
Hyundai Kona Electric
Ex-showroom price in new-delhi
| Driving Range | 452 |
| Transmission | Automatic - Not Applicable Gears, Sport Mode |
| Battery | 39.2 kWh, Lithium Ion Polymer, 327 Volt,Battery Placed Under Floor Pan |
| Drivetrain | FWD |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Engine | Not Applicable Cylinders Not Applicable, Not Applicable Valves/Cylinder, Not Applicable |
| Engine Type | Permanent Magnet Synchronous Motor (PMSM) |
| Fuel Type | Electric |
| Max Motor Performance | 134 bhp 395 Nm |
| Transmission | Automatic, Sport Mode |
| Battery Charging | 6.1 Hrs @ 220 Volt, 57 Mins Fast Charging |
| Electric Motor | 1 Permanent magnet synchronous Placed At Front Axle |
| Others | Regenerative Braking, Pure Electric Driving Mode |
| Transmission | Automatic - 1 Gears, Sport Mode |
| Turbocharger / Supercharger | No |
| Emission Standard | Not Applicable |
| Pure Electric Driving Mode | Yes |
| Engine | Not Applicable Cylinders Not Applicable, Not Applicable Valves/Cylinder, Not Applicable |
| Max Motor Performance | 134 bhp, 395 Nm |
| Mileage - Owner Reported | 22.5 |
| Battery Charging | 57 mins Fast Charging |
| Electric Motor | Single Permanent Magnet Synchronous Motor (Mounted at Front Axle) |
| Regenerative Braking | Yes |
| Turbocharger/ Supercharger | No |
| Idle Start/Stop | No |
| Mileage | User Reported: 22.5 kmpl |
| Battery | Lithium Ion Polymer, 327 V, 39.2 kWh, Placed Under Floor Pan |
| Wheelbase | 2600 |
| Kerb Weight | 1535 |
| Length | 4180 |
| Width | 1800 |
| Height | 1570 |
| Ground Clearance | 172 |
| Ground Clearance | 172 mm (unladen) |
| Length *Width *Height | 4180 mm * 1800 mm * 1570 mm |
| Doors | 5 |
| Seating Capacity | 5 |
| No of Rows | 2 |
| Bootspace | 332 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Bootspace | 332L |
| Bootspace | 332 L |
| Spare Wheel | Space Saver |
| Minimum Turning Radius | 5.3 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Front Suspension | McPherson Strut Type |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Front Tyres | 215 / 55 R17 |
| Rear Tyres | 215 / 55 R17 |
| Puncture Repair Kit | No |
| Spare Wheel & Tyre | Space Saver |
| Front Tyres | 215 / 55 R17 |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Geo-fence | No |
| Emergency Call | No |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Car Light Flashing & Honking via App | No |
| Check Vehicle Status via App | No |
| Over The Air (OTA) Updates | No |
| Alexa Compatibility | No |
| Find My Car | No |
| Emergency Call Button | No |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Rear Middle Head Rest | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Lane Departure Warning | No |
| Emergency Brake Light Flashing | Yes |
| High-beam Assist | No |
| Lane Departure Prevention | No |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | Yes |
| Forward Collision Warning | No |
| Automatic Emergency Braking | No |
| Tyre Pressure Monitoring System | Yes |
| Second Row Middle Seat Safety | Rear Middle Head Rest |
| Puncture Repair Kit | No |
| NCAP Rating | 5 Star (Euro NCAP) |
| Blind Spot Detection | No |
| Rear Cross-traffic Assist | No |
| Airbags | 6 Airbags (Driver, Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side) |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Automatic Emergency Braking (AEB) | No |
| Forward Collision Warning (FCW) | No |
| Airbags | 6 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side) |
| Dashcam | No |
| Differential Lock | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Four-Wheel-Drive | No |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Hill Descent Control | No |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Engine Immobiliser | No |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Central Locking | Keyless |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Electronic Parking Brake | Yes with Auto Hold |
| Air Purifier | No |
| Heater | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver |
| Electronic Parking Brake | Auto Hold |
| Parking Assist | Reverse Camera with Guidance |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control (Front AC: Single Zone with Fan speed control) |
| Parking Sensors | Rear |
| Charging Ports | 1 x 12V Power Outlet |
| Cruise Control | Yes |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| 12V Power Outlets | 1 |
