![XF [2012-2013]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fjaguar%2Fxf-2012-2013%2Fjaguar-xf-2012-2013-2145635077.jpg&w=640&q=75)
Jaguar XF [2012-2013]
Ex-showroom price in new-delhi
| Engine | 5000 cc, 8 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder |
| Max Power (bhp@rpm) | 385 bhp @ 6500 rpm |
| Fuel Type | Petrol |
| Drivetrain | RWD |
| Transmission | Automatic - 8 Gears |
| Max Torque (Nm@rpm) | 515 Nm @ 3500 rpm |
| Kerb Weight | 1891 |
| Length | 4961 |
| Height | 1460 |
| Width | 1877 |
| Wheelbase | 2909 |
| Length *Width *Height | 4961 mm * 1877 mm * 1460 mm |
| Fuel Tank Capacity | 70 |
| No of Rows | 2 |
| Doors | 4 |
| Seating Capacity | 5 |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Minimum Turning Radius | 5.7 |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
