
Tata Punch
₹5.6 - ₹10.55 LakhEx-showroom price in new-delhi
| Idle Start/Stop (IAC with ESS) | Yes |
| Engine Type | 1.2L Revotron |
| Engine | 1199 cc, 3 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, SOHC |
| Direct Start in CNG | No |
| Max Torque (Nm@rpm) | 115 Nm @ 3250 rpm |
| Fuel Change Over Switch | No |
| Max Power (bhp@rpm) | 87 bhp @ 6000 rpm |
| Fuel Type | Petrol |
| Turbocharger/ Supercharger | No |
| Ethanol Compatibility | E20 |
| Emission Standard | BS6 Phase 2 |
| Pure Electric Driving Mode | No |
| Drive Modes | 2 - City & Eco |
| Transmission | Manual - 5 Gears |
| Four-Wheel-Drive | No |
| Terrain Modes | No |
| Drivetrain | FWD |
| Front Suspension | Independent, Lower Wishbone, McPherson Strut with Coil Spring |
| Rear Suspension | Semi-independent twist beam with coil spring and shock absorber |
| Wheelbase | 2445 |
| Length *Width *Height | 3876 mm * 1742 mm * 1615 mm |
| Fuel Tank Capacity | 37 |
| Ground Clearance | 193 mm (unladen) |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Doors | 5 |
| Frequency Selective Damping (FSD) | No |
| Front Tyres | 185 / 70 R15 |
| Rear Tyres | 185 / 70 R15 |
| Wheels | Steel Rims |
| Spare Wheel & Tyre | No |
| Tyres | Road Radial - Tubeless Tyres |
| Vehicle Warranty | 3 Years / 100000 Kms |
| Utility Recess On Dashboard | No |
| Umbrella Storage in Door | Yes |
| Lockable Glovebox | No |
| Bootspace | 366 L |
| Cup Holders | 2 Cupholders in Front Only |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Boot Open Warning | Yes |
| Front Seatback Pockets | No |
| Rear Parcel Tray | No |
| Sunglass Holder | No |
| Driver Armrest Storage | No |
| Cooled Glovebox | No |
| Bottle Holder in Doors | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System | Indirect |
| Forward Collision Warning | No |
| Lane Functions | No |
| Rear Collision Assist | No |
| Video Recording | No |
| ADAS | No |
| NCAP Rating | 5 Star (Bharat NCAP) |
| Seatbelts | Pretensioning with Load Limiter (Front) |
| Second Row Middle Seat Safety | Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Collapsible Steering Column | Yes |
| Puncture Repair Kit | Yes |
| Child Safety Rating | 5 Star (Bharat NCAP) |
| Passenger Airbag Deactivation Switch | Yes |
| Airbags | 6 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side) |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Dashcam | No |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Hill Hold Control | Yes |
| Brake Disc Wiping | Yes |
| Hill Descent Control | No |
| Brakes | Disc (Front), Drum (Rear) |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Air Purifier | No |
| Air Conditioner | Manual (Front AC: Single Zone) |
| Heater | Yes |
| Central Locking | Keyless |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Black finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Fuel Fillers Lid | Manual |
| Inside Rear View Mirror (iRVM) | Manual Dimming |
| Anti-glare ORVMs | No |
| Rain-sensing Wipers | No |
| Rear Wiper | No |
| Rear Defogger | No |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | No |
| Interior Door Handles Finish | Painted |
| Exterior Door | Black Door Handles Finish, Pull Handles Type |
| Adjustable ORVMs | No |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Sunroof | No |
| Window Sunshade | No |
| Power Windows | Front Only Power Windows |
| Cruise Control | No |
| Parking Sensors | Rear |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Parking Assist | No |
| Driver Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Front Passenger Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Driver Armrest | No |
| Height Adjustable Seat Belt | No |
| Dead Pedal for Foot Rest | No |
| Seat Upholstery | Fabric |
| Headrests | Front & Rear |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Ventilated Seats | No |
| Rear Armrest | No |
| Infotainment Screen | No |
| Audio System | No |
| AM/FM Radio | No |
| Integrated (in-dash) Music System | No |
| Bluetooth Compatibility | No |
| Smart Connectivity | No |
| GPS Navigation System | No |
| Charging Ports | No |
| Input Methods | No |
| Gesture Control | No |
| What3Words -Address Based Navigation | No |
| Ambient Sounds | No |
| Wireless Charger | No |
| Antenna | Yes |
| Speed Dependent Volume | No |
| Voice Assistant | No |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Tyre Position Display | No |
| Gear Shift Indicator | Yes |
| Instrument Cluster Screen | 4" Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Average Speed | Yes |
| Low Battery Warning | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Clock | Digital |
| Gear Indicator | Yes |
| Steering | Power-assisted (Electric) steering with 2 spokes |
| Steering-Mounted Controls | No |
| Illuminated Logo | No |
| Ambient Interior Lighting | No |
| Headlights | LED |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Puddle Lamps | No |
| Reflectors | Rear Bumper |
| Cornering Headlights | No |
| Fog Lights | No |
| Welcome and Goodbye Animation | No |
| Automatic Headlamps | No |
| Connected LED | No |
| Taillights | Halogen |
| Daytime Running Lights (DRL) | No |
| Stop Lamp | No |
| Connected Car App | No |
| Alexa Compatibility | No |
| Remote AC: On / Off via App | No |
| Remote Car Lock/Unlock via App | No |
| Remote Sunroof: Open / Close via App | No |
| Car Light Flashing & Honking via App | No |
| Remote Engine Start/Stop | No |
| Remote Air Purifier Operation | No |
| Spoiler | Yes |
| Exhaust | Yes |
| Rub-strips | No |
| Wrappings | No |
| Scuff Plates | No |
| Diffuser | No |
| Roof Rails | No |
| Grille Design | Bold Black Grill Grille |
| Body Kit | No |
| Body-coloured Bumpers | No |
| Skid Plate | Rear |
| Interior | Single Tone (Signature Black theme) |
| Dual Tone Horn | No |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Boot Open Warning | Yes |
| Headlight and Ignition on Reminder | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Perimetric alarm system | Yes |
