
Mini Cooper JCW
Ex-showroom price in new-delhi
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharger |
| Top Speed | 246 |
| Idle Start/Stop | Yes |
| Acceleration (0-100 kmph) | 6.1 |
| Max Power (bhp@rpm) | 228 bhp @ 5200 rpm |
| Driving Range | 748 |
| Transmission | Automatic (TC) - 8 Gears, Sport Mode |
| Turbocharger / Supercharger | Yes |
| Max Torque (Nm@rpm) | 320 Nm @ 1450 rpm |
| Engine | 1998 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, SOHC |
| Others | Regenerative Braking, Idle Start/Stop |
| Fuel Type | Petrol |
| Drivetrain | FWD |
| Emission Standard | BS 6 |
| Mileage (ARAI) | 17 |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Engine Type | 2.0 Petrol |
| Regenerative Braking | Yes |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharged |
| Pure Electric Driving Mode | No |
| Acceleration | 0-100 km/h in 6.1 seconds (claimed) |
| Mileage | ARAI: 17 kmpl |
| Wheelbase | 2495 |
| Length | 3850 |
| Width | 1727 |
| Height | 1414 |
| Length *Width *Height | 3850 mm * 1727 mm * 1414 mm |
| Doors | 3 |
| Fuel Tank Capacity | 44 |
| No of Rows | 2 |
| Seating Capacity | 4 |
| Bootspace | 211 |
| Bootspace | 211L |
| Bootspace | 211 L |
| Seating Capacity | 4 Seats and 2 Rows |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Front Tyres | 195 / 55 R17 |
| Rear Tyres | 195 / 55 R17 |
| Front Suspension | single joint spring-strut front axle |
| Rear Suspension | multiple control-arm rear axle |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Spare Wheel | No |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Steering Type | Rack & Pinion steering |
| Front Tyres | 195 / 55 R17 |
| Puncture Repair Kit | No |
| Tyres | Radial - With Tube Tyres |
| Spare Wheel & Tyre | No |
| Check Vehicle Status via App | No |
| Find My Car | No |
| Geo-fence | No |
| Emergency Call | No |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Over The Air (OTA) Updates | No |
| Emergency Call Button | No |
| Puncture Repair Kit | No |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Airbags | 2 Airbags (Driver, Front Passenger) |
| High-beam Assist | Optional |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | Optional |
| Forward Collision Warning (FCW) | Optional |
| Automatic Emergency Braking (AEB) | Optional |
| NCAP Rating | 4 Star (Euro NCAP) |
| Blind Spot Detection | Optional |
| Rear Middle Three Point seatbelt | Yes |
| Rear Middle Head Rest | No |
| Tyre Pressure Monitoring System | Optional |
| Forward Collision Warning | Optional |
| Automatic Emergency Braking | Optional |
| Second Row Middle Seat Safety | Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Emergency Brake Light Flashing | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Hill Descent Control | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Central Locking | Remote |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver Only |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - Internal Only |
| Front AC | Single Zone, Common Fan Speed Control |
| Parking Assist | Reverse Camera |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control (Front AC: Single Zone with Fan speed control) |
| Charging Ports | 1 x 12V Power Outlet |
| Extendable Sun Visor | Co-Driver |
| Cruise Control | Yes |
| 12V Power Outlets | 1 |
| Heater | Yes |
| Find My Car | No |
| Check Vehicle Status via App | No |
| Geo-fence | No |
| Over The Air (OTA) Updates | No |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Emergency Call | No |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Ventilated Seat Type | No |
| Interiors | Dual Tone |
| Folding Rear Seat | No |
| Split Rear Seat | No |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Ventilated Seats | No |
| Driver Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Driver Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Seat Upholstery | Leather |
| Audio Controls in Rear Armrest | No |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Leather-wrapped Gear Knob | Yes |
| Driver Armrest | Yes |
| Interior | Dual Tone (Customisable) |
| Interior Colours | Customisable |
| Rear Armrest | No |
| Cup Holders | Front Only |
| Cooled Glovebox | Yes |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Cup Holders | Cupholders in Front Only |
| Sunglass Holder | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Interior Door Handles | Chrome |
| Scuff Plates | Metallic |
| Rear Defogger | Yes |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| One Touch Down | All |
| One Touch Up | All |
| Interior Door Handles Finish | Chrome |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - Internal Only |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Boot Opener | Internal with Remote |
| Power Windows | Front Only Power Windows, All One-touch up/down |
| Power Windows | Front Only |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Door Pockets | Front |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Anti-glare ORVMs | No |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Body Kit | No |
| Sunroof / Moonroof | Optional |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Rub-strips | No |
| Sunroof | Optional Sunroof |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | Yes |
| Exhaust | Chrome Finish |
| Cornering Headlights | No |
| Rear Reading Lamp | No |
| Puddle Lamps | Optional |
| Cabin Lamps | Centre |
| Fog Lights | LED on front, LED on rear |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Taillights | LED |
| Glovebox Lamp | Yes |
| Light on Vanity Mirrors | No |
| Fog Lights | LED - Front & LED - Rear |
| Daytime Running Lights | LED |
| Interior Lamps | Centre Glovebox Lamp, |
| Ambient Interior Lighting | Multi-colour |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Daytime Running Lights (DRL) | LED |
| Headlights | LED |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Puddle Lamps | 2 |
| Shift Indicator | No |
| Instrument Cluster | Analogue |
| Instantaneous Consumption | No |
| Trip Meter | Electronic 1 Trip |
| Heads Up Display (HUD) | Optional |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| Instrument Cluster Screen | Analogue Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Trip Meter | 1 Trip Electronic |
| Gear Shift Indicator | No |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Heads Up Display (HUD) | 2 |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| iPod Compatibility | Yes |
| GPS Navigation System | Optional |
| Smart Connectivity | Android Auto (Wireless), Apple Car Play (Optional) |
| Wireless Charger | Optional |
| Internal Hard Drive | No |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Android Auto | Wireless |
| Apple CarPlay | Optional |
| SD Card Compatibility | No |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming) |
| Audio System | 6 Speakers |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Infotainment Screen | Touch-screen Display |
| Smart Connectivity | Android Auto (Wireless) & Apple CarPlay (Optional) |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| Head Unit Size | Not Available |
| Display | Touch-screen Display |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Speakers | 6 |
| Voice Command | Yes |
| GPS Navigation System | 2 |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AUX Compatibility | Yes |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Battery Warranty (In Years) | No |
| Battery Warranty (In Kilometres) | No |
| Warranty (In Years) | 2 |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Km |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Kms |
