![F-Type [2013-2020]](/_next/image?url=%2Fimages%2Fno-image.avif&w=640&q=75)
Jaguar F-Type [2013-2020]
Ex-showroom price in new-delhi
| Engine | 2995 cc, 6 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Fuel Type | Petrol |
| Others | Idle Start/Stop |
| Drivetrain | RWD |
| Engine Type | 3.0L V6 Supercharged Automatic |
| Max Power (bhp@rpm) | 335 bhp @ 6500 rpm |
| Max Torque (Nm@rpm) | 460 Nm @ 3500 rpm |
| Others | Idle Start/Stop |
| Transmission | Automatic - 8 Gears, Paddle Shift, Sport Mode |
| Idle Start/Stop | Yes |
| Width | 1923 |
| Wheelbase | 2622 |
| Kerb Weight | 1614 |
| Ground Clearance | 113 |
| Length | 4482 |
| Height | 1308 |
| Ground Clearance | 113 mm (unladen) |
| Length *Width *Height | 4482 mm * 1923 mm * 1308 mm |
| Doors | 2 |
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Tank Capacity | 63 |
| No of Rows | 1 |
| Seating Capacity | 2 Seats and 1 Rows |
| Bootspace | 207 |
| Bootspace | 207L |
| Bootspace | 207 L |
| Front Suspension | Double wishbone, Coil Spring, Gas damper, Anti roll bar |
| Steering Type | Power assisted (Hydraulic) |
| Rear Suspension | Double wishbone, Coil Spring, Gas damper, Anti roll bar |
| Wheels | Alloy Wheels |
| Minimum Turning Radius | 5.33 |
| Spare Wheel | Alloy |
| Rear Tyres | 275 / 35 R19 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Steering | Power assisted (Hydraulic) steering |
| Front Tyres | 245 / 40 R19 |
| Front Tyres | 245 / 40 R19 |
| Tyres | Radial - Tubeless Tyres |
| Spare Wheel & Tyre | Alloy |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Child Seat Anchor Points | Yes |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Tyre Pressure Monitoring System | Yes |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Brakes | 380 mm Disc (Front), 325 mm Disc (Rear) |
| Four-Wheel-Drive | No |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | Yes |
| Hill Descent Control | No |
| Differential Lock | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Limited Slip Differential (LSD) | Yes |
| Ride Height Adjustment | No |
| Differential | Limited slip |
| Limited Slip Differential | Yes |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | No |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Central Locking | Yes |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control |
| Extendable Sun Visor | Co-Driver |
| Parking Assist | Reverse Camera with Guidance |
| Cruise Control | Yes |
| Keyless Start/ Button Start | Yes |
| Heater | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Driver & Co-Driver |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| 12V Power Outlets | 1 |
| Parking Sensors | Front & Rear |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Rear AC | No Fan Speed Control |
| Cabin Boot Access | No |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Charging Ports | 1 x 12V Power Outlet |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Leather-wrapped Gear Knob | Yes |
| Driver Armrest | Yes |
| Interiors | Single Tone |
| Rear Armrest | No |
| Ventilated Seats | No |
| Ventilated Seat Type | No |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Headrests | Front |
| Active headrest | Yes |
| Interior | Single Tone |
| Driver Armrest Storage | Yes |
| Sunglass Holder | Yes |
| Cup Holders | Front Only |
| Cooled Glovebox | Yes |
| Cup Holders | Cupholders in Front Only |
| Boot Opener | Internal with Remote |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Anti-glare ORVMs | Both Sides |
| Power Windows | Front Only |
| Rear Defogger | No |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Door Pockets | Front |
| Interior Door Handles | Chrome |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| ORVM Colour | Body Coloured |
| One Touch Down | Front |
| One Touch Up | Front |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| Interior Door Handles Finish | Chrome |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Body Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - All |
| Power Windows | Front Only Power Windows, Front One-touch up/down |
| Spoiler | Yes |
| Exhaust | Chrome Finish |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | Yes |
| Body Kit | No |
| Roof-mounted Antenna | No |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Interior Lamps | Front Glovebox Lamp, |
| Fog Lights | Halogen - Rear |
| Puddle Lamps | Yes |
| Cabin Lamps | Front |
| Follow Me Home Headlamps | Yes |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Cornering Headlights | No |
| Rear Reading Lamp | No |
| Fog Lights | Halogen on rear |
| Headlights | Projector with Xenon |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Taillights | LED |
| Light on Vanity Mirrors | Driver & Co-Driver |
| Glovebox Lamp | Yes |
| Gear Shift Indicator | Dynamic |
| Adjustable Cluster Brightness | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Shift Indicator | Dynamic |
| Instantaneous Consumption | Yes |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Tachometer | Analogue |
| Instrument Cluster | Analogue |
| Heads Up Display (HUD) | No |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| Instrument Cluster Screen | Analogue Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility, DVD Playback |
| USB Compatibility | Yes |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Voice Command | Yes |
| GPS Navigation System | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| iPod Compatibility | Yes |
| Speakers | 6+ |
| DVD Playback | Yes |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Display | LCD Display |
| Internal Hard Drive | Yes |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| Steering-mounted controls | Yes |
| Infotainment Screen | LCD Display |
| Audio System | 6+ Speakers |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming), DVD Playback |
| SD Card Compatibility | Yes |
| Vehicle Warranty | 3 Years / 100000 Kms |
| Warranty (In Years) | 3 |
| Warranty (In Kilometres) | 100000 |
| Vehicle Warranty | 3 Years / 100000 Km |
