![Camry [2022-2024]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Ftoyota%2Fcamry-2022-2024%2Ftoyota-camry-295352335.jpg&w=1200&q=75)
Toyota Camry [2022-2024] is a Compact SUV(5 seater) which comes with Manual & Automatic transmissions in the India. It is available in 7 different colors, 1 variants. Toyota Camry [2022-2024] has a ground clearance of 240mm and dimensions is 3800mm x 1600mm x 1530mm. Toyota Camry [2022-2024] comes with the 1 variant options price range of .
| Engine | 2487 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Fuel Type | Hybrid (Electric + Petrol) |
| Max Power (bhp@rpm) | 176 bhp @ 5700 rpm |
| Max Power (bhp@rpm) | 176 bhp @ 5700 rpm (Combined Engine & Motor), 118 bhp (Motor Only) |
| Max Torque (Nm@rpm) | 221 Nm @ 3600-5200 rpm |
| Max Torque (Nm@rpm) | 221 Nm @ 3600-5200 rpm (Combined Engine & Motor), 202 Nm (Motor Only) |
| Mileage (ARAI) | 19.1 |
| Transmission | Automatic (e-CVT) - CVT Gears, Paddle Shift, Sport Mode |
| Transmission | Automatic (EV/Hybrid) - CVT Gears, Paddle Shift, Sport Mode |
| Transmission | Automatic (e-CVT), Paddle Shift, Sport Mode |
Toyota Camry [2022-2024] price ranges between . Toyota Camry [2022-2024] has total 1 variants, available in fuel types(Petrol & Diesel) and comes with manual & automatic transmissions. Toyota Camry [2022-2024] base variant comes at price of and top variant at price of .
| ₹0 | 2487 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
Toyota Camry [2022-2024] is available in 7 colors.
Download the brochure in just one click to view Toyota Camry [2022-2024] price, specs and features of all the variants.
9 Dealers
13 Dealers
8 Dealers
5 Dealers
4 Dealers
1 Dealers
3 Dealers
7 Dealers
4 Dealers