![Q7 [2022-2024]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Faudi%2Fq7-2022-2024%2Faudi-q7-1782914159.avif&w=640&q=75)
Audi Q7 [2022-2024]
Ex-showroom price in new-delhi
| Mileage | ARAI: 11.2 kmpl |
| Turbocharger / Supercharger | Turbocharged |
| Max Power (bhp@rpm) | 335 bhp @ 5200-6400 rpm |
| Others | Idle Start/Stop |
| Acceleration (0-100 kmph) | 5.6 |
| Battery | Lithium Ion,Battery Placed In Boot |
| Drivetrain | AWD |
| Electric Motor | 1 Placed At Integrated with Transmission |
| Top Speed | 250 |
| Others | Regenerative Braking, Idle Start/Stop |
| Transmission | Automatic (TC) - 8 Gears, Paddle Shift, Sport Mode |
| Acceleration (0-100 kmph) | 5.9 |
| Fuel Type | Petrol |
| Engine | 2995 cc, 6 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Emission Standard | BS 6 |
| Engine Type | 3.0 TFSI V6 + 48V Mild-Hybrid System |
| Alternate Fuel | Not Applicable |
| Mileage (ARAI) | 11.2 |
| Driving Range | 953 |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharged |
| Ethanol Compatibility | E20 |
| E20 Compatibility | Yes |
| Battery | Lithium Ion, Placed In Boot |
| Regenerative Braking | No |
| Max Torque (Nm@rpm) | 500 Nm @ 1370-4500 rpm |
| Electric Motor | Single (Integrated with Transmission) |
| Acceleration | 0-100 km/h in 5.6 seconds (claimed) |
| Battery | Lithium Ion,Battery Placed In Boot |
| Turbocharger/ Supercharger | Turbocharger |
| Idle Start/Stop | Yes |
| Width | 1970 |
| Height | 1703 |
| Wheelbase | 2999 |
| Kerb Weight | 2245 |
| Length | 5064 |
| Length *Width *Height | 5064 mm * 1970 mm * 1703 mm |
| Bootspace | 740 |
| Doors | 5 |
| Seating Capacity | 7 |
| Fuel Tank Capacity | 85 |
| Seating Capacity | 7 Seats and 3 Rows |
| No of Rows | 3 |
| Puncture Repair Kit | Yes |
| Front Suspension | 5-link Axle; Tubular Anti-roll Bar with Self-leveling Air-springs |
| Rear Suspension | 5-link Axle; Tubular Anti-roll Bar with Self-leveling Air-springs |
| Front Brake Type | Ventilated Disc |
| Rear Brake Type | Ventilated Disc |
| Front Tyres | 255 / 55 R19 |
| Rear Tyres | 225 / 55 R19 |
| Steering Type | Power assisted (Electric) |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Spare Wheel | Alloy |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Spare Wheel & Tyre | Alloy |
| Front Tyres | 255 / 55 R19 |
| Steering | Power assisted (Electric) steering |
| Seat Base: Sliding | Manual |
| NCAP Rating | 5 Star (Euro NCAP) |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Lane Departure Warning | Yes |
| Airbags | 8 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side, 2 Rear Passenger Side) |
| Dashcam | No |
| Rear Middle Three Point seatbelt | Yes |
| Rear Middle Head Rest | Yes |
| Second Row Middle Seat Safety | Rear Middle Head Rest & Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Tyre Pressure Monitoring System | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Overspeed Warning | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Emergency Brake Light Flashing | Yes |
| Puncture Repair Kit | Yes |
| High-beam Assist | No |
| Blind Spot Detection | Yes |
| Differential Lock | Electronic |
| Four-Wheel-Drive | Full-time |
| Hill Descent Control | Yes |
| Brakes | Ventilated Disc (Front & Rear) |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Ride Height Adjustment | Yes |
| Central Locking | Keyless |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| 12V Power Outlets | 3 |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Four Zone) |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Rear AC | Two Zones, Vents Behind Front Armrest and on Pillars, Individual Fan Speed Controls |
| Parking Assist | Automatic Parking |
| Cruise Control | Adaptive |
| Parking Assist | 360 Degree Camera |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Cabin Boot Access | Yes |
| Electronic Parking Brake | Yes with Auto Hold |
| Electronic Parking Brake | Auto Hold |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control: Four Zone (Front AC: Two Zones with Fan speed control, Second row AC: Dual Zones with Fan speed control with Vents Behind Front Armrest and on Pillars) |
| Charging Ports | 3 x 12V Power Outlets |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| Cruise Control | Yes |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| Front AC | Two Zones, Individual Fan Speed Controls |
| Heater | Yes |
| Dashcam | No |
| Front Passenger Seat Adjustment | 12 way electrically adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, seat height up / down, lumbar up / down, lumbar forward / back, seat base angle up / down) + 2 way manually adjustable (headrest up / down) |
| Interiors | Dual Tone |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Rear Row Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, headrest up / down) |
