![Superb [2020-2023]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fskoda%2Fsuperb-2020-2023%2Fskoda-superb-279199867.webp&w=640&q=75)
Skoda Superb [2020-2023]
Ex-showroom price in new-delhi
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Standard | BS 6 |
| Drivetrain | FWD |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Engine | 1984 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Max Power (bhp@rpm) | 188 bhp @ 4200 rpm |
| Max Torque (Nm@rpm) | 320 Nm @ 1450 rpm |
| Engine Type | Turbocharged petrol engine with direct injection system |
| Mileage (ARAI) | 15.1 |
| Turbocharger / Supercharger | Turbocharged |
| Transmission | Automatic (DCT) - 7 Gears, Manual Override & Paddle Shift |
| Driving Range | 996.6 |
| E20 Compatibility | Yes |
| Pure Electric Driving Mode | No |
| Ethanol Compatibility | E20 |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharged (Variable Geometry) |
| Idle Start/Stop | No |
| Regenerative Braking | No |
| Mileage | ARAI: 15.1 kmpl |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharger Variable Geometry |
| Wheelbase | 2841 |
| Ground Clearance | 156 |
| Kerb Weight | 1562 |
| Width | 1864 |
| Length | 4869 |
| Height | 1469 |
| Length *Width *Height | 4869 mm * 1864 mm * 1469 mm |
| Ground Clearance | 156 mm (unladen) |
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Tank Capacity | 66 |
| Doors | 4 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Bootspace | 625 |
| No of Rows | 2 |
| Bootspace | 625L |
| Bootspace | 625 L |
| Front Tyres | 215 / 55 R17 |
| Rear Tyres | 215 / 55 R17 |
| Four Wheel Steering | No |
| Minimum Turning Radius | 5.55 |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Spare Wheel | Steel |
| Rear Brake Type | Disc |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Front Suspension | McPherson suspension with lower triangular links and torsion stabiliser |
| Rear Suspension | Multi-element axle, with one longitudinal and transverse links, with torsion stabiliser |
| Front Tyres | 215 / 55 R17 |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Spare Wheel & Tyre | Steel |
| Steering Type | direct rack and pinion steering with electro mechanic power steering |
| Additional Steering Features | No |
| Check Vehicle Status via App | No |
| Alexa Compatibility | No |
| Find My Car | No |
| Geo-fence | No |
| Emergency Call | No |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Car Light Flashing & Honking via App | No |
| Over The Air (OTA) Updates | No |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | No |
| Emergency Call Button | No |
| Seat Base: Sliding | No |
| Rear Middle Head Rest | Yes |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Second Row Middle Seat Safety | Rear Middle Head Rest & Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Tyre Pressure Monitoring System | No |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Airbags | 8 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side, 2 Rear Passenger Side) |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | No |
| Rear Middle Three Point seatbelt | Yes |
| Four-Wheel-Drive | No |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Hill Descent Control | No |
| Differential Lock | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Differential | Limited slip |
| Limited Slip Differential | Yes |
| Brakes | Ventilated Disc (Front), Disc (Rear) |
| Ride Height Adjustment | No |
| Limited Slip Differential (LSD) | Yes |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Central Locking | Keyless |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Air Purifier | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| Parking Assist | Reverse Camera with Guidance |
| Front AC | Two Zones, Individual Fan Speed Controls |
| Heater | Yes |
| Extendable Sun Visor | No |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control: Three Zone (Front AC: Two Zones with Fan speed control, Second row AC: Separate Zone with Fan speed control with Vents Behind Front Armrest) |
| Cruise Control | Yes |
| Charging Ports | 3 x 12V Power Outlets |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| 12V Power Outlets | 3 |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Three Zone) |
| Rear AC | Separate Zone, Vents Behind Front Armrest, Common Fan Speed Control |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Car Light Flashing & Honking via App | No |
| Emergency Call | No |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Alexa Compatibility | No |
| Check Vehicle Status via App | No |
| Find My Car | No |
| Geo-fence | No |
| Over The Air (OTA) Updates | No |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | No |
| Third Row Seat Type | No |
