
Tata Harrier EV
₹21.49 - ₹30.23 LakhEx-showroom price in new-delhi
| Fuel Type | Electric |
| Transmission | Automatic |
| AC Regular Charging | 3.3 kW charger |
| DC Fast Charging | 20-80 % : 25 mins, 100 kW charger |
| Driving Range | 538 |
| Portable EV Charging Cable | Yes |
| Regenerative Braking | 4 Level Regenerative Braking Configurable with Paddle Shifters |
| Ingress Protection(IP) for Motor & Battery Pack | IP67 |
| Charger Included with Vehicle | Portable Charger Only (Home Charger sold separately) |
| Charging Indicator On Light Bar | No |
| Charger Connection Type | CCS2 |
| Vehicle to Vehicle charging (V2V) | Yes |
| Vehicle to load technology (V2L) | Yes |
| Pure Electric Driving Mode | Yes |
| Officially Certified Range (km) | 538 km MIDC Certified Range |
| Charging Options | DC Fast Charger |
| Transmission | Automatic |
| Drive Modes | 3 - Eco, City & Sport |
| Drivetrain | RWD |
| Chassis Type | Unibody/Monocoque Frame |
| Differential Lock | No |
| Four-Wheel-Drive | No |
| Terrain Modes | 3 - Normal, Wet, Rough |
| Front Suspension | Independent Front Suspension with McPherson Strut and Stabilizer bar with FDD & MTVL shockers |
| Rear Suspension | Independent Multilink Rear Suspension with Stabilizer bar with FDD & MTVL shockers |
| Frequency Selective Damping (FSD) | Yes |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Doors | 5 |
| Wheelbase | 2741 |
| Minimum Turning Radius | 5.75 |
| Length *Width *Height | 4607 mm * 2132 mm * 1740 mm |
| Front Tyres | 245 / 60 R18 |
| Rear Tyres | 245 / 60 R18 |
| Tyres | All-terrain Radial - Tubeless Tyres |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Battery Warranty | Lifetime warranty (First registered owner – Private Registration) , Ownership change – 10 years or 200,000 (whichever is earlier from the first delivery date) Km |
| Motor Warranty (In Years) | 8 |
| Vehicle Warranty | 3 Years / 125000 Kms |
| Motor Warranty (In Kilometres) | 160000 |
| Max Power (bhp@rpm) | 235 bhp |
| Max Torque (Nm@rpm) | 315 Nm |
| Electric Motor | Single Permanent Magnet Synchronous Motor (Mounted at Rear Axle) |
| Battery | Lithium Iron Phosphate, 65 kWh, Placed Under Floor Pan |
| Fuel Type | Electric |
| Idle Start/Stop | No |
| Water Wading Depth (mm) | 600 |
| Crawl Control | No |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Rear Parcel Tray | Yes |
| Boot Opener | Electric Tailgate Release |
| Utility Recess On Dashboard | No |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Bootspace | 502 L |
| Frunk Storage | 67 |
| Boot Open Warning | Indicator & Reminder |
| Cup Holders | 2 Cupholders in Front Only |
| Bottle Holder in Doors | All Doors |
| Cooled Glovebox | No |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Sunglass Holder | No |
| High-beam Assist | No |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System | Yes |
| Emergency Brake Light Flashing | Yes |
| Acoustic Vehicle Alerting System (AVAS) | Yes |
| Brake Sway Control | Yes |
| Cornering Brake Control (CBC) | No |
| Lane Functions | Lane Centering Assist |
| ADAS | No |
| Forward Collision Warning | No |
| Rear Collision Assist | No |
| Video Recording | No |
| NCAP Rating | 5 Star (Bharat NCAP) |
| Second Row Middle Seat Safety | Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Collapsible Steering Column | Yes |
| Puncture Repair Kit | Yes |
| Breakdown Assistance Call Button | No |
| Passenger Airbag Deactivation Switch | Yes |
| Low Rolling Resistance Tyres | Yes |
| Seatbelts | Pretensioning with Load Limiter (All) |
| Dashcam | No |
| Airbags | 6 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side) |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Torque Vectoring Brake Assist | Yes |
| Brake Fade Support | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Hill Descent Control | Yes |
| Cornering Brake Control (CBC) | No |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Hill Hold Control | Yes |
| Brake Disc Wiping | Yes |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Heater | Yes |
