![Superb [2014-2016]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fskoda%2Fsuperb-2014-2016%2Fskoda-superb-2014-2016-467437863.jpg&w=640&q=75)
Skoda Superb [2014-2016]
Ex-showroom price in new-delhi
| Mileage (ARAI) | 13.7 |
| Drivetrain | FWD |
| Engine | 1798 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Transmission | Manual - 6 Gears |
| Fuel Type | Petrol |
| Max Torque (Nm@rpm) | 250 Nm @ 1500 rpm |
| Mileage | ARAI: 13.7 kmpl |
| Engine Type | Turbocharged petrol engine, in-line, liquid cooling system, direct injection, 16V DOHC, transverse in front |
| Max Power (bhp@rpm) | 158 bhp @ 4500 rpm |
| Kerb Weight | 1586 |
| Length | 4833 |
| Width | 1817 |
| Height | 1482 |
| Length *Width *Height | 4833 mm * 1817 mm * 1482 mm |
| Wheelbase | 2761 |
| Ground Clearance | 159 mm (unladen) |
| Ground Clearance | 159 |
| No of Rows | 2 |
| Fuel Tank Capacity | 60 |
| Doors | 4 |
| Seating Capacity | 5 |
| Bootspace | 565L |
| Bootspace | 565 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Bootspace | 565 L |
| Rear Suspension | multi-element axle, with one longitudinal and three transverse links, with torsion stabiliser |
| Minimum Turning Radius | 5.4 |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | McPherson suspension with lower triangular links and torsion stabiliser |
| Rear Brake Type | Disc |
| Spare Wheel | Alloy |
| Front Tyres | 205 / 55 R16 |
| Rear Tyres | 205 / 55 R16 |
| Spare Wheel & Tyre | Alloy |
| Tyres | Radial - With Tube Tyres |
| Front Tyres | 205 / 55 R16 |
| Steering Type | direct rack and pinion steering with electro mechanic power steering |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Rear Middle Head Rest | No |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Limited Slip Differential (LSD) | No |
| Differential Lock | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Hill Descent Control | No |
| Electronic Stability Program (ESP) | No |
| Hill Hold Control | No |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Limited Slip Differential | No |
| Central Locking | Remote |
| Child Safety Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Speed Sensing Door Lock | No |
| Heater | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| 12V Power Outlets | 3 |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Cruise Control | No |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Parking Assist | Partial |
| Charging Ports | 3 x 12V Power Outlets |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control |
| Extendable Sun Visor | No |
| Leather-wrapped Gear Knob | Yes |
| Driver Armrest | Yes |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Rear Armrest | Yes |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Folding Rear Seat | Full |
| Split Rear Seat | 60:40 split |
| Headrests | Front & Rear |
| Split Rear Seat | 60:40 |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Audio Controls in Rear Armrest | No |
| Active headrest | Yes |
| Sunglass Holder | Yes |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Cooled Glovebox | Yes |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Power Windows | Front & Rear |
| Interior Door Handles | Chrome |
| Rear Defogger | Yes |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| Rear Wiper | No |
| Interior Door Handles Finish | Chrome |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Turn Indicators on ORVMs |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| Anti-glare ORVMs | Both Sides |
| Boot Opener | Internal with Remote |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | No |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Roof Rails | No |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Sunroof | No |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Headlights | Halogen Projector |
| Cornering Headlights | No |
| Puddle Lamps | No |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Glovebox Lamp | Yes |
| Follow Me Home Headlamps | No |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Light on Vanity Mirrors | Driver & Co-Driver |
| Interior Lamps | Glovebox Lamp, Reading Lamp, |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Instantaneous Consumption | No |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| Speakers | 6+ |
| iPod Compatibility | No |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Internal Hard Drive | No |
| Steering-mounted controls | No |
| Audio System | 6+ Speakers |
| SD Card Compatibility | No |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming) |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Warranty (In Years) | 2 |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Km |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Kms |