| Third Row Seat Adjustment | 2 way electrically adjustable (backrest tilt forward / back) + 2 way manually adjustable (headrest up / down) |
| Massage Seats | Yes |
| Driver Seat Adjustment | 12 way electrically adjustable (seat forward / back, backrest tilt forward / back, seat height up / down, lumbar up / down, lumbar forward / back, seat base angle up / down) + 2 way manually adjustable (headrest up / down) |
| Interior Colours | Saiga Beige, Okapi Brown |
| Rear Armrest | With Cup Holder |
| Folding Rear Seat | Full |
| Split Rear Seat | Yes |
| Split Third Row Seat | 50:50 split |
| Rear Passenger Seat Type | Bench |
| Third Row Seat Type | Bench |
| Driver Seat Adjustment | 12 way electrically adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Front Passenger Seat Adjustment | 12 way electrically adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Headrests | Front, Second & Third |
| Folding Rear Seat | Flat |
| Rear Armrest | Cup Holder |
| Second Row Seat Adjustment | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Split Third Row Seat | 50:50 |
| Third Row Seat Adjustment | 2 way electrically adjustable (backrest tilt: forward / back) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Leather-wrapped Gear Knob | Yes |
| Interior | Dual Tone (Saiga Beige, Okapi Brown) |
| Driver Armrest | Yes |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Cup Holders | Front & Rear |
| Third Row Cup Holders | Yes |
| Cooled Glovebox | Yes |
| Cup Holders | Cupholders in Front & Second Row |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Sunglass Holder | Yes |
| Rear Windshield Blind | Electric |
| Power Windows | Front & Rear |
| Rear Defogger | Yes |
| Door Pockets | Front & Rear |
| Rear Wiper | Yes |
| Interior Door Handles | Chrome |
| Side Window Blinds | Front and Rear Manual |
| Scuff Plates | Yes |
| One Touch Up | All |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| One Touch Down | All |
| Interior Door Handles Finish | Chrome |
| Bootlid Opener | Electric Tailgate Release |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| Power Windows | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Anti-glare ORVMs | Both Sides |
| Boot Opener | Electric Tailgate Release |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Sunroof / Moonroof | Panoramic Sunroof |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | No |
| Body Kit | Cladding - Body Coloured |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Rub-strips | Body Coloured |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Roof Rails | Yes |
| Sunroof | Panoramic Sunroof |
| Ambient Interior Lighting | Yes |
| Cabin Lamps | Front and Rear |
| Rear Reading Lamp | Yes |
| Ambient Interior Count | 30 |
| Fog Lights | LED |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Taillights | LED |
| Light on Vanity Mirrors | Driver & Co-Driver |
| Glovebox Lamp | Yes |
| Interior Lamps | Front and Rear Glovebox Lamp, Reading Lamp, |
| Puddle Lamps | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Fog Lights | LED - Front & LED - Rear |
| Daytime Running Lights (DRL) | LED |
| Ambient Interior Lighting | Yes (30 colours) |
| Headlights | LED |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Daytime Running Lights | LED |
| Ambient Interior Lighting | Yes (30) |
| Instrument Cluster | Analogue - Digital |
| Shift Indicator | Yes |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Instrument Cluster Screen | Analogue - Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Gear Shift Indicator | Yes |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Trip Meter | Multi-Function Display |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Head Unit Size | Not Available |
| Speakers | 6+ |
| Wireless Charger | Yes |
| iPod Compatibility | No |
| Gesture Control | Yes |
| Display Screen for Rear Passengers | Yes |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Android Auto | Yes |
| Apple CarPlay | Yes |
| Touchscreen Size | 10.1 |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Smart Connectivity | Android Auto & Apple CarPlay |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming) |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming) |
| Infotainment Screen | 10.1" Touch-screen Display |
| Audio System | 6+ Speakers |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AM/FM Radio | Yes |
| USB Compatibility | Yes |
| Smart Connectivity | Android Auto (Yes), Apple Car Play (Yes) |
| Display | Touch-screen Display |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Voice Command | Yes |
| GPS Navigation System | Yes |
| Battery Warranty (In Years) | 2 |
| Warranty (In Years) | 2 |
| Vehicle Warranty | 2 Years |
| Battery Warranty | 2 Years |