| Air Purifier | Yes |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control (Front AC: Single Zone with Fan speed control, Second row AC: Blower with Vents on Pillars) |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Black finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Central Locking | Keyless |
| Boot Opener | Electric Tailgate Release |
| Adjustable ORVMs | Auto Folding |
| Inside Rear View Mirror (iRVM) | Manual Dimming |
| Anti-glare ORVMs | No |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Rear Defogger | No |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles, Pull Handles Type |
| Rear Wiper | Yes |
| Memory ORVMs | No |
| Heated ORVM | No |
| Integrated Washer Jets with Wiper | No |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Sunroof | No |
| Window Sunshade | No |
| Power Windows | Driver (With Pinch Guard) Power Windows |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| Parking Assist | Reverse Camera |
| Cruise Control | Yes |
| Parking Sensors | Rear |
| Split Rear Seat | 60:40 |
| Seat Upholstery | Leatherette |
| Split Third Row Seat | No |
| Height Adjustable Seat Belt | Front |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Second Row Seat Adjustment | 4 way manually adjustable (seat: forward / back, headrest: up / down) |
| Driver Seat Adjustment | 10 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down, lumbar: up / down) |
| Headrests | Front & Rear |
| Ergo lever / Boss Mode | No |
| Comfort Headrest | No |
| Rear Armrest | No |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Driver Armrest | Yes |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Ventilated Seats | No |
| Massage Seats | No |
| Antenna | Shark Fin Antenna |
| Smart Connectivity | Android Auto (Wireless) & Apple CarPlay (Wireless) |
| Voice Command | Yes |
| Voice Assistant | Brand Assistant |
| Infotainment Screen | 10.24" Touch-screen Display |
| Audio System | 4 Speakers, 2 Tweeters |
| Speed Dependent Volume | Yes |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility, Type C Wired Connectivity, Smart Watch Connectivity |
| AM/FM Radio | Yes |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| GPS Navigation System | Yes |
| Gesture Control | No |
| Wireless Charger | No |
| Average Speed | Yes |
| Low Battery Warning | Yes |
| Navigation On Instrument Cluster | Yes |
| Gear Indicator | No |
| Outside Temperature Gauge | Yes |
| Instrument Cluster Screen | 10.24" Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Speedometer | Digital |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Clock | Digital |
| Steering | Power-assisted (Electric) steering with 2 spokes |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Steering-Mounted Controls | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Taillights | LED |
| Illuminated Logo | No |
| Ambient Interior Lighting | No |
| Daytime Running Lights (DRL) | LED |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Fog Lights | No |
| Puddle Lamps | Yes |
| Headlights | Bi-LED Projector |
| Cornering Headlights | Yes |
| Automatic Headlamps | No |
| Sequential Turn Indicators | No |
| Welcome and Goodbye Animation | No |
| Summon Mode | No |
| Live Location Sharing | Yes |
| Find My Car | Yes |
| Vehicle Tracking Via App | Yes |
| Check Vehicle Status via App | Yes |
| Over The Air (OTA) Updates | Yes |
| Remote AC: On / Off via App | Yes |
| Remote Car Lock/Unlock via App | Yes |
| Anti Theft Immobilisation | Yes |
| Remote Engine Start/Stop | Yes |
| In-Car Remote | No |
| Connected Car App | Yes |
| Service Reminder Via App | Yes |
| Live Traffic Updates On App | Yes |
| Location Based Services | Share Location |
| In-Car Payment | Yes |
| Emergency Call Button | No |
| Digital Key | No |
| Home-to-Car Connectivity | Yes |
| Rub-strips | No |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Roof Rails | Yes |
| Spoiler | Yes |
| Skid Plate | Front & Rear |
| Scuff Plates | No |
| Diffuser | No |
| Interior | Dual Tone |
| Body Kit | No |
| Wrappings | Leather Wrapped Steering Wheel |
| Grille Design | EV Specific Grille |
| Exhaust | No |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Headlight and Ignition on Reminder | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Perimetric alarm system | Yes |
| Boot Open Warning | Indicator & Reminder |
