
Porsche Cayenne is a Compact SUV(5 seater) which comes with Manual & Automatic transmissions in the India. It is available in 9 different colors, 8 variants. Porsche Cayenne has a ground clearance of 240mm and dimensions is 3800mm x 1600mm x 1530mm. Porsche Cayenne comes with the 8 variant options price range of ₹1.39 - ₹1.94 Cr. Porsche Cayenne's lowest price variant is E-Hybrid ₹0 (exshowroom) and highest price variant is GTS ₹1,94,17,000 (exshowroom).
| Engine | 2995 cc, 6 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Fuel Type | Petrol |
| Max Power (bhp@rpm) | 348 bhp @ 5400 rpm |
| Max Power (bhp@rpm) | 335 bhp @ 5300 rpm |
| Max Torque (Nm@rpm) | 450 Nm @ 1340 rpm |
| Max Torque (Nm@rpm) | 500 Nm @ 1450 rpm |
| Mileage (ARAI) | 10.8 |
| Transmission | Automatic (TC) - 8 Gears, Manual Override & Paddle Shift, Sport Mode |
Porsche Cayenne price ranges between ₹1.39 - ₹1.94 Cr. Porsche Cayenne has total 8 variants, available in fuel types(Petrol & Diesel) and comes with manual & automatic transmissions. Porsche Cayenne base variant comes at price of and top variant at price of .
| ₹0 | 2995 cc, 6 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder, DOHC | ||
| ₹0 | 3996 cc, 8 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder, DOHC | ||
| ₹0 | 3996 cc, 8 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder, DOHC | ||
| ₹0 | 2995 cc, 6 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder, DOHC | ||
| ₹0 | 2995 cc, 6 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder, DOHC | ||
| ₹1,38,69,000 | 2995 cc, 6 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder, DOHC | ||
| ₹1,68,10,000 | 0 | ||
| ₹1,94,17,000 | 0 |
Porsche Cayenne is available in 9 colors.
Download the brochure in just one click to view Porsche Cayenne price, specs and features of all the variants.