Tata Nexon [2020-2023]
Ex-showroom price in new-delhi
| Transmission | Manual - 6 Gears, Sport Mode |
| Drivetrain | FWD |
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Standard | BS 6 |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Engine | 1199 cc, 3 Cylinders Inline, 2 Valves/Cylinder, SOHC |
| Turbocharger / Supercharger | Turbocharged |
| Engine Type | 1.2L Turbocharged Revotron |
| Mileage (ARAI) | 17.33 |
| Max Power (bhp@rpm) | 118 bhp @ 5500 rpm |
| Driving Range | 763 |
| Max Torque (Nm@rpm) | 170 Nm @ 1750 rpm |
| Mileage - Owner Reported | 17.4 |
| E20 Compatibility | Yes |
| Ethanol Compatibility | E20 |
| Pure Electric Driving Mode | No |
| Idle Start/Stop | No |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharged (Variable Geometry) |
| Regenerative Braking | No |
| Mileage | ARAI: 17.33 kmpl | User Reported: 17.4 kmpl |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharger Variable Geometry |
| Length | 3993 |
| Ground Clearance | 209 |
| Width | 1811 |
| Height | 1606 |
| Wheelbase | 2498 |
| Ground Clearance | 209 mm (unladen) |
| Length *Width *Height | 3993 mm * 1811 mm * 1606 mm |
| Doors | 5 |
| Fuel Tank Capacity | 44 |
| Seating Capacity | 5 |
| Bootspace | 350 |
| No of Rows | 2 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Bootspace | 350 L |
| Bootspace | 350L |
| Front Suspension | Independent, Lower Wishbone, McPherson Strut with Coil Spring |
| Minimum Turning Radius | 5.1 |
| Rear Brake Type | Drum |
| Wheels | Steel Rims |
| Spare Wheel | Steel |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Tyres | 195 / 60 R16 |
| Rear Tyres | 195 / 60 R16 |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Spare Wheel & Tyre | Steel |
| Rear Suspension | Semi-Independent; closed profile Twist beam with Coil Spring and shock absorber |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Puncture Repair Kit | Yes |
| Front Tyres | 195 / 60 R16 |
| Car Light Flashing & Honking via App | Yes |
| Alexa Compatibility | No |
| Find My Car | No |
| Geo-fence | No |
| Emergency Call | No |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Check Vehicle Status via App | No |
| Over The Air (OTA) Updates | No |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | No |
| Emergency Call Button | No |
| Rear Middle Head Rest | No |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Lane Departure Warning | No |
| Puncture Repair Kit | Yes |
| High-beam Assist | No |
| Lane Departure Prevention | No |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Forward Collision Warning | No |
| Automatic Emergency Braking | No |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Tyre Pressure Monitoring System | No |
| Blind Spot Detection | No |
| Rear Cross-traffic Assist | No |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Automatic Emergency Braking (AEB) | No |
| Forward Collision Warning (FCW) | No |
| Emergency Brake Light Flashing | No |
| Airbags | 2 Airbags (Driver, Front Passenger) |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | No |
| Airbags | 2 Airbags (Driver, Passenger) |
| NCAP Rating | 5 Star (Global NCAP) |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Four-Wheel-Drive | No |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Hill Descent Control | No |
| Differential Lock | No |
| Limited Slip Differential | No |
| Brakes | Disc (Front), Drum (Rear) |
| Ride Height Adjustment | No |
| Child Safety Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Central Locking | No |
| Speed Sensing Door Lock | No |
| Heater | Yes |
| Parking Sensors | Rear |
| Air Purifier | No |
| 12V Power Outlets | 1 |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver |
| Charging Ports | 1 x 12V Power Outlet |
| Air Conditioner | Manual (Front AC: Single Zone with Fan speed control) |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver Only |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Steering Adjustment | Tilt |
| Air Conditioner | Yes (Manual) |
| Front AC | Single Zone, Common Fan Speed Control |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Parking Assist | No |
| Cruise Control | No |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Umbrella Storage in Door | Yes |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | No |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Emergency Call | No |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Alexa Compatibility | No |
