 2 way manually adjustable (headrest up / down) |
| Rear Armrest | With Cup Holder |
| Folding Rear Seat | Full |
| Leather-wrapped Gear Knob | No |
| Ventilated Seat Type | Heated |
| Split Rear Seat | 40:20:40 split |
| Interior Colours | Black/ Macchiato Beige and Sienna brown |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Sunglass Holder | Yes |
| Cup Holders | Front & Rear |
| One Touch Down | All |
| One Touch Up | All |
| Bootlid Opener | Electric Opening and Closing |
| Interior Door Handles Finish | Chrome |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Anti-glare ORVMs | Both Sides |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Boot Opener | Hands-Free |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Defogger | Yes |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Side Window Blinds | Rear - Manual |
| Rear Wiper | Yes |
| Interior Door Handles | Chrome |
| Scuff Plates | Aluminium |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Roof-mounted Antenna | No |
| Rub-strips | No |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | Yes |
| Roof Rails | Yes |
| Sunroof | Panoramic Sunroof |
| Antenna | Yes |
| Sunroof / Moonroof | Panoramic Sunroof |
| Body Kit | No |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Light on Vanity Mirrors | Driver & Co-Driver |
| Glovebox Lamp | Yes |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Daytime Running Lights | LED |
| Headlights | LED |
| Ambient Interior Lighting | Multi-colour |
| Puddle Lamps | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Daytime Running Lights (DRL) | LED |
| Interior Lamps | Front and Rear Glovebox Lamp, |
| Ambient Interior Lighting | Multi-colour (64) |
| Puddle Lamps | No |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Cornering Headlights | No |
| Fog Lights | LED |
| Rear Reading Lamp | Both Sides |
| Ambient Interior Count | 64 |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Fog Lights | No |
| Taillights | LED |
| Heads Up Display (HUD) | Yes |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Clock | Digital |
| Instrument Cluster Screen | Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Gear Shift Indicator | Yes |
| Instrument Cluster | Digital |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Gear Indicator | No |
| Shift Indicator | Yes |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Internal Hard Drive | No |
| Touchscreen Size | 11.9 |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Smart Connectivity | Android Auto & Apple CarPlay |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility |
| GPS Navigation System | Yes |
| Audio System | 6+ Speakers |
| Smart Connectivity | Android Auto (Yes), Apple Car Play (Yes) |
| WiFi Hotspot | Yes |
| Display | Touch-screen Display |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Voice Command | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| Infotainment Screen | 11.9" Touch-screen Display |
| USB Compatibility | Yes |
| iPod Compatibility | Yes |
| Gesture Control | No |
| Display Screen for Rear Passengers | No |
| Speakers | 6+ |
| Wireless Charger | Yes |
| Head Unit Size | Not Applicable |
| Battery Warranty (In Years) | Not Applicable |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Battery Warranty (In Kilometres) | Not Applicable |
| Warranty (In Years) | 2 |
| Vehicle Warranty | 3 Years / Unlimited Kms |
