![Panamera [2014-2017]](/_next/image?url=%2Fimages%2Fno-image.avif&w=640&q=75)
Porsche Panamera [2014-2017]
Ex-showroom price in new-delhi
| Engine Type | V8 Petrol engine |
| Transmission | Automatic - 6 Gears |
| Mileage (ARAI) | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Drivetrain | RWD |
| Max Torque (Nm@rpm) | 500 Nm @ 5000 rpm |
| Max Power (bhp@rpm) | 400 bhp @ 6500 rpm |
| Engine | 4806 cc, 8 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder |
| Mileage | ARAI: 8 kmpl |
| Height | 1418 |
| Kerb Weight | 1845 |
| Length *Width *Height | 4970 mm * 2114 mm * 1418 mm |
| Length | 4970 |
| Width | 2114 |
| Wheelbase | 2920 |
| No of Rows | 2 |
| Fuel Tank Capacity | 80 |
| Seating Capacity | 5 |
| Bootspace | 445 |
| Doors | 5 |
| Bootspace | 445L |
| Bootspace | 445 L |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Front Suspension | Front independent large format double wishbone |
| Rear Suspension | fully independent multi-link suspension |
| Front Tyres | 245 / 50 R18 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Tyres | Radial - With Tube Tyres |
| Front Tyres | 245 / 50 R18 |
| Steering Type | Hydraulic Power Steering |
| Rear Tyres | 275 / 45 R18 |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Central Locking | Remote |
| Child Safety Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| 12V Power Outlets | 1 |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Charging Ports | 1 x 12V Power Outlet |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Leather-wrapped Gear Knob | Yes |
| Driver Armrest | Yes |
| Rear Armrest | Yes |
| Headrests | Front & Rear |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Cooled Glovebox | Yes |
| Rear Defogger | No |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Door Pockets | No |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Wiper | No |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Turn Indicators on ORVMs |
| Boot Opener | Internal with Remote |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Headlights | Projector with Xenon |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| GPS Navigation System | No |
| Head Unit Size | Not Available |
| Integrated (in-dash) Music System | No |
| DVD Playback | No |
| Speakers | No |
| AM/FM Radio | No |
| Audio System | No |
| Input Methods | No |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Warranty (In Years) | 2 |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Km |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Kms |