| Find My Car | No |
| Check Vehicle Status via App | No |
| Geo-fence | No |
| Over The Air (OTA) Updates | No |
| Car Light Flashing & Honking via App | Yes |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Third Row Seat Type | No |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Driver Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Interior | Dual Tone (Off-White and Grey) |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Rear Armrest | No |
| Front Seatback Pockets | No |
| Active headrest | No |
| Split Rear Seat | No |
| Ventilated Seats | No |
| Ventilated Seat Type | No |
| Interiors | Dual Tone |
| Folding Rear Seat | Full |
| Leather-wrapped Gear Knob | No |
| Driver Armrest | No |
| Driver Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Seat Upholstery | Fabric |
| Leather-wrapped Steering Wheel | No |
| Interior Colours | Off-White and Grey |
| Cooled Glovebox | No |
| Cup Holders | Cupholders in Front Only |
| Sunglass Holder | Yes |
| Cup Holders | Front Only |
| Driver Armrest Storage | No |
| ORVM Colour | Black |
| One Touch Up | No |
| One Touch Down | No |
| Bootlid Opener | Internal with Key |
| Adjustable ORVMs | Internally Adjustable |
| Power Windows | Front Only |
| Interior Door Handles Finish | Painted |
| Rear Defogger | No |
| Interior Door Handles | Painted |
| Exterior Door Handles | Black Finish with handle type |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Black finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Scuff Plates | Optional |
| Power Windows | Front Only Power Windows |
| Anti-glare ORVMs | No |
| Exterior Door | Black Door Handles Finish |
| Boot Opener | Internal with Key |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Side Window Blinds | No |
| Rear Windshield Blind | No |
| Rear Wiper | No |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Exterior Door Handles | Black |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Rub-strips | Black |
| Roof Rails | No |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Sunroof | No |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | No |
| Body Kit | Cladding - Black/Grey |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Light on Vanity Mirrors | No |
| Glovebox Lamp | No |
| Automatic Headlamps | No |
| Daytime Running Lights (DRL) | LED |
| Daytime Running Lights | LED |
| Interior Lamps | Front |
| Cabin Lamps | Front |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Fog Lights | No |
| Cornering Headlights | No |
| Puddle Lamps | No |
| Headlights | Halogen Projector |
| Follow Me Home Headlamps | No |
| Rear Reading Lamp | No |
| Ambient Interior Lighting | Optional |
| Taillights | LED |
| Fog Lights | No |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Average Speed | Yes |
| Instrument Cluster Screen | Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Distance to Empty | Yes |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Instrument Cluster | Digital |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Gear Shift Indicator | Dynamic |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Shift Indicator | Dynamic |
| Tachometer | Digital |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Gear Indicator | No |
| Steering-mounted controls | No |
| Internal Hard Drive | No |
| Android Auto | No |
| Apple CarPlay | No |
| Audio System | No |
| Input Methods | No |
| SD Card Compatibility | No |
| Infotainment Screen | No |
| Head Unit Size | Not Available |
| DVD Playback | No |
| Smart Connectivity | Android Auto (No), Apple Car Play (No) |
| AUX Compatibility | No |
| iPod Compatibility | No |
| Gesture Control | No |
| Wireless Charger | No |
| Voice Command | No |
| GPS Navigation System | No |
| Display | No |
| Integrated (in-dash) Music System | No |
| Speakers | No |
| Bluetooth Compatibility | No |
| AM/FM Radio | No |
| USB Compatibility | No |
| Smart Connectivity | No |
| Battery Warranty (In Years) | No |
| Battery Warranty (In Kilometres) | No |
| Vehicle Warranty | 3 Years / 100000 Kms |
| Vehicle Warranty | 3 Years / 100000 Km |
| Warranty (In Years) | 3 |
| Warranty (In Kilometres) | 100000 |