| Dashcam | No |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Front AC | Single Zone, Common Fan Speed Control |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - Internal Only |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Car Light Flashing & Honking via App | No |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Emergency Call | No |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Alexa Compatibility | No |
| Find My Car | No |
| Check Vehicle Status via App | No |
| Geo-fence | No |
| Over The Air (OTA) Updates | No |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Headrests | Front & Rear |
| Third Row Seat Type | No |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Driver Seat Adjustment | 10 way electrically adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Interior | Single Tone (Black) |
| Seat Upholstery | Leather |
| Split Rear Seat | 60:40 |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Driver Armrest | Yes |
| Ventilated Seats | Front only |
| Ventilated Seat Type | Heated and cooled |
| Interiors | Single Tone |
| Rear Armrest | Cup Holder |
| Ventilated Seats | Front (Cooled) |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Rear Armrest | With Cup Holder |
| Folding Rear Seat | Full |
| Leather-wrapped Gear Knob | No |
| Split Rear Seat | 60:40 split |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Interior Colours | Black |
| Driver Seat Adjustment | 10 way electrically adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, seat height up / down, lumbar up / down, lumbar forward / back) + 2 way manually adjustable (headrest up / down) |
| Cooled Glovebox | No |
| Sunglass Holder | Yes |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Bootlid Opener | Electric Tailgate Release |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - Internal Only |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| Interior Door Handles Finish | Silver |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, Front One-touch up/down |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Boot Opener | Electric Tailgate Release |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Scuff Plates | Metallic |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Defogger | Yes |
| Interior Door Handles | Silver |
| Rear Wiper | Yes |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Rain-sensing Wipers | No |
| One Touch Up | Front |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| One Touch Down | Front |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Rub-strips | Silver |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Roof Rails | Yes |
| Sunroof | Electrically Adjustable Sunroof |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | No |
| Body Kit | Cladding - Black/Grey |
| Sunroof / Moonroof | Electrically Adjustable |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Glovebox Lamp | No |
| Interior Lamps | Front and Rear Reading Lamp, |
| Fog Lights | Halogen - Rear |
| Daytime Running Lights (DRL) | LED |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Cornering Headlights | Active |
| Daytime Running Lights | LED |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Puddle Lamps | No |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Headlights | LED Projector |
| Ambient Interior Lighting | No |
| Fog Lights | Halogen on rear |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Taillights | LED |
| Light on Vanity Mirrors | Driver & Co-Driver |
| Gear Shift Indicator | No |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Instrument Cluster Screen | Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Instrument Cluster | Digital |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Shift Indicator | No |
| Tachometer | No |
| Touchscreen Size | 7 |
| Android Auto | Yes |
| Apple CarPlay | Yes |
| Audio System | 6 Speakers |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming) |
| Smart Connectivity | Android Auto & Apple CarPlay |
| Infotainment Screen | 7" Touch-screen Display |
| WiFi Hotspot | No |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Smart Connectivity | Android Auto (Yes), Apple Car Play (Yes) |
| Display | Touch-screen Display |
| DVD Playback | No |
| Speakers | 6 |
| Voice Command | Yes |
| GPS Navigation System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| Head Unit Size | Not Available |
| Wireless Charger | Yes |
| iPod Compatibility | No |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Battery Warranty (In Years) | 8 |
| Battery Warranty (In Kilometres) | 160000 |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Vehicle Warranty | 3 Years / Unlimited Km |
| Battery Warranty | 8 Years / 160000 Km |
| Vehicle Warranty | 3 Years / Unlimited Kms |
| Warranty (In Years) | 3 |
