
Porsche Cayenne
₹1.39 - ₹1.94 CrEx-showroom price in new-delhi
| Driving Range | 3125 |
| Battery | 17.9 kWh, Lithium Ion,Battery Placed In Boot |
| Max Power (bhp@rpm) | 335 bhp @ 5300 rpm |
| Max Torque (Nm@rpm) | 450 Nm @ 1340 rpm |
| Transmission | Automatic (TC) - 8 Gears, Manual Override & Paddle Shift, Sport Mode |
| Top Speed | 253 |
| Engine Type | 3.0 L Turbocharged V6 + Electric Motor |
| Mileage (ARAI) | 41.6 |
| Others | Regenerative Braking, Idle Start/Stop, Pure Electric Driving Mode |
| Drivetrain | AWD |
| Max Motor Performance | 134 bhp @ 2800 rpm, 400 Nm |
| Engine | 2995 cc, 6 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Fuel Type | Hybrid (Electric + Petrol) |
| Electric Motor | 1 Permanent magnet synchronous Placed At Integrated with Transmission |
| Max Torque (Nm@rpm) | 500 Nm @ 1450 rpm |
| Emission Standard | BS6 Phase 2 |
| Turbocharger / Supercharger | Turbocharged |
| Acceleration (0-100 kmph) | 5.05 |
| Electric Motor Assist | 335 bhp @ 5300 rpm, 450 Nm @ 1340 rpm |
| Max Power (bhp@rpm) | 348 bhp @ 5400 rpm |
| Wheelbase | 2895 |
| Kerb Weight | 2295 |
| Height | 1698 |
| Length | 4918 |
| Width | 1983 |
| Height | 1696 |
| Ground Clearance | 210 |
| Length | 4930 |
| Bootspace | 645 |
| Fuel Tank Capacity | 75 |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors | 5 |
| No of Rows | 2 |
| Front Suspension | Fully independent extra-large format double wishbone |
| Rear Suspension | fully independent multi-link suspension |
| Rear Tyres | 275 / 50 R19 |
| Spare Wheel | Alloy |
| Four Wheel Steering | No |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Tyres | 255 / 55 R19 |
| Rear Brake Type | Disc |
| Steering Type | Power assisted (Hydraulic) |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Seat Base: Sliding | No |
| Rear Cross-traffic Assist | No |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Puncture Repair Kit | No |
| Forward Collision Warning (FCW) | Yes |
| Automatic Emergency Braking (AEB) | Yes |
| High-beam Assist | Yes |
| NCAP Rating | 5 Star (Euro NCAP) |
| Lane Departure Warning | Optional |
| Lane Departure Prevention | Optional |
| Dashcam | No |
| Airbags | 9 Airbags (Driver, Passenger, 2 Curtain, Driver Knee, Driver Side, Front Passenger Side, 2 Rear Passenger Side) |
| Rear Middle Three Point seatbelt | Yes |
| Rear Middle Head Rest | Yes |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Emergency Brake Light Flashing | Yes |
| Blind Spot Detection | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Four-Wheel-Drive | Full-time |
| Hill Descent Control | Yes |
| Limited Slip Differential (LSD) | Yes |
| Differential Lock | Centre |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Ride Height Adjustment | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Central Locking | Remote |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Four Zone) |
| Rear AC | Two Zones, Vents Behind Front Armrest, Individual Fan Speed Controls |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| 12V Power Outlets | Yes |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| Parking Assist | Reverse Camera with Guidance |
| Cruise Control | Yes |
| Front AC | Two Zones, Individual Fan Speed Controls |
| Heater | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver |
| Alexa Compatibility | Optional |
| Over The Air (OTA) Updates | Optional |
| Find My Car | Optional |
| Check Vehicle Status via App | Optional |
| Geo-fence | Optional |
| Emergency Call | Optional |
| Remote Car Lock/Unlock via App | Optional |
| Remote AC: On / Off via App | Optional |
| Car Light Flashing & Honking via App | Optional |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | Optional |
| Split Rear Seat | No |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Massage Seats | No |
| Rear Armrest | Yes |
| Folding Rear Seat | No |
| Ventilated Seats | All |
| Split Third Row Seat | No |
| Interior Colours | Black, Slate Grey |
| Headrests | Front & Rear |
| Rear Passenger Seat Type | Captain Seats |
| Third Row Seat Type | No |
| Driver Armrest | Yes |
| Ventilated Seat Type | Heated and cooled |
| Interiors | Single Tone |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Leather-wrapped Gear Knob | Yes |
| Cup Holders | Front Only |
| Cooled Glovebox | No |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Sunglass Holder | Yes |
| Scuff Plates | Metallic |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Defogger | Yes |
| Rear Windshield Blind | Electric |
| Rear Wiper | Yes |
| Interior Door Handles | Chrome |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| Door Pockets | No |
| Side Window Blinds | Front and Rear Electric |
| Turn Indicators on ORVMs | No |
| One Touch Down | All |
| One Touch Up | All |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Sunroof / Moonroof | Electrically Adjustable |
| Body Kit | Yes |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Rub-strips | No |
| Roof-mounted Antenna | No |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | Yes |
| Cornering Headlights | No |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Taillights | LED |
| Fog Lights | LED on front, LED on rear |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Light on Vanity Mirrors | Co-Driver Only |
| Glovebox Lamp | No |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Daytime Running Lights | LED |
| Ambient Interior Lighting | Multi-colour |
| Headlights | LED |
| Puddle Lamps | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Tachometer | Analogue |
| Shift Indicator | Yes |
| Trip Meter | Electronic 1 Trip |
| Heads Up Display (HUD) | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Instrument Cluster | Digital |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| iPod Compatibility | Yes |
| DVD Playback | No |
| Gesture Control | No |
| Display Screen for Rear Passengers | No |
| Speakers | 6+ |
| Smart Connectivity | Android Auto (No), Apple Car Play (Yes) |
| Bluetooth Compatibility | Phone |
| GPS Navigation System | No |
| Wireless Charger | Optional |
| Head Unit Size | Not Applicable |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Internal Hard Drive | No |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| Display | Touch-screen Display |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Voice Command | Yes |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Battery Warranty (In Years) | No |
| Battery Warranty (In Kilometres) | No |
| Warranty (In Years) | 5 |
