![Duster [2015-2016]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Frenault%2Fduster-2015-2016%2Frenault-duster-2015-2016-1782783915.jpg&w=640&q=75)
Renault Duster [2015-2016]
Ex-showroom price in new-delhi
| Drivetrain | FWD |
| Max Power (bhp@rpm) | 102 bhp @ 5850 rpm |
| Transmission | Manual - 5 Gears |
| Max Torque (Nm@rpm) | 145 Nm @ 3750 rpm |
| Fuel Type | Petrol |
| Mileage (ARAI) | 13.05 |
| Turbocharger / Supercharger | No |
| Idle Start/Stop | No |
| Engine | 1598 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Engine Type | 1.6L K4M petrol engine |
| Turbocharger/ Supercharger | No |
| Mileage | ARAI: 13.05 kmpl |
| Ground Clearance | 205 |
| Width | 1822 |
| Height | 1695 |
| Kerb Weight | 1160 |
| Length | 4315 |
| Wheelbase | 2673 |
| Ground Clearance | 205 mm (unladen) |
| Length *Width *Height | 4315 mm * 1822 mm * 1695 mm |
| Bootspace | 475 |
| Fuel Tank Capacity | 50 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| No of Rows | 2 |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors | 5 |
| Bootspace | 475L |
| Bootspace | 475 L |
| Rear Tyres | 215 / 65 R16 |
| Tyres | Radial - With Tube Tyres |
| Steering | Power assisted (Hydraulic) steering |
| Rear Brake Type | Drum |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut with coil springs & anti-roll bar |
| Wheels | Steel Rims |
| Rear Suspension | Torsion beam axle with coil springs & anti-roll bar |
| Spare Wheel | Steel |
| Front Brake Type | Disc |
| Steering Type | Power assisted (Hydraulic) |
| Spare Wheel & Tyre | Steel |
| Minimum Turning Radius | 5.2 |
| Front Tyres | 215 / 65 R16 |
| Steering Type | hydraulic power assisted |
| Front Tyres | 215 / 65 R16 |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | No |
| Seat Belt Warning | No |
| Rear Middle Head Rest | No |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Tyre Pressure Monitoring System | No |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Four-Wheel-Drive | No |
| Hill Descent Control | No |
| Limited Slip Differential (LSD) | No |
| Differential Lock | No |
| Traction Control System (TC/TCS) | No |
| Brake Assist (BA) | No |
| Electronic Stability Program (ESP) | No |
| Hill Hold Control | No |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | No |
| Brakes | Disc (Front), Drum (Rear) |
| Limited Slip Differential | No |
| Child Safety Lock | Yes |
| Central Locking | Remote |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Speed Sensing Door Lock | No |
| Heater | Yes |
| 12V Power Outlets | 1 |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver Only |
| Air Conditioner | Yes (Manual) |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Parking Assist | No |
| Cruise Control | No |
| Steering Adjustment | Tilt |
| Cabin Boot Access | No |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver |
| Charging Ports | 1 x 12V Power Outlet |
| Air Conditioner | Manual |
| Extendable Sun Visor | Co-Driver |
| Interiors | Single Tone |
| Rear Armrest | No |
| Ventilated Seats | No |
| Ventilated Seat Type | No |
| Split Rear Seat | No |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Leather-wrapped Gear Knob | No |
| Folding Rear Seat | Full |
| Driver Armrest | No |
| Seat Upholstery | Fabric |
| Leather-wrapped Steering Wheel | No |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Third Row Seat Type | No |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Active headrest | No |
| Interior | Single Tone |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Sunglass Holder | No |
| Driver Armrest Storage | No |
| Cooled Glovebox | No |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Power Windows | Front Only |
| Rear Defogger | No |
| Interior Door Handles | Painted |
| Door Pockets | Front |
| Side Window Blinds | No |
| Rear Windshield Blind | No |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Rear Wiper | No |
| Exterior Door Handles | Black |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| ORVM Colour | Black |
| One Touch Down | Driver |
| Turn Indicators on ORVMs | No |
| One Touch Up | Driver |
| Adjustable ORVMs | Internally Adjustable |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Interior Door Handles Finish | Painted |
| Power Windows | Front Only Power Windows, Driver One-touch up/down |
| Exterior Door Handles | Black Finish with handle type |
| Boot Opener | Internal with Remote |
| Anti-glare ORVMs | No |
| Exterior Door | Black Door Handles Finish |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Black finish ORVM Colour |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | Yes |
| Body Kit | No |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Rub-strips | No |
| Roof-mounted Antenna | No |
| Sunroof | No |
| Roof Rails | Yes |
| Exhaust | Chrome Finish |
| Cabin Lamps | Front |
| Cornering Headlights | No |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Ambient Interior Lighting | No |
| Puddle Lamps | No |
| Rear Reading Lamp | No |
| Headlights | Halogen |
| Follow Me Home Headlamps | No |
| Light on Vanity Mirrors | No |
| Taillights | Halogen |
| Glovebox Lamp | No |
| Automatic Headlamps | No |
| Interior Lamps | Front |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Instrument Cluster | Digital |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Tachometer | Analogue |
| Instantaneous Consumption | No |
| Shift Indicator | No |
| Adjustable Cluster Brightness | No |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Instrument Cluster Screen | Digital Instrument Cluster |
| Gear Shift Indicator | No |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| Head Unit Size | Not Available |
| DVD Playback | No |
| Voice Command | No |
| AUX Compatibility | No |
| iPod Compatibility | No |
| GPS Navigation System | No |
| Display | No |
| Integrated (in-dash) Music System | No |
| Speakers | No |
| Bluetooth Compatibility | No |
| AM/FM Radio | No |
| USB Compatibility | No |
| Steering-mounted controls | No |
| Internal Hard Drive | No |
| SD Card Compatibility | No |
| Infotainment Screen | No |
| Audio System | No |
| Input Methods | No |
| Warranty (In Kilometres) | 50000 |
| Warranty (In Years) | 2 |
| Vehicle Warranty | 2 Years / 50000 Km |
| Vehicle Warranty | 2 Years / 50000 Kms |
