![Cooper [2014-2018]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fimages.bookmycar.co.in%2Fnew-cars%2Fmodels%2Fmini%2Fcooper-2014-2018%2Fmini-cooper-2014-2018-1972035390.jpg&w=640&q=75)
Mini Cooper [2014-2018]
Ex-showroom price in new-delhi
| Max Power (bhp@rpm) | 114 bhp @ 4000 rpm |
| Fuel Type | Diesel |
| Drivetrain | FWD |
| Transmission | Automatic - 6 Gears, Sport Mode |
| Max Torque (Nm@rpm) | 270 Nm @ 1750 rpm |
| Engine | 1496 cc, 3 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| Mileage (ARAI) | 21.15 |
| Mileage | ARAI: 21.15 kmpl |
| Kerb Weight | 1150 |
| Width | 1727 |
| Height | 1414 |
| Wheelbase | 2495 |
| Length | 3821 |
| Length *Width *Height | 3821 mm * 1727 mm * 1414 mm |
| Bootspace | 211 |
| No of Rows | 2 |
| Doors | 3 |
| Fuel Tank Capacity | 44 |
| Seating Capacity | 5 |
| Bootspace | 211L |
| Bootspace | 211 L |
| Seating Capacity | 5 Seats and 2 Rows |
| Front Brake Type | Disc |
| Rear Brake Type | Disc |
| Spare Wheel | Alloy |
| Front Suspension | single joint spring-strut front axle |
| Rear Suspension | multiple control-arm rear axle |
| Spare Wheel & Tyre | Alloy |
| Tyres | Radial - With Tube Tyres |
| Steering Type | Rack & Pinion steering |
| Front Tyres | 205 / 45 R16 |
| Front Tyres | 205 / 45 R16 |
| Rear Tyres | 205 / 45 R16 |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Rear Middle Three Point seatbelt | No |
| Rear Middle Head Rest | No |
| Second Row Middle Seat Safety | No |
| Hill Descent Control | No |
| Differential Lock | No |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake-force Distribution (EBD) | Yes |
| Brake Assist (BA) | Yes |
| Electronic Stability Program (ESP) | Yes |
| Hill Hold Control | Yes |
| Traction Control System (TC/TCS) | No |
| Brakes | Disc (Front & Rear) |
| Central Locking | Remote |
| Speed Sensing Door Lock | Yes |
| Child Safety Lock | Yes |
| Engine Immobiliser | Yes |
| Heater | Yes |
| 12V Power Outlets | 1 |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver Only |
| Steering Adjustment | Tilt & Telescopic |
| Keyless Start/ Button Start | No |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - Internal Only |
| Air Conditioner | Yes (Automatic Climate Control) |
| Parking Assist | No |
| Cruise Control | No |
| Headlight and Ignition On Reminder | Yes |
| Vanity Mirrors on Sun Visors | Co-Driver |
| Charging Ports | 1 x 12V Power Outlet |
| Air Conditioner | Automatic Climate Control |
| Extendable Sun Visor | Co-Driver |
| Leather-wrapped Gear Knob | Yes |
| Driver Armrest | Yes |
| Rear Armrest | No |
| Seat Upholstery | Leather |
| Leather-wrapped Steering Wheel | Yes |
| Split Third Row Seat | No |
| Folding Rear Seat | No |
| Split Rear Seat | No |
| Front Seatback Pockets | Yes |
| Headrests | Front & Rear |
| Audio Controls in Rear Armrest | No |
| Cup Holders | Front Only |
| Sunglass Holder | No |
| Cooled Glovebox | No |
| Cup Holders | Cupholders in Front Only |
| Power Windows | Front Only |
| Exterior Door Handles | Body Coloured |
| Rain-sensing Wipers | Yes |
| Door Pockets | Front |
| Rear Wiper | Yes |
| Interior Door Handles | Chrome |
| Rear Defogger | Yes |
| Adjustable ORVMs | Electrically Adjustable & Retractable |
| Turn Indicators on ORVMs | Yes |
| Bootlid Opener | Internal with Remote |
| Interior Door Handles Finish | Chrome |
| Anti-glare Mirrors | Electronic - Internal Only |
| Exterior Door Handles | Body Coloured Finish with handle type |
| Power Windows | Front Only Power Windows |
| ORVM (Outside Rear View Mirrors) | Turn Indicators on ORVMs |
| Boot Opener | Internal with Remote |
| Anti-glare ORVMs | No |
| Exterior Door | Body Coloured Door Handles |
| Chrome Finish Exhaust Pipe | Yes |
| Body-coloured Bumpers | Yes |
| Sunroof / Moonroof | No |
| Roof Rails | No |
| Antenna | Roof-Mounted Antenna |
| Roof-mounted Antenna | Yes |
| Sunroof | No |
| Exhaust | Chrome Finish |
| Headlights | LED |
| Headlight Height Adjuster | Yes |
| Puddle Lamps | No |
| Fog Lights | Halogen on rear |
| Cornering Headlights | Passive |
| Follow Me Home Headlamps | No |
| Rear Reading Lamp | No |
| Automatic Headlamps | Yes |
| Light on Vanity Mirrors | No |
| Glovebox Lamp | Yes |
| Interior Lamps | Glovebox Lamp, |
| Fog Lights | Halogen - Rear |
| Average Fuel Consumption | Yes |
| Average Speed | Yes |
| Distance to Empty | Yes |
| Clock | Digital |
| Low Fuel Level Warning | Yes |
| Door Ajar Warning | Yes |
| Trip Meter | Electronic 2 Trips |
| Instantaneous Consumption | No |
| Fuel Consumption | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| Trip Meter | 2 Trips Electronic |
| AUX Compatibility | Yes |
| AM/FM Radio | Yes |
| Integrated (in-dash) Music System | Yes |
| Speakers | 6 |
| Bluetooth Compatibility | Phone & Audio Streaming |
| USB Compatibility | Yes |
| DVD Playback | No |
| iPod Compatibility | No |
| GPS Navigation System | No |
| Head Unit Size | 2 Din |
| Audio System | 6 Speakers |
| Internal Hard Drive | No |
| Steering-mounted controls | No |
| Bluetooth Compatibility | Phone Calls & Audio Streaming |
| SD Card Compatibility | No |
| Input Methods | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming) |
| Input Methods | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), AUX Compatibility |
| Warranty (In Years) | 2 |
| Warranty (In Kilometres) | Unlimited |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Km |
| Vehicle Warranty | 2 Years / Unlimited Kms |
