
Mercedes-Benz V-Class
₹1.4 CrEx-showroom price in new-delhi
| Engine | 1951 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Max Power (bhp@rpm) | 233 bhp |
| Transmission | Automatic (TC) - 9 Gears |
| Emission Standard | BS6 Phase 2 |
| Drivetrain | RWD |
| Max Torque (Nm@rpm) | 500 Nm |
| Engine Type | M254 |
| Fuel Type | Diesel |
| Length *Width *Height | 5370 mm * 1928 mm * 1880 mm |
| Wheelbase | 3430 |
| Kerb Weight | 2486 |
| Bootspace | 5010 L (measured up to the roof) – 5010 L (rear seats folded) |
| Doors | 5 |
| Seating Capacity | 6 Seats and 3 Rows |
| Fuel Tank Capacity | 70 |
| Steering | Power-assisted (Electric) steering with 3 spokes |
| Front Tyres | 18 |
| Rear Tyres | 18 |
| Minimum Turning Radius | 5.6 |
| Front Suspension | Air Suspension |
| Rear Suspension | Air Suspension |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Find My Car | Yes |
| Geo-fence | Yes |
| Emergency Call Button | Yes |
| Check Vehicle Status via App | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System | Yes |
| Automatic Emergency Braking | Yes |
| Seat Belt Warning | 1 |
| Airbags | 7 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side, Front Centre) |
| Seatbelts | Yes |
| Driver Drowsiness Detection | Yes |
| Lane Functions | Lane Departure Prevention, Lane Keep Assist |
| Rear Collision Assist | Blind Spot Monitor, Lane Change Assist and Rear Cross-traffic Assist |
| Automatic Park Lock | Yes |
| Boot Open Warning | Yes |
| Reflectors | Rear Bumper |
| Height Adjustable Seat Belt | Yes |
| ADAS | Level 2 |
| High-beam Assist | Yes |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Emergency Brake Light Flashing | Yes |
| NCAP Rating | Not Tested |
| Blind Spot Detection | Yes |
| Lane Departure Warning | Yes |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Charging Ports | 12V Power Outlet |
| Fuel Fillers Lid | Yes |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Heater | Yes |
| Steering Adjustment | Electric Tilt & Telescopic |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Parking Assist | 360 Degree Camera |
| Split Third Row Seat | 50:50 |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Split Rear Seat | 50:50 |
| Wrappings | Leather Wrapped Gear Knob & Leather Wrapped Steering Wheel |
| Driver Seat Adjustment | 14 way electrically adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down) + 2 way manually adjustable (extended thigh support: f |
| Front Passenger Seat Adjustment | 14 way electrically adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down) + 2 way manually adjustable (extended thigh support: f |
| Second Row Seat Adjustment | 4 way electrically adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back) + 2 way manually adjustable (extended thigh support: forward / back) |
| Ergo lever / Boss Mode | Yes |
| Rear Armrest | Yes |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Seat Upholstery | Leather |
| Driver Armrest | Yes |
| Headrests | Front, Second & Third |
| Third Row Seat Type | Captain Seats |
| Massage Seats | Yes |
| Rear Passenger Seat Type | Captain Seats |
| Cup Holders | 6 Cupholders in Front, Second & Third Row |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Third Row Cup Holders | Yes |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| Interior Door Handles Finish | Painted |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Boot Opener | Electric Opening and Closing |
| Exterior Door | Sliding Doors, Body Coloured Door Handles, Pull Handles Type |
| Window Sunshade | Rear Windows |
| Inside Rear View Mirror (iRVM) | Auto-Dimming |
| Rear Defogger | Yes |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Rear Wiper | Yes |
| Roof Rails | Yes |
| Body Kit | Silver |
| Exhaust | Yes |
| Antenna | Yes |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Daytime Running Lights (DRL) | LED |
| Interior Lamps | Front and Rear Reading Lamp, |
| Ambient Interior Lighting | Multi-colour (64) |
| Stop Lamp | LED |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Headlights | LED |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Taillights | LED |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption & Distance to Empty |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Average Speed | Yes |
| Clock | Digital |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Infotainment Screen | 12.3" Touch-screen Display |
| Smart Connectivity | Android Auto |
| Audio System | 15 Burmester with Dolby Atmos Speakers |
| Voice Command | Yes |
| Wireless Charger | Yes |
| GPS Navigation System | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| Steering-mounted controls | Yes |
