Skoda Kodiaq [2017-2020]
Ex-showroom price in new-delhi
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Type | Petrol |
| Drivetrain | 4WD / AWD |
| Idle Start/Stop | Yes |
| Max Torque (Nm@rpm) | 340 Nm @ 1750 rpm |
| Engine | 1968 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Engine Type | turbocharged diesel engine with common rail system |
| Max Power (bhp@rpm) | 148 bhp @ 3500 rpm |
| Mileage (ARAI) | 16.25 |
| Turbocharger / Supercharger | Turbocharged |
| Transmission | Automatic - 7 Gears, Manual Override & Paddle Shift |
| Emission Standard | BS 4 |
| Transmission | Automatic |
| Others | Idle Start/Stop |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharged (Variable Geometry) |
| Mileage | ARAI: 16.25 kmpl |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharger Variable Geometry |
| Width | 1882 |
| Ground Clearance | 188 |
| Height | 1665 |
| Wheelbase | 2791 |
| Kerb Weight | 1799 |
| Length | 4697 |
| Length *Width *Height | 4697 mm * 1882 mm * 1665 mm |
| Ground Clearance | 188 mm (unladen) |
| Fuel Tank Capacity | 63 |
| Doors | 5 |
| Seating Capacity | 7 |
| Bootspace | 270 |
| No of Rows | 3 |
| Bootspace | 270 L |
| Seating Capacity | 7 Seats and 3 Rows |
| Bootspace | 270L |
| Minimum Turning Radius | 6.1 |
| Front Tyres | 235 / 55 R18 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Tyres | 235 / 55 R18 |
| Rear Brake Type | Disc |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Spare Wheel | Alloy |
| Front Suspension | McPherson suspension with lower triangular links and torsion stabiliser |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Rear Suspension | multi-element axle, with one longitudinal and three transverse links, with torsion stabiliser |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Spare Wheel & Tyre | Alloy |
| Front Tyres | 235 / 55 R18 |
| Steering Type | direct rack and pinion steering with electro mechanic power steering |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Central Locking | Remote Central Locking with Boot Opener |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Central Locking | Remote with Boot Opener |
| Charging Ports | 3 x 12V Power Outlets |
| Extendable Sun Visor | No |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| Parking Assist | Reverse Camera with Guidance |
| Cruise Control | Yes |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| Heater | Yes |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| 12V Power Outlets | 3 |
| Front AC | Two Zones, Common Fan Speed Control |
| Rear AC | Separate Zone, Vents Behind Front Armrest, Common Fan Speed Control |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Three Zone) |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control: Three Zone (Front AC: Two Zones with Fan speed control, Second row AC: Separate Zone with Fan speed control with Vents Behind Front Armrest) |
| Active headrest | Yes |
| Rear Armrest | Cup Holder |
| Split Rear Seat | 40:20:40 |
| Audio Controls in Rear Armrest | No |
| Split Third Row Seat | 50:50 |
| Interior | Dual Tone (Beige) |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Leather-wrapped Gear Knob | Yes |
| Driver Armrest | Yes |
| Interiors | Dual Tone |
| Driver Seat Adjustment | 12 way electrically adjustable with 3 memory presets (seat forward / back, backrest tilt forward / back, seat height up / down, lumbar up / down, lumbar forward / back, seat base angle up / down) + 2 way manually adjustable (headrest up / down) |
| Ventilated Seats | No |
| Ventilated Seat Type | No |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Rear Armrest | With Cup Holder |
| Folding Rear Seat | Full |
| Split Third Row Seat | 50:50 split |
| Split Rear Seat | 40:20:40 split |
| Interior Colours | Beige |
| Front Passenger Seat Adjustment | 12 way electrically adjustable with 3 memory presets (seat forward / back, backrest tilt forward / back, seat height up / down, lumbar up / down, lumbar forward / back, seat base angle up / down) + 2 way manually adjustable (headrest up / down) |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Third Row Seat Type | Bench |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Driver Seat Adjustment | 12 way electrically adjustable with 3 memory presets (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Front Passenger Seat Adjustment | 12 way electrically adjustable with 3 memory presets (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Sunglass Holder | Yes |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Third Row Cup Holders | Yes |
| Cooled Glovebox | Yes |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Anti-glare ORVMs | Both Sides |
| Boot Opener | Internal with Remote |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Defogger | Yes |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Side Window Blinds | Rear - Manual |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Interior Door Handles | Chrome |
| Rear Windshield Blind | Manual |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| One Touch Down | All |
| One Touch Up | All |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Interior Door Handles Finish | Chrome |
| Sunroof | Panoramic Sunroof |
| Roof Rails | Yes |
| Exhaust | Chrome Finish |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | Yes |
| Sunroof / Moonroof | Panoramic Sunroof |
| Body Kit | No |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Rub-strips | Chrome Inserts |
| Rub-strips | Chrome Finish |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Fog Lights | LED - Front & LED - Rear |
| Daytime Running Lights (DRL) | LED |
| Headlights | LED |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Cornering Headlights | Active |
| Daytime Running Lights | LED |
| Puddle Lamps | No |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Headlight Height Adjuster | No |
| Fog Lights | LED on front, Halogen on rear |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Taillights | LED |
| Light on Vanity Mirrors | Driver & Co-Driver |
| Glovebox Lamp | Yes |
| Interior Lamps | Front and Rear Glovebox Lamp, Reading Lamp, |
| Instrument Cluster Screen | Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Gear Shift Indicator | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Instrument Cluster | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Trip Meter | Multi-Function Display |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Shift Indicator | Yes |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Audio System | 6+ Speakers |
| Infotainment Screen | Touch-screen Display |
| SD Card Compatibility | Yes |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming) |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility |
| USB Compatibility | Yes |
| iPod Compatibility | Yes |
| Smart Connectivity | Android Auto (Yes), Apple Car Play (Yes) |
| DVD Playback | No |
| Display | Touch-screen Display |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Voice Command | Yes |
| GPS Navigation System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| Display Screen for Rear Passengers | No |
| Speakers | 6+ |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Internal Hard Drive | No |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Smart Connectivity | Android Auto & Apple CarPlay |
| Android Auto | Yes |
| Apple CarPlay | Yes |
| Vehicle Warranty | 4 Years / 100000 Km |
| Vehicle Warranty | 4 Years / 100000 Kms |
| Warranty (In Kilometres) | 100000 |
| Warranty (In Years) | 4 |