| Second Row Seat Adjustment | 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Interior | Single Tone (Black) |
| Split Rear Seat | 60:40 |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Driver Armrest | Yes |
| Driver Seat Adjustment | 12 way electrically adjustable with 3 memory presets (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down) |
| Interiors | Single Tone |
| Front Passenger Seat Adjustment | 12 way electrically adjustable with 3 memory presets (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down) |
| Active headrest | Yes |
| Seat Upholstery | Leather |
| Audio Controls in Rear Armrest | No |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Rear Armrest | Cup Holder |
| Leather-wrapped Gear Knob | Yes |
| Rear Row Seat Adjustment | 2 way manually adjustable (headrest up / down) |
| Ventilated Seats | No |
| Ventilated Seat Type | No |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Rear Armrest | With Cup Holder |
| Folding Rear Seat | Full |
| Driver Seat Adjustment | 12 way electrically adjustable with 3 memory presets (seat forward / back, backrest tilt forward / back, seat height up / down, lumbar up / down, lumbar forward / back, seat base angle up / down) |
| Interior Colours | Black |
| Front Passenger Seat Adjustment | 12 way electrically adjustable with 3 memory presets (seat forward / back, backrest tilt forward / back, seat height up / down, lumbar up / down, lumbar forward / back, seat base angle up / down) |
| Split Rear Seat | 60:40 split |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Sunglass Holder | No |
| Cooled Glovebox | Yes |
| Interior Door Handles Finish | Chrome |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Exterior Door Handles | Black Finish with handle type |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Anti-glare ORVMs | Both Sides |
| Boot Opener | Electric Opening and Closing |
| Exterior Door | Black Door Handles Finish |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Defogger | Yes |
| Side Window Blinds | Rear - Manual |
| Interior Door Handles | Chrome |
| Rear Wiper | No |
| Exterior Door Handles | Black |
| Rear Windshield Blind | Manual |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| One Touch Down | All |
| One Touch Up | All |
| Bootlid Opener | Electric Opening and Closing |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Rub-strips | Black |
| Roof Rails | No |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Sunroof | Panoramic Sunroof |
| Sunroof / Moonroof | Panoramic Sunroof |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | No |
| Body Kit | No |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Interior Lamps | Front and Rear Glovebox Lamp, Reading Lamp, |
| Daytime Running Lights (DRL) | LED |
| Fog Lights | LED - Front & LED - Rear |
| Headlights | LED |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Cornering Headlights | Active |
| Daytime Running Lights | LED |
| Ambient Interior Lighting | Multi-colour |
| Puddle Lamps | No |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Fog Lights | LED,Halogen |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Taillights | LED |
| Light on Vanity Mirrors | Driver & Co-Driver |
| Glovebox Lamp | Yes |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Gear Shift Indicator | Yes |
| Instrument Cluster Screen | Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Gear Indicator | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Instrument Cluster | Digital |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Shift Indicator | Yes |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Internal Hard Drive | No |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Android Auto | Wired |
| Apple CarPlay | Wired |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming) |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility |
| Smart Connectivity | Android Auto (Wired) & Apple CarPlay (Wired) |
| Audio System | 6+ Speakers |
| SD Card Compatibility | Yes |
| Infotainment Screen | Touch-screen Display |
| USB Compatibility | Yes |
| Display | Touch-screen Display |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Voice Command | Yes |
| GPS Navigation System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| Head Unit Size | Not Available |
| iPod Compatibility | Yes |
| DVD Playback | No |
| Gesture Control | No |
| Display Screen for Rear Passengers | No |
| Speakers | 6+ |
| Smart Connectivity | Android Auto (Wired), Apple Car Play (Wired) |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Warranty (In Years) | 4 |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Vehicle Warranty | 4 Years / Unlimited Kms |
| Vehicle Warranty | 4 Years / Unlimited Km |
