![Camry [2015-2019]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Ftoyota%2Fcamry-2015-2019%2Ftoyota-camry-2015-2019-929919003.jpg&w=640&q=75)
Toyota Camry [2015-2019]
Ex-showroom price in new-delhi
| Engine | 2494 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Turbocharger / Supercharger | No |
| Drivetrain | FWD |
| Fuel Type | Petrol |
| Idle Start/Stop | No |
| Engine Type | 4 cylinder petrol engine |
| Max Power (bhp@rpm) | 178 bhp @ 6000 rpm |
| Max Torque (Nm@rpm) | 233 Nm @ 4100 rpm |
| Mileage (ARAI) | 12.98 |
| Transmission | Automatic - 6 Gears, Sport Mode |
| Turbocharger/ Supercharger | No |
| Mileage | ARAI: 12.98 kmpl |
| Kerb Weight | 1490 |
| Length | 4850 |
| Ground Clearance | 160 |
| Ground Clearance | 160 mm (unladen) |
| Width | 1825 |
| Height | 1480 |
| Wheelbase | 2775 |
| Length *Width *Height | 4850 mm * 1825 mm * 1480 mm |
| Doors | 4 |
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Tank Capacity | 70 |
| No of Rows | 2 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Rear Tyres | 215 / 60 R16 |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Minimum Turning Radius | 5.7 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Front Tyres | 215 / 60 R16 |
| Spare Wheel | Alloy |
| Front Suspension | McPherson strut with stabilizer front axle |
| Rear Suspension | Dual link with stabilizer bar |
| Spare Wheel & Tyre | Alloy |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Steering Type | Tilt & Telescopic Power Steering |
| Front Tyres | 215 / 60 R16 |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | No |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Rear Middle Three Point seatbelt | Yes |
| Second Row Middle Seat Safety | Rear Middle Head Rest & Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Rear Middle Head Rest | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System | No |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Hill Hold Control | No |
| Electronic Stability Program (ESP) | No |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Hill Descent Control | No |
| Limited Slip Differential (LSD) | No |
| Differential Lock | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Four-Wheel-Drive | No |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Limited Slip Differential | No |
| Ride Height Adjustment | No |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Central Locking | Remote |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Parking Assist | Reverse Camera with Guidance |
| Parking Sensors | Rear |
| Cruise Control | Yes |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| Heater | Yes |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| Cabin Boot Access | Yes |
| 12V Power Outlets | 1 |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control |
| Charging Ports | 1 x 12V Power Outlet |
| Extendable Sun Visor | Co-Driver |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver Only |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Split Rear Seat | No |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Interiors | Single Tone |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Leather-wrapped Gear Knob | Yes |
| Driver Armrest | Yes |
| Third Row Seat Type | No |
| Interior | Single Tone |
| Audio Controls in Rear Armrest | Yes |
| Active headrest | Yes |
| Ventilated Seats | No |
| Ventilated Seat Type | No |
| Rear Armrest | Yes |
| Folding Rear Seat | No |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Cooled Glovebox | Yes |
| Sunglass Holder | No |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Defogger | Yes |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Side Window Blinds | Rear - Manual |
| Interior Door Handles | Chrome |
| Rear Windshield Blind | Electric |
| Rear Wiper | No |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| One Touch Down | All |
| One Touch Up | All |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Interior Door Handles Finish | Chrome |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Boot Opener | Internal with Remote |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Anti-glare ORVMs | Both Sides |
| Body Kit | No |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | No |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Rub-strips | No |
| Roof Rails | No |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Sunroof | No |
| Cornering Headlights | No |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Headlights | Projector with Xenon |
| Follow Me Home Headlamps | No |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Taillights | LED |
| Glovebox Lamp | Yes |
| Puddle Lamps | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Light on Vanity Mirrors | Co-Driver Only |
| Interior Lamps | Front and Rear Glovebox Lamp, Reading Lamp, |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Tachometer | Analogue |
| Instrument Cluster | Analogue |
| Instantaneous Consumption | No |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| Instrument Cluster Screen | Analogue Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Gear Shift Indicator | Dynamic |
| Gear Indicator | Yes |
| Shift Indicator | Dynamic |
| Display Screen for Rear Passengers | No |
| iPod Compatibility | No |
| DVD Playback | Yes |
| GPS Navigation System | No |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Internal Hard Drive | No |
| Steering-mounted controls | No |
| Audio System | 6 Speakers |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Infotainment Screen | Touch-screen Display |
| SD Card Compatibility | No |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming), DVD Playback |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility, DVD Playback |
| USB Compatibility | Yes |
| Display | Touch-screen Display |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Speakers | 6 |
| Voice Command | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| Warranty (In Years) | 3 |
| Warranty (In Kilometres) | 100000 |
| Vehicle Warranty | 3 Years / 100000 Km |
| Vehicle Warranty | 3 Years / 100000 Kms |
