![Fortuner [2016-2021]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Ftoyota%2Ffortuner-2016-2021%2Ftoyota-fortuner-2016-2021-317817372.jpg&w=640&q=75)
Toyota Fortuner [2016-2021]
Ex-showroom price in new-delhi
| Max Power (bhp@rpm) | 174 bhp @ 3400 rpm |
| Engine Type | 4 cylinder inline diesel engine |
| Mileage (ARAI) | 14.24 |
| Engine | 2755 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Idle Start/Stop | No |
| Turbocharger / Supercharger | Turbocharged |
| Emission Standard | BS 4 |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharger Variable Geometry |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharged (Variable Geometry) |
| Mileage | ARAI: 14.24 kmpl |
| Transmission | Manual - 6 Gears |
| Drivetrain | RWD |
| Max Torque (Nm@rpm) | 420 Nm @ 1600 rpm |
| Fuel Type | Diesel |
| Ground Clearance | 220 |
| Ground Clearance | 220 mm (unladen) |
| Length *Width *Height | 4795 mm * 1855 mm * 1835 mm |
| Length | 4795 |
| Width | 1855 |
| Height | 1835 |
| Wheelbase | 2745 |
| Seating Capacity | 7 Seats and 3 Rows |
| No of Rows | 3 |
| Fuel Tank Capacity | 80 |
| Doors | 5 |
| Seating Capacity | 7 |
| Steering | Power assisted (Hydraulic) steering |
| Steering Type | Power Steering |
| Rear Suspension | Four link with Coil Spring |
| Rear Tyres | 265 / 65 R17 |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Front Suspension | Double Wishbone |
| Spare Wheel & Tyre | Alloy |
| Front Tyres | 265 / 65 R17 |
| Front Tyres | 265 / 65 R17 |
| Rear Brake Type | Ventilated Disc |
| Minimum Turning Radius | 5.8 |
| Steering Type | Power assisted (Hydraulic) |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Spare Wheel | Alloy |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | No |
| Airbags | 7 Airbags (Driver, Passenger, 2 Curtain, Driver Knee, Driver Side, Front Passenger Side) |
| Rear Middle Three Point seatbelt | Yes |
| Airbags | 7 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Knee, Driver Side, Front Passenger Side) |
| Second Row Middle Seat Safety | Rear Middle Head Rest & Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Rear Middle Head Rest | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System | No |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Limited Slip Differential | No |
| Hill Descent Control | No |
| Limited Slip Differential (LSD) | No |
| Differential Lock | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brakes | Ventilated Disc (Front & Rear) |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Four-Wheel-Drive | No |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Central Locking | Remote |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| 12V Power Outlets | 1 |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver Only |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Parking Assist | Reverse Camera |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| Rear AC | Vents on Roof , Common Fan Speed Control |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control: Dual Zone (Front AC: Two Zones with Fan speed control, Second row AC: Fan speed control with Vents on Roof) |
| Parking Sensors | Rear |
| Charging Ports | 1 x 12V Power Outlet |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Dual Zone) |
| Front AC | Two Zones, Individual Fan Speed Controls |
| Heater | Yes |
| Interiors | Single Tone |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Leather-wrapped Gear Knob | Yes |
| Driver Armrest | Yes |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Rear Armrest | With Cup Holder |
| Folding Rear Seat | Full |
| Driver Seat Adjustment | 8 way electrically adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, seat height up / down, seat base angle up / down) + 2 way manually adjustable (headrest up / down) |
| Split Rear Seat | 60:40 split |
| Split Third Row Seat | 60:40 split |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Third Row Seat Type | Bench |
| Split Rear Seat | 60:40 |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Rear Armrest | Cup Holder |
| Interior | Single Tone |
| Driver Seat Adjustment | 8 way electrically adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down, seat base angle: up / down) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Split Third Row Seat | 60:40 |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Sunglass Holder | Yes |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Third Row Cup Holders | Yes |
| Cooled Glovebox | Yes |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Defogger | Yes |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Rear Wiper | Yes |
| Interior Door Handles | Chrome |
| Side Window Blinds | No |
| Rear Windshield Blind | No |
| Exterior Door Handles | Chrome |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| One Touch Down | All |
| One Touch Up | All |
| Exterior Door Handles | Chrome Finish with handle type |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Interior Door Handles Finish | Chrome |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| Exterior Door | Chrome Door Handles Finish |
| Anti-glare Mirrors | Manual - Internal Only |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Boot Opener | Internal with Remote |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | No |
| Body Kit | No |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Rub-strips | No |
| Sunroof | No |
| Roof Rails | Yes |
| Daytime Running Lights | LED |
| Puddle Lamps | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Cornering Headlights | No |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Headlights | LED Projector |
| Follow Me Home Headlamps | No |
| Rear Reading Lamp | No |
| Fog Lights | LED on front, Halogen on rear |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Taillights | LED |
| Glovebox Lamp | No |
| Fog Lights | LED - Front & Halogen - Rear |
| Interior Lamps | Front and Rear |
| Light on Vanity Mirrors | No |
| Daytime Running Lights (DRL) | LED |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Tachometer | Analogue |
| Shift Indicator | Yes |
| Instrument Cluster | Analogue |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Instrument Cluster Screen | Analogue Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Gear Shift Indicator | Yes |
| Voice Command | Yes |
| GPS Navigation System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| iPod Compatibility | Yes |
| Display | Touch-screen Display |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Speakers | 6 |
| Smart Connectivity | Android Auto (No), Apple Car Play (No) |
| DVD Playback | Yes |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Smart Connectivity | No |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Android Auto | No |
| Apple CarPlay | No |
| Audio System | 6 Speakers |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| SD Card Compatibility | No |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming), DVD Playback |
| Infotainment Screen | Touch-screen Display |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility, DVD Playback |
| Warranty (In Years) | 3 |
| Warranty (In Kilometres) | 100000 |
| Vehicle Warranty | 3 Years / 100000 Km |
| Vehicle Warranty | 3 Years / 100000 Kms |
