![Cayenne [2014-2018]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fporsche%2Fcayenne-2014-2018%2Fporsche-cayenne-2014-2018-1857942301.jpg&w=640&q=75)
Porsche Cayenne [2014-2018]
Ex-showroom price in new-delhi
| Drivetrain | AWD |
| Others | Idle Start/Stop |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine Type | V8 Petrol engine |
| Engine | 4806 cc, 8 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Mileage (ARAI) | 9.52 |
| Transmission | Automatic - 8 Gears, Sport Mode |
| Max Power (bhp@rpm) | 500 bhp @ 6500 rpm |
| Turbocharger / Supercharger | Turbocharged |
| Others | Idle Start/Stop |
| Idle Start/Stop | Yes |
| Max Torque (Nm@rpm) | 700 Nm @ 2250 rpm |
| Mileage | ARAI: 9.52 kmpl |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharger Sequential |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharged (Sequential) |
| Ground Clearance | 215 |
| Wheelbase | 2895 |
| Width | 1939 |
| Kerb Weight | 2245 |
| Length | 4846 |
| Height | 1702 |
| Ground Clearance | 215 mm (unladen) |
| Length *Width *Height | 4846 mm * 1939 mm * 1702 mm |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel Tank Capacity | 100 |
| Bootspace | 670 |
| No of Rows | 2 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Bootspace | 670L |
| Bootspace | 670 L |
| Front Tyres | 265 / 50 R19 |
| Rear Tyres | 265 / 50 R19 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Fully independent extra-large format double wishbone |
| Steering Type | Power assisted (Hydraulic) |
| Rear Suspension | fully independent multi-link suspension |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Spare Wheel | Alloy |
| Tyres | Radial - With Tube Tyres |
| Steering | Power assisted (Hydraulic) steering |
| Spare Wheel & Tyre | Alloy |
| Front Tyres | 265 / 50 R19 |
| Steering Type | Hydraulic Power Steering |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Rear Middle Three Point seatbelt | Yes |
| Rear Middle Head Rest | Yes |
| Second Row Middle Seat Safety | Rear Middle Head Rest & Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Tyre Pressure Monitoring System | Yes |
| Differential | Limited slip |
| Limited Slip Differential | Yes |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Ride Height Adjustment | Yes |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Four-Wheel-Drive | Full-time |
| Hill Descent Control | Yes |
| Limited Slip Differential (LSD) | Yes |
| Differential Lock | Centre |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Central Locking | Remote |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control |
| Extendable Sun Visor | Co-Driver |
| Heater | Yes |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| Parking Assist | Reverse Camera with Guidance |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver Only |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| 12V Power Outlets | Yes |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver |
| Charging Ports | 12V Power Outlet |
| Audio Controls in Rear Armrest | No |
| Active headrest | No |
| Interior | Dual Tone |
| Ventilated Seats | All Seats (Cooled) |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Leather-wrapped Gear Knob | Yes |
| Driver Armrest | Yes |
| Ventilated Seat Type | Heated and cooled |
| Folding Rear Seat | No |
| Interiors | Dual Tone |
| Rear Armrest | Yes |
| Split Rear Seat | No |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Ventilated Seats | All |
| Split Third Row Seat | No |
| Headrests | Front & Rear |
| Rear Passenger Seat Type | Captain Seats |
| Third Row Seat Type | No |
| Cup Holders | Cupholders in Front Only |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Sunglass Holder | Yes |
| Cup Holders | Front Only |
| Third Row Cup Holders | No |
| Cooled Glovebox | No |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish ORVM Colour |
| Anti-glare ORVMs | Both Sides |
| Boot Opener | Internal with Remote |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish ORVM Colour |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Defogger | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Rear Windshield Blind | Electric |
| Interior Door Handles | Chrome |
| Door Pockets | No |
| Side Window Blinds | Front and Rear Electric |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| One Touch Down | All |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| One Touch Up | All |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| Turn Indicators on ORVMs | No |
| Interior Door Handles Finish | Chrome |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| Exhaust | Chrome Finish |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | Yes |
| Body Kit | Yes |
| Sunroof / Moonroof | Electrically Adjustable |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Roof-mounted Antenna | No |
| Rub-strips | No |
| Sunroof | Electrically Adjustable Sunroof |
| Roof Rails | No |
| Interior Lamps | Front and Rear Reading Lamp, |
| Fog Lights | Halogen - Rear |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Puddle Lamps | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Cornering Headlights | No |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Fog Lights | Halogen on rear |
| Headlights | Projector with Xenon |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Taillights | LED |
| Light on Vanity Mirrors | Co-Driver Only |
| Glovebox Lamp | No |
| Instrument Cluster Screen | Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Trip Meter | 1 Trip Electronic |
| Gear Shift Indicator | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Instrument Cluster | Digital |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Tachometer | Analogue |
| Shift Indicator | Yes |
| Trip Meter | Electronic 1 Trip |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Heads Up Display (HUD) | Yes |
| SD Card Compatibility | Yes |
| Audio System | 6+ Speakers |
| Infotainment Screen | Touch-screen Display |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone) |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls), AUX Compatibility |
| USB Compatibility | Yes |
| iPod Compatibility | Yes |
| DVD Playback | No |
| Display | Touch-screen Display |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Voice Command | Yes |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| Display Screen for Rear Passengers | No |
| Speakers | 6+ |
| Bluetooth Compatibility | Phone |
| GPS Navigation System | No |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Internal Hard Drive | No |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Vehicle Warranty | 5 Years / Unlimited Km |
| Vehicle Warranty | 5 Years / Unlimited Kms |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Warranty (In Years) | 5 |
