![Hector Plus [2020-2023]](/_next/image?url=%2Fimages%2Fno-image.avif&w=640&q=75)
MG Hector Plus [2020-2023]
Ex-showroom price in new-delhi
| Others | Regenerative Braking, Idle Start/Stop |
| Fuel Type | Petrol |
| Drivetrain | FWD |
| Emission Standard | BS 6 |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Transmission | Manual - 6 Gears |
| Max Torque (Nm@rpm) | 250 Nm @ 1600 rpm |
| Engine Type | 1.5L Turbocharged with Belt Starter Generator |
| Battery | 48 Volt |
| Turbocharger / Supercharger | Turbocharged |
| Engine | 1451 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Max Power (bhp@rpm) | 141 bhp @ 5000 rpm |
| Battery | 48 Volt |
| Idle Start/Stop | Yes |
| Regenerative Braking | Yes |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharger Fixed Geometry |
| Battery | 48 V |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharged (Fixed Geometry) |
| Length | 4720 |
| Ground Clearance | 192 |
| Wheelbase | 2750 |
| Width | 1835 |
| Height | 1760 |
| Length *Width *Height | 4720 mm * 1835 mm * 1760 mm |
| Ground Clearance | 192 mm (unladen) |
| Seating Capacity | 6 |
| Doors | 5 |
| Fuel Tank Capacity | 60 |
| No of Rows | 3 |
| Seating Capacity | 6 Seats and 3 Rows |
| Four Wheel Steering | No |
| Front Tyres | 215 / 60 R17 |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Rear Tyres | 215 / 60 R17 |
| Spare Wheel | Steel |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Spare Wheel & Tyre | Steel |
| Front Suspension | Macpherson Strut with Stabilizer bar |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Rear Suspension | Semi Independent Helical Spring Torsion Beam |
| Front Tyres | 215 / 60 R17 |
| Check Vehicle Status via App | Yes |
| Alexa Compatibility | No |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Find My Car | Yes |
| Geo-fence | Yes |
| Emergency Call | Yes |
| Over The Air (OTA) Updates | Yes |
| Remote Car Lock/Unlock via App | Yes |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | Yes |
| Car Light Flashing & Honking via App | Yes |
| Emergency Call Button | Yes |
| Remote Engine Start/Stop | Yes |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Tyre Pressure Monitoring System | Yes |
| Airbags | 6 Airbags (Driver, Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side) |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Airbags | 6 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side) |
| Rear Middle Head Rest | No |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Four-Wheel-Drive | No |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Hill Descent Control | No |
| Differential Lock | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Ride Height Adjustment | No |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Central Locking | Keyless |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Third Row AC Zone | Vents on Side Panels, Common Fan Speed Controls |
| Rear AC | Vents Behind Front Armrest |
| Third Row AC Zone | Vents on Side Panels, Common Fan Speed Controls |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver |
| Cruise Control | Yes |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| Heater | Yes |
| Charging Ports | 1 x 12V Power Outlet |
| 12V Power Outlets | 1 |
| Extendable Sun Visor | Co-Driver |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control (Front AC: Single Zone with Fan speed control, Second row AC: Vents Behind Front Armrest, Third row AC: Fan speed control with Vents on Side Panels) |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Front AC | Single Zone, Common Fan Speed Control |
| Rear AC | Vents Behind Front Armrest |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Parking Assist | 360 Degree Camera |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | Yes |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Find My Car | Yes |
| Check Vehicle Status via App | Yes |
| Geo-fence | Yes |
| Over The Air (OTA) Updates | Yes |
| Remote Car Lock/Unlock via App | Yes |
| Alexa Compatibility | No |
| Emergency Call | Yes |
| Car Light Flashing & Honking via App | Yes |
| Third Row Seat Type | Bench |
| Driver Seat Adjustment | 6 way electrically adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Rear Passenger Seat Type | Captain Seats |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Third Row Seat Adjustment | 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Interior | Single Tone (Black) |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Driver Armrest | Yes |
| Interiors | Single Tone |
| Second Row Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Split Third Row Seat | 50:50 |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Ventilated Seats | No |
| Ventilated Seat Type | No |
| Rear Armrest | Yes |
| Split Rear Seat | No |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Interior Colours | Black |
| Rear Row Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Folding Rear Seat | Full |
| Split Third Row Seat | 50:50 split |
| Leather-wrapped Gear Knob | No |
| Third Row Seat Adjustment | 2 way manually adjustable (headrest up / down) |
| Driver Seat Adjustment | 6 way electrically adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, seat height up / down) + 2 way manually adjustable (headrest up / down) |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Headrests | Front & Rear |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Sunglass Holder | Yes |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Third Row Cup Holders | No |
| Cooled Glovebox | Yes |
| Bootlid Opener | Foot Trigger Opening/Automatic |
| One Touch Up | Driver |
| Exterior Door Handles | Chrome Finish with handle type |
| Interior Door Handles Finish | Chrome |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, All One-touch down, Driver One-touch up |
| Boot Opener | Hands-Free |
| Exterior Door | Chrome Door Handles Finish |
| Rear Defogger | Yes |
| Power Windows | Front & Rear |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Rear Wiper | Yes |
| Interior Door Handles | Chrome |
| Exterior Door Handles | Chrome |
| Side Window Blinds | No |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| One Touch Down | All |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Rub-strips | Chrome Finish |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Sunroof | Panoramic Sunroof |
| Roof Rails | Yes |
| Sunroof / Moonroof | Panoramic Sunroof |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | No |
| Body Kit | Cladding - Black/Grey |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Rub-strips | Chrome Inserts |
| Glovebox Lamp | No |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Headlights | LED |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Daytime Running Lights | LED |
| Fog Lights | LED - Front & LED - Rear |
| Puddle Lamps | Yes |
| Interior Lamps | Front and Rear Reading Lamp, |
| Daytime Running Lights (DRL) | LED |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Fog Lights | LED on front, LED on rear |
| Cornering Headlights | Passive |
| Light on Vanity Mirrors | Driver & Co-Driver |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Taillights | LED |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Instrument Cluster Screen | Analogue - Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Gear Shift Indicator | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Instrument Cluster | Analogue - Digital |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Shift Indicator | Yes |
| Tachometer | Analogue |
| Average Speed | No |
| Android Auto | Yes |
| Apple CarPlay | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Smart Connectivity | Android Auto & Apple CarPlay |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming) |
| iPod Compatibility | Yes |
| Infotainment Screen | Touch-screen Display |
| Display | Touch-screen Display |
| SD Card Compatibility | Yes |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Voice Command | Yes |
| GPS Navigation System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility |
| Head Unit Size | Not Available |
| Audio System | 6+ Speakers |
| Smart Connectivity | Android Auto (Yes), Apple Car Play (Yes) |
| DVD Playback | No |
| Gesture Control | No |
| Display Screen for Rear Passengers | No |
| Speakers | 6+ |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Internal Hard Drive | No |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Warranty (In Years) | 5 |
| Vehicle Warranty | 5 Years / Unlimited Km |
| Vehicle Warranty | 5 Years / Unlimited Kms |
